Wybierając nowego smartfona, zastanawiamy się nad tym, jakie to funkcje nam zaoferuje, ile bateria wytrzyma w danym trybie użytkowania i tak dalej. Jednak czy „i tak dalej” w końcu zamieniłoby się na wzmiankę o oddziaływaniu urządzenia na nasze zdrowie? Przez tyle lat, ile interesuję się mobilnym rynkiem (blisko dekadę), na palcach jednej ręki policzę pytania z tym związane. Ogólnie rzecz biorąc, czy smartfony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Oczywiście — każde wydzielanie energii może szkodzić człowiekowi. Dlatego powstał współczynnik SAR, który Francja wykorzystała do zbadania urządzeń mobilnych — 8 modeli nie przeszło ich pomyślnie.

Osiem smartfonów niebezpiecznych dla zdrowia — Francja wymienia modele do poprawy

alcatel pixi 4-6

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest współczynnik SAR? Na Wikipedii wyczytamy, że jest to swoiste tempo pochłaniania energii, współczynnik absorpcji swoistej lub szybkość pochłaniania właściwego energii. Brzmi mądrze i niejako jest zrozumiałe. Jeśli jednak dalej jest to zbyt mądre, to wystarczy, że zapamiętacie „im mniej, tym lepiej” w kontekście omawianego współczynnika. W takim razie przejdźmy do konkretów. Francja przebadała 51 urządzeń w pierwszej połowie 2018 roku i opublikowała właśnie wyniki – 43 modele przeszły test bez problemu, a 8 zostało zakwalifikowanych jako niebezpieczne dla zdrowia. Oto one:

  • Orange HAPI (2,1 W/kg)
  • Neffos X1 (2,52 W/kg)
  • Honor 8 (2,11 W/kg)
  • Echo Star Plus (2,05 W/kg)
  • Alcatel PIXI 4-6″ (2,04 W/kg)
  • Wiko Tommy2 (2,46 W/kg)
  • HiSense F23 (2,13 W/kg)
  • Wiko View (2,44 W/kg)

Pogrubione smartfony mają zostać wycofane z rynku, a sprzedane już egzemplarze odzyskane. W pozostałych przypadkach producenci zadecydowali, że wydadzą stosowne aktualizacje. Widoczne w nawiasach wskazania zdecydowanie przekraczają normę. O ile niedawno prawo zostało zmienione i wartości do 2 W/kg są akceptowalne, to do niedawna było to 1,6 W/kg.

Zobacz też: Sony Xperia XZ4 przedstawiona!

Pozostałe smartfony, które zdały francuski test, osiągnęły średnio 1,16 W/kg, a najlepszy może pochwalić się współczynnikiem na poziomie 0,6 W/kg. Pozostawiam Was z własnymi wnioskami, ale też pytaniem — czy zwracacie uwagę na współczynnik SAR przy wyborze nowego smartfona? Fakt, nie wszyscy producenci podają te dane, ale to też powinno zapalać kontrolną lampkę.

 

Źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.