ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Intel prezentuje czterordzeniowe procesory Atom z rodziny Bay Trail

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Newsy
DSC01912

W ubiegłym tygodniu mieliśmy okazję wziąć udział w konferencji Intela na targach IFA, gdzie firma zapowiedziała mocne skupienie się na segmencie urządzeń mobilnych i wprowadzenie kilku nowych rozwiązań przeznaczonych dla tego typu sprzętów. Dziś oficjalnie zaprezentowano nowe procesory z serii Atom, które mają wnieść ze sobą nie tylko spory przyrost wydajności, lecz także lepszy czas pracy na baterii.

Zaprezentowane układy noszą kodową nazwę Bay Trail i zostały wykonane w 22-nanometrowej technologii, opartej na mikroarchitekturze Silvergate. Procesory te będą nosić oznaczenie Intel Atom Z3000 i ich różne warianty przeznaczone będą dla urządzeń z różnych półek cenowych. Cechą wspólną jest tutaj obecność czterech rdzeni i 2 MB pamięci L2. W porównaniu do poprzedniej generacji układów Atom mamy do czynienia z podwójnym wzrostem wydajności procesora i mowa jest też o potrójnym przyroście mocy obliczeniowej zastosowanej grafiki.

Nie zapomniano jednak o zadbaniu o energooszczędnosć, a procesory z linii Bay Trail mają pozwolić na nawet 10 godzin aktywnej pracy i funkcjonowanie do 3 tygodni w trybie czuwania.

Intel podaje, że wysypu urządzeń z nowymi układami Atom Z3000 możemy spodziewać się jeszcze w czwartym kwartale bieżącego roku, a będą to sprzęty od wielu producentów, skierowane na różne półki cenowe, w tym między innymi siedmiocalowe tablety, czy też urządzenia hybrydowe.

Oprócz tego otrzymaliśmy też zapewnienie ze strony Intela, że ściśle współpracuje on z Google w kwestii optymalizacji Androida pod własne układy, a także nieprzerwanie prowadzi rozmowy z wiodącymi deweloperami, by zapewnić pełne wsparcie aplikacji dla procesorów Atom.

Sprawdź najnowsze wpisy