Wielokrotnie pisaliśmy już na temat ACTA2. Jak wiadomo kontrowersyjna ustawa została przyjęta w ostatnim głosowaniu, poparła ją większość europosłów, w tym także kilkunastu z Polski. Niestety, zainteresowanie akcją spada, musimy pokazać swoją siłę na zbliżających się protestach w najbliższy piątek i sobotę.

Dlaczego to takie ważne?

Dla przypomnienia – Dyrektywa o prawach autorskich zwana ACTA2 wprowadza 2 kontrowersyjne artykuły – 11 i 13. Ten pierwszy opodatkuje linkowanie treści w sieci, co jest jednoznaczne z upadkiem istniejących dziś agregatorów linków, a w konsekwencji mniejszych redakcji. Drugi artykuł nakłada na portale internetowe obowiązek weryfikacji wszystkich treści zamieszczanych przez użytkowników pod kątem łamania praw autorskich. Oznacza to, że za piractwo może zostać uznane nawet zacytowanie fragmentu książki czy opublikowanie mema wykorzystującego publicznie dostępne zdjęcie. Artykuł ten jest bardzo trudny do wdrożenia, przez co nawet duże portale jak Wykop mogą sobie z tym nie poradzić.

Zobacz też: Cenzura internetu i podatek od linkowania – takiej Unii Europejskiej chcecie?

Terminy protestów

Strona akcji StopACTA2.Poland

Małe zmiany

Na protestach czekają nas małe zmiany. Podstawową jest zakaz promowania partii politycznych. Wcześniej krytykowano upolitycznianie akcji, dziś to przeszłość. Organizatorzy zapowiadają, że podczas protestów spalony zostanie tekst dyrektywy.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.