Huawei ma problem. Kolejne państwo nie chce jego technologii

Kacper Kościański Newsy 2018-11-28

Huawei nie ma łatwego życia – producent nie może m.in. sprzedawać swoich sprzętów w Stanach Zjednoczonych, a także rozwijać technologii 5G w Australii. Na tym lista się jednak nie kończy, bowiem chińskiemu gigantowi rzucono właśnie pod nogi kolejną kłodę.

Kolejne państwo nie chce technologii Huawei. O co chodzi?

Jak się okazało, Nowa Zelandia zakazała jednemu z największych w tym kraju operatorów komórkowych korzystania z technologii marki Huawei przy modernizacji sieci pod 5G. Władze tego kraju tłumaczą swoją decyzję powołując się na obawy o bezpieczeństwo narodowe.

Zobacz także: Black Friday 2018 – takiego cebulactwa jeszcze nie widziałem

Huawei odniósł się do tej decyzji i poinformował, że podpisał już ponad 20 kontraktów na rozbudowę infrastruktury pod 5G na całym świecie i „nie ma się czego obawiać”. Warto wspomnieć, że Chiński producent rozwijał infrastrukturę Nowej Zelandii od czasów 4G, inwestując od tego czasu ponad 270 milionów dolarów. Teraz jednak władzom tego kraju się odwidziało, a Huawei dostał solidnego pstryczka w nos. Na chwilę obecną producent jest na straconej pozycji, jednak możliwe, że Nowa Zelandia jeszcze zmieni swoją decyzję.

Obawy Nowej Zelandii (i zapewne wielu innych państw) z pewnością związane są z faktem, że Chiny, z których wywodzi się Huawei, są wciąż państwem komunistycznym. To z kolei oznacza, że jeśli rząd wspomnianego kraju poprosi Huaweia o udostępnienie jakichś danych, to gigant nie będzie miał raczej innego wyboru, niż się zgodzić.

Źródło: gsmarena • Martina Neumayer

  Śmiechłam potężnie gdy czytając takie klimaty w sieci. Z jednej strony gawiedź leci i jak opętana daje swoje dane takim gigantom jak gugiel, małomiękki, twarzowy i reszta.. I tam jakoś nie płaczą o nic. A z drugiej wielkie boje i przepychanki o to, że pajacom w stanach się jakaś tam firma nie spodobała i jej polityka, a nie mając innego argumentu wzięli i zbanowali, i namawiają do tego inne kraje wciskając im jakiś nieistniejący bullshit. To na to tu komu jakieś tylke furtki, skoro i tak tabuny ludzkie same swoje dane dają na talerzu? Kompletnie tego nie trzeba.
  A poza tym, jeszcze nie widziałam żadnych pluskiew ani w sprzęcie typu soc i tym podobne, ani też w softach od tych producentów. A zrobić sobie dekompilację np. romu na elementy pierwsze i przepatrzeć go za czymś szkodliwym to żaden problem. Jedynie kwestia odrobiny czasu poświęconego na to. Więc o czym tu w ogóle mowa? Pieprzą, bo pieprzą, byle sobie popieprzyć i zrobić kolejną kóffnoburzę w sieci. Bo się weźmie i durny tłumek ludzi zaraz tym podjara, jak przysłowiowy murzyn blaszką. xD Tja.. typowe manewry psychologią tłumu. lol.

 • 0001

  Jeśli Huawei kooperuje z komunistami (komunizm to system zbrodniczy), to ma co chciał….i bardzo dobrze

 • Mateusz Z.

  I bardzo dobrze!
  Ta firma to jest kpina w każdym aspekcie, a aktualizacje to jest ich konik. P10Lite dostał szybciej aktualizację z GPU Turbo niż P10…

  • RS2_15237_THE_END

   A po czym poznać że p10l dostał ten mod GPU ?

 • Luk Knysza

  Chiny nie są państwem komunistycznym ;);) a Autorytarnym !! Podstawą komunizmu jest to ,że wszyscy obywatele mają podobne pensje i równy podział dóbr. Jeśli jeden Chińczyk zarabia 1 milion dolarów, a drugi centy to to nie jest komunizm !!!! Naucz się to odróżniać !!!

  • Michał

   Nie. To nie jest podstawa komunizmu. Gdzieś ty to wyczytał?

   • Luk Knysza

    Jest !! Czytałeś Marksa i Engelsa?? Maotsetunga ?? Interesuje mnie tez ekonomia więc doczytaj trochę.RÓWNY PODZIAŁ DÓBR !! TO JEST KOMUNIZM!! ILE MASZ LAT ?? MASZ 40 LAT CHOCIAŻ??

 • newzeland3

  Nie obawiam się Chin, Korei Północnej, Iranu, Syrii, Rosji, itp itd. Obawiam się usraela

  • hajla

   A ja sie boje iskanderow z obwodu kalingradzkiego i izraela. Jedni zafrazaja nam militarnie drudzy niszcza nas politycznie

 • Tomasz

  Zgodzic? Huawai powstal aby te dane zbierac dla wladz.

