Nowe możliwości w Google Play. Instalacja aktualizacji nie będzie już uciążliwa!

mm Michał Derej Newsy 2018-11-08

Aplikacje mobilne, podobnie jak nasze urządzenia z systemem Android, od czasu do czasu wymagają aktualizacji. Nowa wersja programu często zawiera w sobie poprawki błędów i dodaje nowe przydatne funkcje. Niestety do tej pory proces aktualizowania aplikacji był dość uciążliwy – trzeba było znaleźć wolną chwilę, a następnie pozwolić sklepowi Google Play na pobranie nowych wersji programów. Oczywiście w tym samym czasie nie można było z nich korzystać. Teraz na całe szczęście się to zmieni.

Jak prezentują się nowe możliwości aktualizacji w sklepie Google Play?

Google Play aktualizacje

Na wczorajszej konferencji Android Dev Summit zaprezentowane zostało nowe API, z którego mogą korzystać deweloperzy aplikacji. Przede wszystkim, od teraz w przypadku wydania aktualizacji, która łata poważne błędy, programiści mogą zachęcać użytkowników do zainstalowania najnowszej wersji aplikacji za pomocą pełnoekranowego komunikatu, który wyświetlany będzie podczas uruchamiania programu. Warto wspomnieć również o świetnym udogodnieniu, które już wkrótce będzie mogło być wykorzystywane w aplikacjach – od teraz bowiem programy będą mogły pobierać uaktualnienia nawet w trakcie ich używania. Nowa wersja aplikacji zainstalowana zostanie po ponownym uruchomieniu programu.

Zobacz także: Jak będzie wyglądał składany smartfon od Samsunga?

Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa funkcja, która szczególnie pomoże osobom z powolnym połączeniem internetowym. Choć nie mam takiego problemu, to będę z niej korzystał.

Źródło: The Verge • Szymon L

  Uciążliwość aktualizacji w Google Play jest odwrotnie proporcjonalna do poziomu tego artykułu.

 • Pabliell

  A ja zamiast „bezproblemowych aktualizacji” wolałbym „bezproblemowy powrót do poprzedniej wersji”. Ile to już razy nadziałem się na aktualizację, która w changelogu wygląda świetnie, ale działa sto razy gorzej od wersji poprzedniej. I kombinacje, by powrócić do poprzedniej wersji bez utraty danych. Wiem, „root i po problemie”, ale takie rzeczy w systemie pełnym częstych aktualizacji powinny być standardem.

  • fckUeve

   To by sie mijało z celem. Jeżeli aplikacja korzysta z jakiegoś API gdzie fakaś funkcjonalność została usunięta to przywrócenie poprzedniej wersji może powodować dużo różnych błędów

   • Pabliell

    Oczywiście, że może to stwarzać problemy. Jak każda wsteczna kompatybilność.
    Można by to jednak „obejść”. Wystarczyłoby przy aktualizacji „zamrozić” starą wersję aplikacji wraz z jej danymi, a zaktualizowaną traktować jako nową aplikację z danymi ze starej wersji. Stara aplikacja trzymana byłaby w pamięci przez dzień lub dwa, by w razie problemów do niej wrócić, pozbywając się wersji nowszej. Ewentualna utrata danych byłaby minimalna, a problem „psujących poprawek” by zniknął.

 • Oskar Piwowarczyk

  Nie wiem co było do tej pory tak uciążliwe. Po podłączeniu telefonu na noc do ładowarki on aktualizuje sobie co trzeba i robi kopię w chmurze. Nic nie trzeba klikać.

 • haVoc vulTure

  I tak 99% ludzi ma ustawione automatyczna aktualizacje aplikacji w sklepie play.

  • mindla

   To jestem tym 1% który ma ustawione nigdy nie aktualizuj, po czym co 2 dni aktualizuję ręcznie jeśli ma sporo MB to po Wlan jeśli mało to dane mobilne.

   • stark2991

    To ja też, ale głównie dlatego, że wolę przeczytać changelog i komentarze do aktualizacji zanim wrzucę apkę.

    • AdamK

     Szkoda że sporo changelog to „poprawa drobnych błędów”. Np. W aplikacji OLX chyba od kilku miesięcy taki sam status ale aktualizacje idą..

     • stark2991

      A Google to lepsze? Namawiają innych do pisania changelogów a sami walą bez przerwy ten sam tekst przy aktualizacji YT na przykład

     • mindla

      Może cały czas to samo poprawiają, po czym dalej nie działa poprawnie.

   • haVoc vulTure

    Robie dokladnie tak samo.

 • AdamK

  „Niestety do tej pory proces aktualizowania aplikacji był dość uciążliwy – trzeba było znaleźć wolną chwilę, a następnie pozwolić sklepowi Google Play na pobranie nowych wersji programów.”

  Przecież to raptem kilka kliknięć, 20 sekund i wykonane. Można zrobić nawet siedząc na kiblu. A co z autoaktualozacją? Nie rozumiem jak aktualizowanie aplikacji może by” dość uciążliwe „.

  • Tomasz Krzyżanowski

   Są aplikacje, które się aktualizują często i bardzo długo. Np Facebook czy messenger. ogólnie nie uważam, żeby proces aktualizacji był uciążliwy, ale w przypadku messengera jest on dosyć irytujący 🙂

   • AdamK

    Na budżetowcach może i tak jest ale na OP6 nie czuję spowolnienia urządzenia podczas aktualizacji. A jeśli urządzenie słabe wystarczy kliknąć aktualizację i zająć się czymś innym.

    • stark2991

     Telefon może nie spowalnia, ale te apki są opasłe i długo się pobierają, a potem długo instalują (Facebook swego czasu to wręcz w minutach)

     • AdamK

      No nie wiem, w domu na wifi 250 „mega” pobierają się jak każda inna aplikacja.

     • stark2991

      Zawsze się znajdzie taki cwaniak, co napisze, że jemu na internecie pisiont giga ściąga się szybko…

     • AdamK

      No a co mam obwiniać wolne instalowanie aplikacji bo mam gównonet?

     • stark2991

      Przy necie załóżmy 10Mbit jest wyraźna różnica w czasie pobierania aplikacji ważącej 5MB, a takiej o rozmiarze 80MB. Takie to trudne do zrozumienia?

     • fckUeve

      Zawsze można pobrać na mobilnym internecie…
      Na wsi gddzie mam dom rodzinny mam 4G+

      a internet kablowy w najtańszym pakiecie to 100 Mb/s

     • AdamK

      Ale co Ty starasz się wytłumaczyć? Nie dyskutujemy o czasie pobierania na danej szybkości łącza. Po prostu napisałem że ściągają się tak samo szybko jak każda inna aplikacja ze sklepu play. Poza tym ponownie napiszę, jak można obwiniać aplikację o wolne pobieranie skoro mamy wolny internet..

     • Michał Derej

      I o to mi właśnie głównie chodziło. Choć przyznam, że mój Galaxy S8 działa bardzo źle podczas aktualizacji (a raczej w ogóle nie działa…).

     • AdamK

      O co chodziło? O wolną aktualizację bo macie wolne połączenie? Serio?…

  • mindla

   Takie artykuły są dla ludzi z wypranymi mózgami a nie dla nawet przeciętnych, nie mówiąc o inteligentnych.
   A że tych z wypranymi mózgami przybywa ogromnie to i artykułów coraz więcej.x