Huawei Mate 20 Pro jest tak dobry, że nie chce ośmieszać konkurencji w DxOmark

Łukasz Pająk Newsy 2018-10-27

Niejednokrotnie już zaznaczałem, że w tym roku Huawei naprawdę pokazało się z dobrej strony. Firma wprowadziła tyle technologicznych nowości, że chyba nikt się tego nie spodziewał. Przypieczętowaniem tego jest wyprzedzeniem Apple w rankingu najpopularniejszych producentów na mobilnym rynku i dobre rokowanie na zdetronizowanie Samsunga. Mate 20 Pro na razie zbiera świetne recenzje, również ze względu na aparat. Nie najlepszym, aczkolwiek jednym z najpopularniejszych rankingów, które „uniwersalnie” oceniają jakość zdjęć i filmów jest DxOMark. W tym liderem jest właśnie Huawei, ale P20 Pro. Tymczasem do gry wszedł Mate 20 Pro, który musi być lepszy, prawda?

Huawei jest tak dumne z Mate 20 Pro, że nie ma zamiaru podawać wyniku DxOMark

huawei mate 20 pro aparaty

Obecna klasyfikacja DxOMark prezentuje się następująco:

 1. Huawei P20 Pro – 109 punktów
 2. iPhone XS Max – 105 punktów
 3. HTC U12+ – 103 punkty
 4. Samsung Galaxy Note9 – 103 punkty
 5. Xiaomi Mi Mix 3 – 103 punkty
 6. Huawei P20 – 102 punkty
 7. Samsung Galaxy S9 Plus – 99 punktów
 8. Xiaomi Mi 8 – 99 punktów
 9. Google Pixel 2 – 98 punktów
 10. iPhone X – 97 punktów

Tak się prezentuje pierwsza dziesiątka i najnowszym jej reprezentantem jest Xiaomi Mi Mix 3. Powinien do niej dołączyć też Huawei Mate 20 Pro, ale firma uznała, że nie będzie dzielić się swoim wynikiem, bo był zbyt dobry. Ok, teraz poprosimy logiczne wyjaśnienie. To zapewne ma związek z długofalową akcją marketingową. Na szczycie wciąż jest smartfon Huawei, więc po co go detronizować? Niedługo powinny pojawić się testy Pixela 3 i być może on wyprzedzi P20 Pro, a wtedy pojawi się Mate 20 Pro. Ot, cała tajemnica.

Zobacz też: Chrome zabierze Edge’owi to, co go wyróżniało.

Tradycyjnie przypominam, że do testów DxOMark producenci mogą się przygotowywać. Całkiem niedawno na jaw wyszedł fakt, że Xiaomi specjalnie pod ten ranking przygotowuje swoje programy – algorytm rozpoznaje, że jest scena z testów DxO i odpowiednio ustawia wszelkie parametry.

źródło: DxOMark • JJ S

  A. „źródło: DxOMark” – można linka poprosić?

  B. Jeśli tak naprawdę jest, to DXO jest „skończone”, bo przez większość uznawane było za totalnie niezależny portal, a więc Huawei może sobie nie publikować czego tam nie chce, ale oni?

 • Rafał L950xl
 • Patryk Szkudlarek

  A ja się pytam, dlaczego iPhone XS Max jest na drugim miejscu a note 9 na 4 ? Przecież note miażdży w zdjęciach nocnych nowe iPhony

  • variete

   Ranking DXO nie ocenia tylko zdjęć nocnych. Widocznie note jest w innych kwestiach gorszy od ajfona.

 • Michał Strużyński

  A gdzie Mate 10 pro?

  • Maciej Załucki

   Mate 10 Pro ma wynik 97, a wiec na równi z ostatnią widoczną pozycją. Pewnie sortują alfabetycznie, więc wylądował na 11.

 • Piotrek111

  P20 robi swietne foty, 102 punkty to za mało.

 • @rtur

  Czy ktokolwiek przy wyborze fotograficznego smartfona kierował się DxOmark? Dla jednych ten ranking jest niewiarygodny, inni pewnie o nim nie słyszeli.

