image25

Bardzo często jedną z pierwszych rzeczy, którą zaawansowani użytkownicy wykonują po rozpakowaniu swojego nowego smartfona jest odblokowanie w nim bootloadera, co pozwala nam na modyfikację oprogramowania w urządzeniu. Część producentów, w tym Sony, udostępnia do tego celu specjalne narzędzia, co bardzo ułatwia całą operację i jest miłym gestem w stronę użytkowników.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Okazuje się jednak, że odblokowanie bootloadera w nowym flagowcu Xperia Z1 może przynieść nieodwracalne skutki, gdyż po wykonaniu tej operacji w urządzeniu przestaje działać aparat. Cała sprawa została początkowo wykryta przez społeczność xda-developers i spostrzeżono, że podczas odblokowywania smartfona formatowana jest jedna z partycji urządzenia, w której znajdują się elementy odpowiedzialne właśnie za działanie aparatu. Jedyną metodą na ominięcie tego błędu jest zrobienie kopii zapasowej partycji TA i przywrócenie jej już po odblokowaniu smartfona.

Sony zaktualizowało informacje na swojej oficjalnej stronie dotyczącej odblokowywania bootloaderów, informując, że w przypadku Xperia Z1 musimy się liczyć z utratą funkcjonalności aparatu. Jest to zdecydowanie wynik niedopatrzenia lub błędu inżynierów Sony i wygląda na to, że nie mamy co liczyć zbyt szybko na poprawę tego stanu rzeczy, gdyż usunięcie błędu wymagałoby powrotu wszystkich Z1 do serwisu i zmodyfikowanie układu partycji systemowych, czego nie można dokonać zwykłą aktualizacją OTA. Pamiętajcie więc o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, gdy będziecie chcieli odblokowywać swoje Z1.

 

źródło: xda-developers
Piotr Andrzejewski