Apple wie, co robi? Fani iPhone’ów będą długo czekać na 5G

Łukasz Pająk Newsy 2018-11-03

W przyszłym roku mamy oficjalnie poznać 5G w konsumenckim znaczeniu. Oczywiście nie spodziewajcie się zasięgu w każdym miejscu na ziemi, a tym bardziej w Polsce. Podobnie jak w przypadku 4G, najpierw nowa sieć trafi do dużych miast, a dopiero później będzie się rozlewać na mniej zaludnione tereny. Jednak odpowiednia infrastruktura to jedno, a drugie to same urządzenia, które muszą wspierać nową technologię. Teoretycznie już dzisiaj możemy postawić na jeden ze smartfonów z serii Moto Z i pomyśleć o zakupie odpowiedniego Moto Mods. Teoretycznie Xiaomi Mi Mix 3 też już wie, co to 5G, ale akurat ten przypadek warto potraktować z przymrużeniem oka. Być może Apple nas zachwyci i iPhone szybko pozna 5G? Nic z tych rzeczy.

iPhone z 5G dopiero w 2020 roku — geniusz Apple czy największa pomyłka?

qualcomm modem x50 5g

Qualcomm już zaprezentował odpowiedni modem z 5G, ale ich interesy z Apple nie są na dobrych torach. Jednak to nie ten powód najprawdopodobniej sprawił, że Apple poczeka z wdrożeniem obsługi następcy 4G. Dostawcą odpowiednich modułów ma być Intel, który stworzy 10-nanometrowe układy 8161 specjalnie pod iPhone’y. Mimo wszystko zastanówmy się, czy to dobry ruch ze strony Amerykanów, aby poczekać? Okazuje się, że tak… Z jednej strony producenci muszą być gotowi, ale nie ukrywajmy, że pierwszego roku, a nawet przez dwa lata rozprzestrzenianie się sieci 5G nie będzie na tyle zadowalające, aby oczekiwali tego klienci. W końcu smartfony zmieniamy, co roku, prawda?

Zobacz też: Pierwszy, elastyczny smartfon został zaprezentowany!

Chodzą słuchy, że Samsung też nie ma zamiaru skupiać się na 5G w swoich przyszłorocznych flagowcach. Teoretycznie ma się pojawić specjalna wersja Galaxy S10 z odpowiednim modemem, ale w głównej mierze to wciąż 4G będzie najszybszą technologią. Koreańczycy, jak i Amerykanie nie do końca spieszą się z nowościami, co doskonale pokazuje mijający rok. To Chińczycy rozwijają nowe technologie i zapewne oni zajmą się zaspokojeniem stosunkowo małego zapotrzebowania na urządzenia z 5G.

źródło: Phone Arena • maxprzemo83

  Apple posłuchało protestujących w Gliwicach?

 • Krystian.Makow

  Może i lepiej obsługiwać coś bardziej dopracowanego, niż działać na czymś jeszcze nie do końca rozbudowany i znanym.

 • luqi

  Piekne jest to że 5g już w drodze a ja nie mogę liczyć na stabilne 2g ani nic więcej u siebie
  Co innego i tak trzymam kciuki za jak najszybsze wprowadzenie i jak najmniej protestów w tej sprawie 😉

 • 0001

  5G u nas nie uświadczysz , A jeśli pojawi się to incydentalnie.
  Po drugie smartfon używa się przeważnie 2 lata czyli spokojnie może być teraz bez tej technologii, której… nie ma!
  Po trzecie…np. 100 Mbit w telefonie to jest bardzo dużo, a 5G myślę że niewiele wniesie różnicy w korzystaniu z sieci, powiem więcej …nie będzie żadnej różnicy… więc luzik

  • luqi

   Roznuca ma być zauważalna chociaż jak zwykle nie uświadczysz WoW po odpaleniu danych komórkowych, chyba najwiekasz różnica to obsługa większej ilości urządzeń na 1km^2
   Gdzie podobno na koncertach ludziom brakowało zasięgu

   • mico11

    a no to dobrze, to był istotny problem i dobrze, że zostanie rozwiązany

  • Suchy

   Incydentalnie w kraju z czołówki świata jeśli chodzi o technologie mobilne?

   • $ROGAL$

    Problemem są sieci światłowodowe w Polsce, a raczej ich brak. BTS w 5G musi być podłączony do łącza optycznego, inaczej jego wykorzystanie mija się z celem. To tak, jakbyś miał w domu sieć Ethernet 1GB/s z routerem podłączonym do Neostrady 512kB/s.

    • Suchy

     Trzeba mieszkać w naprawdę niezłej dziurze żeby światło z Orange nie dochodziło.

 • Tomasz

  W taki sposob apple jest mistrzem marketingu. Jak wszedzie juz bedzie 5g to pojawia sie pierwsze iphony z 5g. I bedzie powod na wymiane wszystkich starych na nowe po 10k PLN. A tak, to mialoby sens dalej uzywac maxa za 5k PLN i nikt nie zarobilby na tym.

 • Karol_12

  Póki to nie trafi do średniopółkowców to i tak będzie dość ekskluzywna technologia

 • Asdaf

  Chińczykom się to najbardziej opłaci, duże zagęszczenie ludności w miastach to i łatwiej zbudować sieć.x