Aparat pod ekranem – oto rewolucja od Samsunga!

Łukasz Pająk Newsy 2018-10-19

Dążenie do bezramkowości urządzeń mobilnych trwa. Zapewne zauważyliście, że w tym roku tylko trzy firmy nie podjęły się w żaden sposób próby wycinania wyświetlacza. Są nimi Samsung, Sony i HTC za co wiele osób je docenia. Znana konkurencja zaprezentowała przynajmniej jeden model z tzw. notchem. Wiemy, że to rozwiązanie ma przejść swego rodzaju ewolucję w przyszłym roku. Niemniej wróćmy do Koreańczyków, którzy najprawdopodobniej nigdy nie postawią na tego typu zagrania – lider mobilnego rynku chce wszystko schować, więc niech Was nie zaskoczy aparat pod ekranem.

Aparat pod ekranem to nie jedyny pomysł Samsunga na bezramkowość

Samsung Display, oddział Koreańczyków zajmujący się produkcją wyświetlaczy, przedstawił w Chinach swoje plany. Jak doskonale widać na powyższym tweet’cie, firma chce umożliwić ukrywanie pod ekranem nie tylko czytników linii papilarnych. Również aparaty mają znaleźć swoje miejsce, jak i różne czujniki. Powyższa czwórka sprowadza się do:

 • FoD – Fingerprint on Display, czyli czytnik linii papilarnych ukryty pod wyświetlaczem
 • UPS – Under Panel Sensor, czyli ukrycie wszelkich czujników, w tym aparatu
 • HoD – Haptic on Display, czyli specjalne systemy haptyczne
 • SoD – Sound on Display, czyli dźwięk z wyświetlacza

Zdecydowanie największą nowością jest drugi punkt, o którym wcześniej wspomniałem. Systemy haptyczne już dzisiaj są wykorzystywane, choć nie wiemy, jak Koreańczycy je rozwiną. To ich częścią są wibracje na nacisk wyświetlacza we flagowych modelach Samsunga. Analogicznie wygląda sytuacja z dźwiękiem. Co prawda omawiana firma jeszcze nie zaprezentowała stosownego modelu, ale o samej technologii już słyszeliśmy.

Zobacz też: FB.gg – poznaj platformę dla graczy od Facebooka.

W takim razie szykuje się naprawdę ciekawy, 2019 rok. Póki co słyszymy o technologiach, które rozwiążą dotychczasowe problemy, a przy okazji nie będą tworzyć nowych. Oczywiście to wszystko w teorii, bo w praktyce może się okazać, że jakość zdjęć z tego typu aparatu nie będzie zadowalająca.

źródło: Twitter • Karol_12

  No i fajnie, wreszcie jakiś postęp. Chociaż ja i tak wolę ramki i 16:9, ale niestety kiedyś trzeba będzie sie pogodzić z postępem 🙂 Czekam aż to wydadzą żeby zobaczyć jakieś teardowny na yt

 • Czekałem w sumie, aż ktoś na to wpadnie 🙂
  Tylko… Pewnie poczekamy z 3 latka na wprowadzenie :/

 • sainox

  ciekawe że 2 tygodnie temu gadałem z kolegą o tym jak upierdliwe są Notche, wpadliśmy na taką myśl że jakaś firma (chyba lg) pokazywała już przeźroczyste telewizory które jak wyświetlały obraz to było to wyraźne i już nie było przeźroczyste, połączyliśmy te myśli i zaczęliśmy się zastanawiać co by było jak by te wszystkie czujniki które są w notchu schować pod takim ekranem i w sytuacjach kiedy są one potrzebne ekran w miejscu danego czujnika był przeźroczysty np. uruchamiamy aplikację aparatu i wtedy w miejscu przedniego aparatu ekran nie jest zabarwiany wiec można go użyć, czujnik zbliżeniowy/światła w trakcie rozmowy nie jest zabarwiany itp. głośnik można wstawić w ramkę np. tak jak w mi mix 2,
  mieliśmy dylemat ewentualnie z jakością obrazu ale kolega stwierdził że mu by nie przeszkadzał ekran złożony z dwóch jeden duży i drugi właśnie ten przeźroczysty jako mały pasek na górze ekranu tam gdzie są powiadomienia i notch.
  wszystko ukryte pod ekranem, jak nie używane to schowane i nie przeszkadza.

  szczerze mi by nie przeszkadzało jak by wywalili przedni aparat a czujniki (ile ich tam jest? 2?) wstawili w narożniki.

 • Serpher

  Jeżeli rzeczywiście uda im się z czytnikiem linii papilarnych i sensorami pod ekranem, to będzie to niemała rewolucja.

  • Karol_12

   Czytnik to akurat nie rewolucja, ale aparat…

 • Buka37

  I cyk 2000 zł za ekranik.

  • KepleRPL

   Nie widzę problemu, wszystkie te nowości pojawią się zapewne w najlepszych modelach a skoro kogoś stać na takowy to nie będzie dla niego problemem zapłacić odpowiednio za naprawę.

   • Marucins

    🙂 ta jasne. Powiedz to do ajfonoiarzy z pobitym ekranem.

  • No i to jest kolejny problem :/ Miejmy nadzieję, że jakoś to rozdzielą.
   Strach pomyśleć jak za kilka lat będą wyglądać telefony z takim podejściem – cały smart jako całość. Kompletnie nienaprawialne :/

 • Robe

  Nie tylko Samsung i LG nie wycina wyświetlaczy. A Sony?

  • Micho

   *Htc

  • krzjna

   LG ma przeciez w rodzinie ulomka z pletwa….

  • Łukasz Pająk

   Słuszna uwaga.x