Samsung liczy ogromne zyski, a u HTC po staremu

Łukasz Pająk Newsy 2018-10-05

Koniec kwartału to kolejna szansa na poznanie podsumowań producentów. Pozwalają one nam ocenić, jak sobie radzi dana firma i czy czeka ją jeszcze atrakcyjna przyszłość. Oczywiście dla każdego producenta ten sam okres nie musi oznaczać tylko zysków – w końcu cykl życia poszczególnych produktów zaczyna się od premier rynkowych, a te nie są zawsze takie same. Doskonale widać to po Apple, dla którego ostatni kwartał to przede wszystkim zdecydowane zyski. Jak to wygląda w przypadku Samsunga i HTC? Obie firmy podzieliły się najnowszymi danymi i prognozami.

Samsung wraca na dobre tory

samsung galaxy note9 oficjalnie

Seria Galaxy S9, choć udana technicznie, nie spełniła oczekiwań Samsunga, notując niższe wyniki sprzedaży. To przełożyło się na ogólny odbiór firmy i spadek zarobków. Niemniej miniony kwartał z premierą Galaxy Note9 w jego połowie sprawił, że Koreańczycy ponownie notują świetne zyski. O ile w tym wypadku też nie mówimy o drastycznych zmianach, to już na przykład cena poszła wyraźnie w górę – szczególnie za topową odmianę. Dlatego też opublikowane właśnie przez firmę dane są więcej, niż pozytywne. Przynajmniej w prognozach. Mówimy o 15,5 miliardach dolarów zysku operacyjnego (przychód na poziomie 57,6 miliarda dolarów) za trzeci kwartał. To o 18% (10% w rozumieniu przychodów) więcej, niż w poprzednim okresie i o 20% więcej, niż w zeszłym roku. Rekord z dużym prawdopodobieństwem odnotowany.

Tymczasem u HTC bez zmian

HTC U12 Life prezentacja

Tajwańczycy opublikowali raport przychodów za wrzesień i co tu dużo pisać – kolejne straty. Firma zanotowała na swoim koncie 40,64 miliony dolarów w tym miesiącu, co stanowi o niemalże 10% mniejszy wynik, niż w sierpniu. W stosunku do września 2017 roku, straty sprowadzają się do 80,71%. To tylko pokazuje zmianę podejścia Tajwańczyków do rynku. Wiele wskazuje na to, że w tym roku HTC nie uda się przekroczyć 1 miliarda dolarów dochodów – obecne podsumowanie roku ogranicza się do 634,18 milionów dolarów.

Zobacz też: Facebook zaatakowany!

Niemniej firma zapowiedziała latem, że planuje zwolnić około 1500 pracowników z fabryk, aby ciąć koszty. Do tego dochodzi uproszczenie systemu zarządzania oddziałami smartfonów i VR. Całość miała wejść w życie razem z końcem września, więc październik być może wypadnie lepiej. Pomóc może też premiera nowego modelu – U12 Life.

źródło: Phone Arena • mindla

  Ponad 15 miliardów$ zysku netto tylko w jednym kwartale, czyli rocznie wyjdzie pewnie ~~60 miliardów.
  Po co komu tyle kasy, mimo że to pewnie spółka akcyjna i ma miliony akcjonariuszy.

 • Marucins

  „W stosunku do września 2017 roku, straty sprowadzają się do 80,71%.”
  A kto powiedział że firma z roku na rok ma zarabiać tyle samo albo więcej? Jest to jakieś prawo? Jak to z tym jest? Tak z ciekawości pytam, bo słyszę okropny lament gdy cały rok nic nie robią a później dziwią się że zarobili grosze.

  • Łukasz Pająk

   Nie wiem, czy HTC się dziwi. Wiem za to, że ogólnie zakłada się, aby firmy zarabiały coraz więcej.

  • Pabliell

   Cóż, na chłopski rozum, jeśli firma zarabia coraz mniej, to raczej nie może liczyć na rozwój. Ten kto się nie rozwija, z czasem upada.

   • Marucins

    Oczywiście. To jest logiczne.

    Tylko że u HTC jest zastój a ten zastój przekłada się na straty finansowe.