Wyszukiwarki internetowe zarabiają na swoich użytkownikach, a zatem chcą mieć ich jak najwięcej. Z tego powodu wiele firm decyduje się na płacenie haraczu korporacjom produkującym urządzenia w zamian za możliwość wybrania domyślnej wyszukiwarki. Taką opłatę odprowadza również Google do Apple’a – gigant wie bowiem, jak dużo osób na świecie posiada iPhone’a. 

Google jest domyślną wyszukiwarką na iPhone’ach. Ile kosztuje to internetowego giganta?

Jeżeli szukacie odpowiedzi na powyższe pytanie, to kwota, którą zaraz Wam podam, może Was zaskoczyć. 9 milardów dolarów (czyli około 33 miliardów złotych). Tyle właśnie Google’a płaci firmie z nadgryzionym jabłkiem za możliwość bycia domyślną wyszukiwarką na wszystkich iPhone’ach na świecie. Kwota ta zapewnia gigantowi z Mountain View rok współpracy – analitycy szacują jednak, że w przyszłym roku wzrośnie ona aż do 12 miliardów dolarów (44 miliardów złotych).

Zobacz też: Na którą technologiczną nowość z października warto czekać?

Tegoroczna kwota, w przeliczeniu na liczbę smartfonów, to raptem kilka dolarów na użytkownika. Musicie jednak przyznać, że suma robi wrażenie – rzadko kiedy bowiem słyszymy aż o tak wielkich pieniądzach w zamian za coś, co każdy użytkownik mógłby bezpłatnie zmienić przy starcie smartfona.

Źródło: AndroidPolice

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.