W piątek cała Polska protestuje przeciwko ACTA2, tym razem musimy pokazać swoją siłę!

Adrian Celej Newsy 2018-10-04

Wielokrotnie pisaliśmy już na temat ACTA2. Jak wiadomo kontrowersyjna ustawa została przyjęta w ostatnim głosowaniu, poparła ją większość europosłów, w tym także kilkunastu z Polski. Niestety, zainteresowanie akcją spada, musimy pokazać swoją siłę na zbliżających się protestach w najbliższy piątek i sobotę.

Dlaczego to takie ważne?

Dla przypomnienia – Dyrektywa o prawach autorskich zwana ACTA2 wprowadza 2 kontrowersyjne artykuły – 11 i 13. Ten pierwszy opodatkuje linkowanie treści w sieci, co jest jednoznaczne z upadkiem istniejących dziś agregatorów linków, a w konsekwencji mniejszych redakcji. Drugi artykuł nakłada na portale internetowe obowiązek weryfikacji wszystkich treści zamieszczanych przez użytkowników pod kątem łamania praw autorskich. Oznacza to, że za piractwo może zostać uznane nawet zacytowanie fragmentu książki czy opublikowanie mema wykorzystującego publicznie dostępne zdjęcie. Artykuł ten jest bardzo trudny do wdrożenia, przez co nawet duże portale jak Wykop mogą sobie z tym nie poradzić.

Zobacz też: Cenzura internetu i podatek od linkowania – takiej Unii Europejskiej chcecie?

Terminy protestów

Strona akcji StopACTA2.Poland

Małe zmiany

Na protestach czekają nas małe zmiany. Podstawową jest zakaz promowania partii politycznych. Wcześniej krytykowano upolitycznianie akcji, dziś to przeszłość. Organizatorzy zapowiadają, że podczas protestów spalony zostanie tekst dyrektywy. • MarszNiepodległosci

  Ludzie, czy wy naprawdę jesteście popier*oleni? Dlaczego głosujecie na platforme, przecież było wiadomo że wprowadzą ACTA, przecież już to próbowali pare lat temu zrobić tylko wyskakaliśmy i się przestraszyli i wybraliście ich znowu, ale silniejszych, bo teraz siedzą w brukseli i teraz skakanie może nie pomóc. Teraz jest tylko jedno wyjście, organizować się ale przynosić też na wiece gilotyny i szubienice i maszynki do golenia na łyso.

 • JebaczKoz

  Wiem że długie, ale wystarczą pierwsze 15 minut, aby zrozumieć że szykuje się kolejna masakra.
  https://youtu.be/adkbpZfuVCQ?t=2m30s

 • Siekiera

  ,Na protestach czekają nas małe zmiany. Podstawową jest zakaz promowania partii politycznych.” to jest dopiero hipokryzja…autor to wielki fanatyk platformy obywatelskiej i doskonale wie o tym że to jego idole wprowadzili ACTA2 i aby byc przeciw i nie szkodzić platformie, wymyślił że nie będzie się na wiecu wymieniało ani partii ani nazwisk skompromitowanej bandy, dobrze że nie zaapelował o przyniesieniu na wiec kolorowych kredek.

  • mindla

   Autor może nie, choć nie wykluczam tego ale jego mocodawcy tak nakazali.
   Nic nie stoi na przeszkodzie żeby na wiecu wykrzyczeć prawdę kto z Polski stoi za ACTA2.
   Co wam zrobią, nic mogą tylko apelować ale należy ich totalnie olać tak jak oni {PO} nas
   olewają i działają wyłącznie w swoim interesie.

   • Adrian Celej

    Nikt mi nic nie nakazał, napisałem co chciałem.
    Tak, na proteście możesz zabrać głos i powiedzieć co chcesz, choć organizatorzy starają się żeby protesty były możliwie jak najbardziej apolityczne. Owszem, to nie realne przy takim temacie, ale starają się.

  • Adrian Celej
   • Siekiera

    Przepraszam

 • Siekiera

  Na YT jest pełno muzyków amatoròw, którzy grają covery znanych zespołów i pewnie też będą musieli likwidować te swoje filmiki z coverami albo płacić autorom piosenek.

  • Takaszi

   Nie nie będą musieli, to jest „interpretacja”. Ale pewnie u części „artystów” zrodzi się chęć sięgnięcia po więcej.