 • Takaszi

  „Chiny, z których wywodzi się Huawei, są wciąż państwem komunistycznym.” Taa to tak jakby powiedzieć, że polandia jest rajem podatkowym. Mhmmmm, jasne.
  Określił bym ich ustrój jako autokratyczny, czyli coś co jest nam znane.

 • May Czos

  Obawy NZ związane są z tym, że jest to kraj należący do Sojuszu Pięciorga Oczu – porozumienia agencji wywiadowczych USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanady i właśnie Nowej Zelandii dotyczących wspólnego szpiegowania, wymiany informacji wywiadowczych itp. Gdy jakaś operacja jest zakazana przez prawo jednego kraju, „zleca” się ją wywiadowi drugiego gdzie jest to legalne itp. Podsłuchują wszystko i wszystkich, w tym najwyższych polityków, a główne skrzypce gra oczywiście USA.

  Myk polega na tym, że jednym ze sposobów działania jest mniej lub bardziej delikatne wymuszanie instalowania backdoorów przez producentów technologii, które umożliwiałyby dostęp i podsłuch urządzeń. Backdoory mają wszystkie procesory Qualcomma czy urządzenia Apple’a. Problem polega na tym, że Huawei nie chce ich umieszczać, korzysta ze swoich procesorów itp więc nie pomagają w nasłuchu. Więc trzeba ich wyrugować z rynku.

  Zauważcie, że niemal wszystkie tego typu doniesienia pochodzą z wymienionych wyżej krajów – członków sojuszu.

  • Szamajama_Okutasi

   Huawei, to przecież firma, w której większość udziałów ma komunistyczny rząd Chin, więc woli instalować backdoory, które umożliwią szpiegowanie chińskiemu rządowi.

   • May Czos

    Póki co takowych nie znaleziono. A backdoory mają wszystkie procesory Qualcomma czy urządzenia Apple’a.

    Większość udziałów Huaweia mają … jego pracownicy. Do ok. 80 000 ludzi należy 98,5% akcji, nie mogą ich sprzedać, są nagrodą za wyniki w pracy, po odejściu z której dostają za nie dodatkowe wynagrodzenie (a w międzyczasie – dywidendy).
    Sam założyciel i szef firmy nigdy nie miał stopnia wojskowego – pracował w instytucie badawczym jako pracownik cywilny, odmówiono mu wstąpienia do partii komunistycznej z powodu pracy socjalnej jego rodziny.
    Huawei nigdy nie miał być rządową przybudówką, Ren Zhengfei założył małą, prywatną firmę handlującą elektroniką i przez wiele lat nawet nie myślał o produkcji sprzętu.
    Do dziś nikt nie przedstawił dowodu na wpływy rządu Chin w Huaweiu.

    • Szamajama_Okutasi

     I póki nie będzie też dowodów, że nie ma powiązania z partią komunistyczną i wywiadem Chin, o co Huawei jest oskarżany, to lepiej nie ryzykować. Chinole, to Chinole im nie można ufać na słowo.

     • May Czos

      Nie. Póki nie ma dowodów (jakichkolwiek!) to powiązań nie ma. Urządzenia Huaweia zostały przetrzepane przez prywatnych magików i agencje wywiadowcze z całego świata, gdyby coś znaleziono to media waliłyby w Huaweia dniami i nocami. A tak zostaje mgliste podejrzenie o podejrzeniu.

  • Kacper Mazur

   Tak z dupy – 4G nie umowy się do 5G. Przy 4G dostęp do internetu ma kilka rodzajów urządzeń mobilnych, przy 5G zakłada się, że każde urządzenie będzie w domu podłączone do sieci, a to, jeśli chodzi o śledzenie i podsłuchiwanie otwiera wiele nowych drzwi.

  • Takaszi

   Dokładnie.

 • Skilder Twoo

  A co na to obywatele NZ czy USA? Nie przeszkadza im że państwo podnosi im koszty i czas uruchomienia 5G?

  • hajla

   Mysle ze bezpoeczenstwo panstwa jest wazniejsze niz troche wolniejsze wdrazanie technologii. Ty tego nie rozumiesz bo Polska stoi eksportem jablek ale sa kraje ktore musza chronic swoje technologie czy wywiad.

   • Skilder Twoo

    Nie odpowiedziałeś mi na moje pytanie. To że USA jako kraj chce chronić swoje technologie jest chyba oczywiste. Ja pytam czy obywatele popierają takie rozwiązania które będą ich kosztowały.

    • hajla

     Popieraja tak dlugo jak dzialaja wybrani przez nich przedstawiciele. Taka jest linia rzadzenia obecnie i do przyszlych wyborow a po wyborach zobaczymy czy amerykanie chca chca cos zmieniac czy nie.

     • Skilder Twoo

      A Nowa Zelandia?x