Motorola znowu to robi! Moto G7 Play celowo z ogromną wadą?

Łukasz Pająk Newsy 2018-11-28

Mam wrażenie, że odkąd Lenovo przejęło Motorolę, to ma co do tej marki różne odczucia. Z jednej strony chce ją rozwijać, z drugiej boi się, że będzie zbyt popularna. Amerykanie ewidentnie wiedzą, co robią, więc nadchodzi kolejna generacja i niejako Chińczycy nakazują, aby dany model był po prostu słabszy. Być może to tylko moje odczucia, ale spójrzmy na serię Moto Z — świetnie się zapowiadała, zdobywała wysokie oceny w recenzjach, a z roku na rok dostępność poszczególnych modeli maleje. Pomijam kwestię, że w Polsce w ogóle nie są oferowane topowe modele. Wystarczy wyszczególnić Moto Z Play, którą do dzisiaj pamiętam jako świetny smartfon z jeszcze lepszym akumulatorem. Dlatego Moto Z2 Play została pod tym względem zepsuta… Dokładnie to samo czeka Moto G7 Plus.

Motorola Moto G7 Play z wadą, o której producent musiał wiedzieć

Zazwyczaj z generacji na generację ulepsza się poszczególne składniki smartfonów. W przypadku akumulatorów nie powinno być inaczej. Wspomniany przykład Moto Z2 Play jest już wyjątkowy, bo ogniwo zmalało z 3510 mAh do 3000 mAh, ale teraz szykuje się coś jeszcze bardziej niezrozumiałego. Doskonale wiemy, że w drodze jest nowa odsłona serii Moto G. Reprezentantów rodziny Moto G7 znamy już dość dobrze, ale teraz w grę wchodzi Moto G7 Play. Jest to model nakierowany na jak najniższą cenę, więc też i specyfikację.

Przejdźmy do konkretów — smartfon przeszedł certyfikację FCC, z której wynika, że jego akumulator pochwali się oszałamiająco niską pojemnością, bo tylko 2820 mAh. W porównaniu do Moto G6 Play to spadek o 1180 mAh! Nawet jeśli spojrzymy na dane „typ”, które pokazują 3000 mAh, to różnica pozostaje ogromna. Niemniej sam smartfon awansuje nieco w hierarchii, bo zamiast Snadpragona 427 pojawi się Snapdragon 632.

Zobacz też: Apple zaczyna interesować się sztuczną inteligencją.

Co prawda sam smartfon na zdjęciach jest mniejszy, ale wyświetlacz najprawdopodobniej nie zmaleje. Oczywiście pojawia się spodziewane wycięcie (duże, nie kropla wody), ale wciąż nie mogę odpędzić się od pytania, jak można było zaprojektować smartfona z tak małym akumulatorem?

Źródło: Arstechnica • Qba
 • kamilek2424

  Moto Z2 Play zepsuta? Z opinii wynika, że ludzie uzyskują średnio 7h SoT, czy to zły wynik? Moim zdaniem ani trochę.

 • Marcin Pawlak

  A może tak najpierw jakieś rzeczywiste testy a dopiero potem gównoburza?
  W tej chwili to kręcenie afery o nic.

 • isaakPL

  No tak zupełnie jak Apple, tylko że w tamtym obozie nie narzekają na baterie więc też bym tego nie demonizowal

  • Qba

   Bo iPhone XR trzyma na baterii 11 h SOT

   • isaakPL

    A świstak siedzi i zamyka…, testy na YT pokazuje że wytrzymuje 5h na ekranie, więc relatywnie słabo.

    • Qba

     Wszystkie testy pokazują że wytrzymuje 11 h

     • isaakPL

      oj chyba ślepy jestem… NIE nie jestem! tylko apple pieprzy głupoty a owieczki powtarzają

     • Qba
     • isaakPL

      pierwszy film na youtube który mi wyskakuje, i nie mów o zapalonym ekranie bo w takim wypadku jesteś w stanie wyciągnąć te 10h, a o realne używanie, trochę gier trochę odtwarzania muzyki internet po LTE z raczej średnim zasięgiem zmieniając nadajniki przez poruszanie się, https://uploads.disquscdn.com/images/4e95b4d369a78f2e0e68ddb1fd617fb41e3029cee80e8ae00a48c693d1ffd454.png e xR

     • Qba

      Te 5 h to jest czas pracy XR pod obciążeniem, a nie SOT.

      Nie mówimy o wszystkich, bo 7, 8 czy X faktycznie maja 5-6 h SOT.
      Ale 8 Plus i XR mają już 10-11 h SOT.

      Widać niewiele telefonow używałeś bo Moto One z 7-8 h to przecietny wynik, kiedy Moto One Power, Lenovo Vibe P2, Asus Zenfone Max Pro M1, Asus Zenfone Zoom S, Huawei Mate 20 trzymają 12-14 h SOT.

     • isaakPL

      A jak chcesz używać telefon? Ja zawsze obciążam więc dla mnie takie testy są wiarygodne, a od paru lat telefon ładuje średnio dwa razy dziennie, iPhony miałem wszystkie od 4s do 6s, a z moto one jestem pod wrażeniem bo nigdy nie kupowałem tak taniego telefonu, zresztą do końca roku i iak wracamm do jakiegoś normalnego telefonu.

     • Qba

      Ja tam ładuję telefon nocą i wystarcza mi na cały dzień.

 • Zdzisław Dyrman

  Czysty android jest bardzo energooszczędny 😂

 • stark2991

  No, ale co w tym dziwnego? Wszyscy tak robią, od zawsze. Smartfony projektuje się tak, żeby nigdy nie stworzyć idealnego modelu. Albo celowo się usuwa coś, żeby to coś oddać za rok w następnym modelu.x