Pixel 3 bez problemów? To by było niezgodne z tradycją

Łukasz Pająk Newsy 2018-10-21

Google przyzwyczaiło nas już do tego, że tworzy naprawdę atrakcyjne smartfony. Głównie to rozwiązania w oprogramowaniu zaskakują, choć pod względem technologii aparatu też nie można narzekać. Jednak cała reszta? Nigdy nie powalała na kolana. Szczególnie w tym roku jest to dostrzegalne, kiedy seria Pixel 3 na papierze wygląda zdecydowanie gorzej, niż wiele zdecydowanie tańszych urządzeń. Nie mogłoby też zabraknąć problemów z działaniem poszczególnych elementów, prawda? W takim razie oto Pixel 3, Pixel 3 XL i problemy z zarządzaniem pamięcią.

Użytkownicy skarżą się, że Pixel 3 nie potrafi utrzymać kilku aplikacji w tle

Google Pixel 3

Wróćmy jeszcze na chwilę do specyfikacji nowych smartfonów od Google. Oba zostały wyposażone w 4 GB pamięci operacyjnej, czyli dokładnie tyle samo, co pierwsza, jak i druga generacja Pixeli. W tej kwestii nie widać żadnego postępu, a jednak Android z roku na rok potrzebuje więcej pamięci. Szczególnie w przypadku ekskluzywnych dodatków dla tej serii. Niemniej to tylko część problemu, bo sam system też zbyt rygorystycznie zamyka aplikacje w tle. Wiele osób, w tym Artem Russakovskii (założyciel Android Police), narzekają, że nie mogą utrzymać więcej, niż 3 aplikacji w tle – niezależnie od ich potrzeb na zasoby.

Zobacz też: Nokia 7.1 Plus przedstawiona!

Problem niewątpliwie związany jest z oprogramowaniem, ale czy Google zareaguje? Od pierwszej generacji nie poradzono sobie z losowo niezapisywanymi zdjęciami. Niemniej z pewnością będą pojawiać się aktualizacje, których zadaniem będzie zwiększyć wielozadaniowość Pixeli 3. Tymczasem niektórzy mogą spróbować wyłączyć optymalizację zużycia energii.

źródło: Phone Arena, Reddit • Adam Szostek

  4GB Ram będzie hamulcem dla całej serii Pixel. Ponieważ 2 generacja ma zapowiedziane wsparcie 3 letnie dla systemu operacyjnego, to Google będzie ustalało limit aplikacji w tle na 3-4. Nie ma innej opcji przy 4GB i kolejnej aktualizacji systemu i aplikacjach, które z roku na rok są coraz bardziej zasobożerne.

  Co do opłacalności, to chyba lepiej zostać przy Pixelu 2 lub zamiast 3 kupić jego. Sam zamierzam tak zrobić na przełomie roku, jak pojawią się obniżki i promocje na Amazonie lub Ebay.

  • Łukasz Pająk

   Nie do końca widzę związek pomiędzy 3-letnim wsparciem a pamięcią operacyjną. System i tak jest tworzony pod konkretny zestaw i sam reguluje dostępną przestrzeń, niezależnie ile jej jest maksymalnie.

   • Martina Neumayer

    Jak sam? Sam sobie przeformatuje i zwiększy pojemność partycji? No.. takiego czegoś to jeszcze nie widziałam 😉

    • Zero Cool

     Ty czytasz co piszesz?

     • variete

      A czego się po niej spodziewałeś? Że odróżnia pamięć operacyjną od pamięci „dyskowej”? 🙂 Przecież co komentarz, to takie brednie, że aż przykro czytać.

     • Martina Neumayer

      Owszem. Czytam nawet te wasze (neo)logizmy. Wręcz nie sposób ich pominąć momentami.

     • Zero Cool

      A szkoda…

     • Martina Neumayer

      No właśnie. Niestety nikt jeszcze takich filtrów nie zmajstrował. Głupota trudniejsza do zablokowania, niż najbardziej upierdliwe reklamy. xD

    • Łukasz Pająk

     Przetraw jeszcze raz, co napisaliśmy :).

     • Martina Neumayer

      Ście? To jest Cię więcej niż jeden?

      Noo.. przetrawiłam.. nie bój żaby.. zwłaszcza to zdanie:
      „System i tak jest tworzony pod konkretny zestaw i sam reguluje dostępną przestrzeń, niezależnie ile jej jest maksymalnie.”.

      I teraz pokaż mi proszę, jak to ów system sam sobie reguluje.
      Proszę.. możesz nawet zrobić filmik.

     • Łukasz Pająk

      Cały tekst opiera się na pamięci operacyjnej. Jak system reguluje? Zna wolną przestrzeń i priorytetowo ubija najmniej istotne procesy. Co do tego ma maksymalna pojemność?