  • Adrian Celej

   Sprawa jest skomplikowana, nie jestem w stanie powiedzieć jak to będzie wyglądało w tym przypadku.

   • Siekiera

    Sprawa chyba nie jest skomplikowana. Amatorzy grający covery, ich filmy oglądane są w wielu przypadkach w milionach odsłon a na YT przecież zarabia się na tym, a samo zaznaczenie po niżej klipu, że prawdziwym autorem i wykonawcą jest ktoś inny może nie wystarczyć i moim zdaniem wykonawca covera będzie musiał albo usunąć klip, lub dzielić dochód z prawdziwym autorem. Dałem akurat taki przyklad, ale wachlarz podobnych problemów jest znacznie szerszy i dotyczy w zasadzie wszystkiego co tylko dzieje się w internecie. I rzeczywiście ,tak jak ktoś napisał; jeśli to uchwalą w Brukseli, będzie to koniec internetu jaki znamy. Reasumując…z neta będzie musiało zniknąć miliardy przeróżnych rzeczy.

 • Takaszi

  „Oznacza to, że za piractwo może zostać uznane nawet zacytowanie fragmentu książki czy opublikowanie mema wykorzystującego publicznie dostępne zdjęcie.”

  Chyba tak nie do końca, ale wymaga to uważnego wczytania się w tekst, który łatwy nie jest.

 • mindla

  Temat jest wybitnie polityczny i portal już się nie wymiga że nie poruszamy zagadnień politycznych.

  Pragnę tylko zwrócić uwagę że część reprezentujących Polskę eurodeputowanych była za wprowadzeniem ACTA2.
  Sami poszukajcie kto to był bo cenzura z pewnością zablokuje link z tzw. listą wstydu.

  • Norbert Nowakowski

   Za kontrowersyjnymi poprawkami zgłoszonymi przez Axela Vossa głosowało PO za wyjątkiem Michała Boniego, który w tej sprawie wstrzymał się od głosu. Podobnie postąpił Jarosław Iwaszkiewicz z partii Wolność. Poparcia zmianom udzielili także Michał Ujazdowski i posłowie PSL-u, poza Krzysztofem Hetmanem. Przeciwko propozycji zgłoszonej przez przedstawiciela Europejskiej Partii Ludowej głosowali też europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, SLD, a także posłowie partii Wolność, KNP i Jacek Saryusz Wolski.

   • Norbert Nowakowski

    powyżej opis który znalazłem w internecie..

    • Takaszi

     No i co???? O wszelkiej maści „politykach” mam wyrobione zadanie, nic nie wskazuje żeby cokolwiek miało to zmienić, a jest ono zdecydowanie niepochlebne. Wystarczy pamiętać że „nikt Ci tyle nie da, ile polityk ci obieca”, to są KŁAMCY.

     • Norbert Nowakowski

      Zgadzam się z tą opinią a ludzie i tak głosują znowu na tych samych

     • Takaszi

      Szkoda, że nie ma JOW-ów, może chociaż część społeczeństwa, ta aktywna, trzymała by ich za j…………. słowo. A tak naczelny kacyk wpisuje ich na listę i nie ma na kogo głosować, najczęściej są z „teczki”. Do tego ograniczona ilość kadencji i po sprawie, przynajmniej po części.

     • MarszNiepodległosci

      Zamknij morde i idź głosuj dalej na platforme.

     • Takaszi

      Swoim wpisem sam pokazałeś kto ma mordę. Sorry z istotami o inteligencji w okolicach rozmiaru buta nie polemizuję.

     • mindla

      Jak to nie masz na kogo głosować?
      A ci od hasła ulica i zagranica to czasem nie twoi idole.
      Ten rysiu z banku czy inne awtorytety z po czy n to nie twoi faworyci.
      Inna sprawa że nie będą rządzić bardzo długo.

   • mindla

    Gdzie Ty te brednie wyczytaleś że boni był przeciw?
    Cała po była za i pewnie on też.
    Nie wierzę w to a nie mam teraz jak zweryfikować bo mam blokadę reklam w telefonie i część stron nie wchodzi.
    Toż ten TW był jednym z zagorzałych zwolenników ACTA2 2.
    W 2012 roku chciał wprowadzić ACTA ale nie wyszło bo niemcy się wycofali i projekt upadł.

  • Siekiera

   Właśnie na tych protestach powinno się wymieniać nazwiska tych co głosowali za ACTA2 a jak wiadomo, to 100% ludzi platformyx