tegra-note

NVIDIA od dobrych kilku lat mocno interesuje się rynkiem urządzeń z Androidem, a układy Tegra stworzone przez tę firmę napędzają wiele różnych sprzętów, w tym chociażby popularnego Nexusa 7 pierwszej generacji od Google i Asusa. Najnowsza Tegra 4 nie jest jak dotąd wyjątkowo popularna wśród producentów urządzeń z Androidem, jednak NVIDIA wzięła w tym roku sprawy w swoje ręce i po pokazaniu światu konsoli Shield, dziś przedstawia referencyjny tablet własnej produkcji, który ma być wzorem na niezwykle mocne urządzenie oferowane w niskiej cenie.

NVIDIA Tegra Note to siedmiocalowy tablet z wyświetlaczem o rozdzielczości 1280×800, która może dziś wydawać się nieco niska w porównaniu z rozdzielczością 1080p (1920×1080), oferowaną chociażby przez nowego Nexusa 7. Zastosowany ekran ma oferować wsparcie dla dedykowanego rysika DirectStylus, z którym NVIDIA wiąże spore plany i ma zamiar uruchomić dedykowaną platformę w ramach Tegra Zone prezentującą kompatybilne aplikacje. Najważniejszym elementem NVIDIA Tegra Note jest czterordzeniowy układ Tegra 4, będący obecnie jedną z najbardziej wydajnych jednostek na rynku. Rzeczą wyróżniającą mają być też głośniki stereo skierowane w stronę użytkownika, a także oprogramowanie aparatu o nazwie CameraAwesome, wykorzystujące potencjał Tegry 4.

tegra-note-2-1379489741

NVIDIA stworzyła więc bardzo ciekawą platformę, na bazie której inni producenci mogą łatwo projektować własne urządzenia, których cena ma zaczynać się już od $199. Możemy więc spodziewać się różnych wariacji tego typu urządzeń, z odmiennymi ekranami, czy też bateriami, jednak rdzeń pozostanie w nich ten sam. Nie jest to pierwszy raz, gdy NVIDIA tworzy podobne rozwiązanie – wystarczy wspomnieć smartfon Phoenix z Tegrą 4i, czy też projekt Kai, będący platformą referencyjną dla tabletów z Tegrą 3, jak na przykład Nexus 7 pierwszej generacji.

Interesująco prezentuje się też kwestia aktualizacji systemu dla urządzeń bazujących na Tegra Note. Problemem tanich tabletów jest to, że producenci szybko je porzucają, skupiając się na następnych produktach, przez co użytkownicy nie otrzymują nowych wersji oprogramowania. Tutaj nad tą kwestią będzie czuwała sama NVIDIA, co ma być gwarantem szybkich i częstych aktualizacji.

Pozostaje nam więc tylko czekać na pierwsze urządzenia bazujące na platformie NVIDIA Tegra Note i jesteśmy ciekawi, czy projekt ten okaże się sukcesem. Jakie są Wasze przewidywania?

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Piotr Andrzejewski