     • Martina Neumayer

      Odniosłam się do tego, co sam napisałeś w komentarzu. Ty mi powiedz co ma? Przecież nie ja pisałam to zdanie, które zacytowałam nawet. I dopiero teraz wspominasz o samej pamięci operacyjnej. A owo zdanie twoje można zrozumieć jako coś zgoła innego. I tak też zrozumiałam. Jako zdanie o przestrzeni, którą ma system dostępną dla siebie fizycznie na sprzęcie.. czyt. przestrzeni „dyskowej”. Z resztą andkowa pamięć to nie wyłączni ram, a zarządzanie nią jest także oparte na pamięci nośnika. Więc nie sposób rozpatrywać tych spraw z osobna, a przynajmniej nie należałoby tego robić.
      I ta regulacja przez ubijanie procesów też nie jest taka fajna, jakby się mogło wydawać, bo masę procesób ubitych, musi się wznowić, a co za tym idzie nie dość, że znów zajmą nowe obszary pamięci (andek nie ma powtórnej re/alokacji obszarów) to do tego jeszcze zaczną one jeść inne zasoby poza jedynie pamęciowymi.. np. bateria, sieć i tym podobne.
      A maksymalna pojemność co do tego ma? Hmm.. a spróbuj sobie czymkolwiek zapchać po wręby partycję cache, potem poubijaj kilka procesów i spróbuj je wznowić. Ciekawe ile razy coś systemowego zaliczy Ci w tym momencie segfault’a, albo przynajmniej fc? 😉 Tak to się niestety dzieje, gdy odczyt/zapis do keszu jest priorytetyzowany i ma ogólnie z grubsza mówiąc pierwszeństwo przed całą resztą. W tym momencie w circa 80% przypadków zaczną sie wywalać ustawienia systemowe jako pierwsze. Taka to niestety andkowa uroda. Inaczej apka typu sdmaid nie musiałaby w ogóle powstać.. nie miałaby sensu i racji istnienia. Ot co.

   • stark2991

    Związek jest taki, że rosnące apki będą wymuszać coraz bardziej agresywne zarządzanie pamięcią.

    • Łukasz Pająk

     Jasne, ale jaki ma to związek ze wsparciem?

     • Szymon Wilczyński

      Chyba koledze stark2991 chodzi o to, że dopóki telefon jest w okresie oficjalnego wsparcia, dopóty powinien płynnie i szybko działać. A za dwa lata (w przypadku Pixela 2) lub za trzy lata (w przypadku Pixela 3) dla aplikacji 4gb ramu będzie mało, stąd może wynikać to „sztuczne” ograniczanie. Chociaż teoria moim zdaniem chybiona, bo takie ograniczenie zawsze można wprowadzić w późniejszym terminie w jakiejś aktualizacji, a nie zaraz po premierze telefonu. No i mój Pixel 1 nadal bez problemu trzyma nawet kilkanaście aplikacji w tle, więc tym bardziej ta teoria chyba odpada.

     • stark2991

      Taki, że trzyletni okres wsparcia będzie psu na budę, jeśli telefon będzie mulił z powodu braku RAMu dużo wcześniej, a kolejne wersje systemu będą działać coraz gorzej.

  • variete

   4GB Ram

   4 GB RAM, bo „cztery gigabajty”, a nie „czterygigabajty”, a RAM bo „Random Access Memory”, a nie „Dodge Ram”. 🙂

   2 generacja

   2. generacja (kropka odróżnia liczebnik porządkowy od zwykłego, a „druga / drugi” to właśnie liczebnik porządkowy).

   3 letnie<

   3letnie, bo „trzyletnie”, a nie „trzy letnie”.

 • teges

  Gdyby nie cena, brak jacka, problemy z wydajnością, to taki Pixel 2/3 to najlepszy telefon by był.

  • Grzegorz Cisak

   Najlepszy?? Chyba w brzydocie.

   • teges

    Nie mówię o paskudnym XL, tylko zwykłym.

  • Marucins

   brak slotu na kartę mSD, więcej pamięci (mimo że piszesz pod artykułem gdzie ten problem jest poruszany, sądzisz że to problem softu?), słaby aparat, brak drugiego obiektywu SZEROKOKĄTNEGO,

   • teges

    Słaby aparat? Chyba najlepszy.
    Mógłby mieć szerokokątny, ale na razie nie występuje on często. Zdjęcia sferyczne Google starczają.
    Nie wiem na co tyle pamięci ci. Mam obecnie 64GB i zapełnione w połowie jedynie.

    • Marucins

     Rozumiem że ty nie potrzebujesz ale są tacy co mają masę muzyki, filmów kręconych komórka w 4K/60fps, różnego rodzaju zdjęcia itd.
     Oczywiście że słaby. Mogliby wrzucić coś lepszego ale po co skoro i tak się sprzeda. A testy porównawcze?
     – oj tam hejtery, których nie stać…
     – toż mają…
     – ale nie stać bo to nie ich i pewnie dostali do testów, a że nie stać to hejtują.

     • teges

      Przecież Pixel ma najlepsze zdjęcia i testy porównawcze to pokazują.
      Zawsze znajdą się tacy, co mają 4TB muzyki. Są pendrive’y na USB type C i chmury. Prędzej telefon się zagrzeje niż zapchasz 128GB filmem w 4K.

     • Marucins

      Pixel 2 miał super fotki w stosunku do tamtych telefonów z 2017 roku. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale konkurencja nie śpi. I od premiery P2 dużo się zmieniło.
      Filmem? A nie Filmami? 🙂
      Jedno przedstawienie u dzieci w przedszkolu to 4,5 GB. A to tylko niecała godzina. Dodajmy do tego drugie dziecko. Rodzinne wakacje. Święta…

     • teges

      Przecież nie trzeba trzymać tych filmów na telefonie. Zgrać na chmurę najlepiej. Pewnego dnia zgubisz telefon lub coś innego się z nim stanie i wszystko przepadnie.

     • Marucins

      A ten dalej swoje.
      Po co mi ta chmura? Skoro cały „backup” mam na kompie.
      Ja chce w środku lasu pokazać koledze/koleżance fragment filmu, nie męcząc się aż zostanie pobrany z chmury, co w niektórych sytuacjach jest niemal niemożliwe.

   • Gun’s

    Słaby aparat? Skończ się kompromitować.

    • Marucins

     Zdjęcia porównawcze jasno ukazują bubla.x