  • variete

   Jesteś w stanie podać jakikolwiek inny ranking, w którym wg ciebie, pozycje poszczególnych smartfonów w kwestii fotograficzno-filmowej, są bardziej wiarygodne i zaspokoją oczekiwania każdego potencjalnego klienta?
   Tak, znam „legendę” o tym, że DXO przesyła producentom informacje nt. optymalizacji oprogramowania, która pozwoli ich smartfonom uzyskać odpowiednie wyniki. Co w tym dziwnego? DXO to firma, która ma naprawdę spore osiągnięcia w kwestii oceny i obróbki fotografii cyfrowej. Jeśli więc oceniają zdjęcia i video wg własnych (generalnie niezmiennych) procedur, których oczekiwania z grubsza pokrywają się z percepcją większości osób, to dlaczego nie mieliby instruować producentów, nt. tego, jak powinny wyglądać zdjęcia? Gdyby nie DXO, to nadal z każdego aparatu miałbyś zupełnie inne efekty. W jednym koszmarny kontrast, w innym kolory, które nie mieszczą się w gamucie wyświetlacza, w jeszcze innym brak czerni i bieli albo obraz zmasakrowany kontrastem lokalnym. HDRy ciągle miałyby paskudne obwódki wokół kontrastowych obszarów, i nikt do końca nie byłby z tego zadowolony.
   Naprawdę, od czasu większego zainteresowania producentów smartfonów tym rankingiem, kolosalnie poprawiła się jakość zdjęć, czyli sposób ich obróbki przez oprogramowanie pokładowe. W końcu zdjęcia zaczynają wyglądać po prostu poprawnie (pomijając oczywiście kwestie, których na razie nie jesteśmy w stanie przeskoczyć, ze względu na ograniczenia w rozmiarze matryc i szkiełek). Wcześniej był taki cyrk, że jako fotografowi chciało mi się płakać na widok tego, co produkowały kolejne modele, chwalące się najczęściej tylko większą liczbą MPx i plebejskim wysyceniem.
   Nadal oczywiście zdarzają się wpadki – jak np. ta nieszczęsna SI „poprawiająca” zdjęcia w ostatnich modelach Huawei. Niemniej widać wyraźny progres, i mimo braku istotnego postępu w dziedzinie matryc (a konkretnie obrazowania, czyli stosunku sygnału właściwego do szumu), kolejne smartfony robią naprawdę coraz lepsze zdjęcia. Niby z czego się to wzięło? Nagle programiści w Samsungu, Google, Apple czy Huawei, jednocześnie nauczyli się, jak powinno wyglądać zdjęcie, które nie razi sztucznością i nie zabija wszystkich odcieni, które z trudem ogarnęły te małe matryce? Nie… To stało się właśnie dzięki wytycznym DXO.

   • @rtur

    1. Praktycznie każdy portal technologiczny przeprowadza różnego rodzaju ,,pojedynki”, ślepe testy, czy inne porównania możliwości fotograficznych smartfonów. Z pewnością nie są one tak profesjonalne jak DXO, ale w moim odczuciu to właśnie
    nimi + kilkoma recenzjami kierują się klienci.
    2. Nie mam problemu z tym, że DXO przesyła wskazówki producentom. Pytanie tylko, czy faktycznie są wykorzystywane do poprawy zdjęć, czy tylko do zaliczenia testu. Cały czas mam z tyłu głowy Xperię Z5 i jej wysoką ocenę w rankingu, co jednak nie przekładało się na adekwatną jakość zdjęć.
    3. Nie wiem, jaki wkład miało DXO w rozwój smartfonowej fotografii, myślę jednak, że zdecydowanie go wyolbrzymiłeś.

    • Rafał Czekaj

     Taaa i te portale są wiarygodne ale DXO już nie xD

  • JJ S

   Jedyny portal gdzie zawodowcy sprawdzają kombinacje body+szkło.

   Więc ajtuj zwolnij, bo ZNÓW robisz z siebie kretyna, to raz.
   A dwa, co to jest „fotograficzny smartfon”?x