Oto wszystkie usługi zabite przez Google’a. Niektórych naprawdę nam brakuje!

mm Michał Derej Newsy 2018-12-04

Google znane jest z tego, że bardzo często tworzy nowe usługi, a następnie równie szybko je uśmierca. Taki cykl powtarza się co kilka miesięcy, co ostatnio mogliśmy sprawdzić po informacji o zamknięciu komunikatora Hangouts. Jeżeli chcielibyście sobie przypomnieć o zabitych i zapomnianych usługach Google’a, to przygotowałem dla Was ciekawą stronę internetową. Oto The Google Cemetery – cmentarz dla usług giganta z Mountain View.

Cmentarz usług Google’a. Zobacz, jakie projekty musiały odejść

Jeżeli korzystacie z usług Google’a, to z pewnością wiecie, z jakimi usługami musieliśmy się pożegnać. Długo by wymieniać – na obszernej liście znaleźć można aplikacje takie jak Picasa czy Spaces oraz usługi pokroju Google+. Jeżeli jesteście zainteresowani pozostałymi uśmierconymi usługami, to warto przejrzeć listę na stronie Google Cemetery – oprócz ich nazw oraz czasu, w którym były rozwijane, znajdziecie również powód, dla którego aplikacje lub strony internetowe zostały zabite.

Zobacz też: Oto najlepsze aplikacje ze sklepu Google Play na 2018 rok.

Muszę przyznać, że opisywana przeze mnie w tym tekście witryna przypomniała mi wiele dawnych usług Google’a, z których kiedyś korzystałem – była to spora dawka nostalgii. Rzućcie okiem – być może również wrócą do Was wspomnienia sprzed lat.

Źródło: Google Cemetery  • Picasa :(((
  Tego właśnie nie mogę pojąć jak można było ubić tak świetną przeglądarkę grafiki na Windowsa! Do dziś z niej korzystam. Co w niej uwielbiam i czego brakuje mi u konkurencji? Prostota, piękne animacje, łagodne przejścia, przeźroczystość okien. Brakuje takiej alternatywy. Do dziś testuję różne przeglądarki i nie mogę się przesiąść, za każdym razem powracam do Picasy :/
  Szkoda też, że Google nie zdecydował się udostępnić kodu aplikacji, aby chociaż nieoficjalni deweloperzy nadal rozwijali aplikację.

  Inną ciekawą funkcją, która już prawdopodobnie została usunięta była możliwość hostowania stron z dysku Google. Wystarczyło zmienić część linku i odpalała się strona. długi czas temu czytałem, że Google chce pozbyć się tej funkcji.

 • Raf

  Właśnie, zamiast zostać przy gtalk i to rozwijać, zrobili pierdylion innych komunikatorów. I Picassy szkoda.

 • laser raptor

  A co się stało z google goggles? To jest teraz w jakiś sposób wbudowane w inną aplikacje czy też po prostu porzucone?

 • MishastY

  Szkoda mi będzie g+ , Ara była świetnym pomysłem , ale najbardziej to mi brakuje picasy.

 • Martina Neumayer

  Niedawno widziałam coś podobnego, tyle że odnośnie usług z m$.

 • Leon

  A Google Reader?

  • Michał Derej

   Podobnie jak pozostałych kilkadziesiąt usług, są na podanej stronie. Zajrzałeś tam?

   • Leon

    Zajrzałem, ale GReadera nie znalazłem również. Właśnie jego mi najbardziej brakuje.

   • Szymon L

    Ja również zajrzałem, i również nie widzę. Oświecisz nas w którym miejscu go widzisz?

   • Hory

    Ctrl + F: Reader i masz

   • Hory

    Ctrl + F: Reader i maszx