ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung idzie o krok do przodu – rozpoczyna się bój o 20nm procesory!

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
samsung-exynos

Obecnie najpopularniejszymi producentami układów są Qualcomm, MediaTek, Nvidia i Samsung. Wszystkie cztery korporacje mają w swoich zasobach potężne układy wykonane w najmniejszym dzisiaj dostępnym rozmiarze, czyli 28nm. Wśród nich znajdziemy Snapdragona 800, czyli – według wielu – najwydajniejszy układ stosowany w topowych słuchawkach typu LG G2 czy też Galaxy Note 3. Jednak tak wysilony procesor oznacza, że zbliża się kres możliwości 28nm układów.

Trzeba więc pójść o krok dalej, czyli zmniejszyć rozmiar procesorów. Kolejnym celem jest 20nm i walkę o stworzenie takiego układu, który mógłby być stosowany w urządzeniach mobilnych rozpoczął Samsung. Koreańczycy wkładają sporą ilość swoich funduszy, aby jak najwcześniej umożliwić swoim klientom korzystanie z jeszcze mniejszych procesorów, które będą znacznie wydajniejsze, będą mniej się nagrzewały oraz najprawdopodobniej będą zadowalać się mniejszą ilością energii. Podobne informacje pojawiały się w zeszłym roku w kwestii marki Apple, ale nie doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji takiego podzespołu.

Pojawia się jednak pytanie: kiedy ujrzymy pierwsze układy Exynos z 20nm procesorami? Obecnie trwa wprowadzanie 64bitowych systemów, więc premiera zmniejszonych układów musi się przesunąć toteż najwcześniejszym realnym terminem wydaje się premiera Galaxy S6 w 2015 roku.

źródło: Android Beat

Sprawdź najnowsze wpisy