Android Oreo rośnie w siłę, ale o Pie jeszcze nikt nie słyszał

Łukasz Pająk Newsy 2018-09-29

Fragmentacja Androida to problem i każdy powinien doskonale sobie zdawać z tego sprawę. Można to powtarzać do znudzenia, ale zmian w postępowaniu producentów próżno szukać. Widać światełko w tunelu, ale firmy wciąż nie będą przykładać szczególnej uwagi do aktualizacji. Dlaczego? Powód jest prosty – zdecydowana większość użytkowników nie zwraca uwagę na to z jakiej wersji Robocika korzysta. W takim razie po co się starać dla garstki odbiorców? Niemniej Google miesiąc w miesiąc pokazuje rozkład wersji poszczególnych wydań Androida i próżno szukać nagłych rewolucji.

Android Oreo pnie się na szczyt, ale najnowszy Pie to wciąż legenda

Jak pokazuje powyższe dane i wykres, Android Pie sprzed niemalże dwóch miesięcy jeszcze nie zdobył takiego udziału w rynku, aby być uwzględniany w analizach. Oznacza to, że na świecie więcej urządzeń z 8-letnim Gingerbread zagląda do sklepu Play w porównaniu do Ciasteczka. Za to same liczby wskazują na wyraźne zainteresowanie się Oreo przez producentów, ponieważ Nougat stracił 0,3 punktów procentowych, podczas gdy zeszłoroczny system urósł o niemalże 5 punktów. To wyraźne różnica, aczkolwiek wciąż pokazująca, że jest sporo do poprawy. W końcu na niemalże co trzecim smartfonie pracuje 2-letnie oprogramowanie.

Zobacz też: Uważaj, żeby nie zepsuć smartfona Xiaomi, kiedy zmieniasz oprogramowanie.

Projekt Treble wciąż jest ogromną nadzieją. O ile w zeszłym roku został on wprowadzony to dopiero teraz lub w przyszłej serii aktualizacji pokaże swoje możliwości. Oczywiście już dzisiaj widać, jak świetnie wykorzystują ten pomysł Google nieoficjalni deweloperzy, którzy mogą szybciej i sprawniej modyfikować zdecydowanie więcej urządzeń.

źródło: Android Developers Blog • sejfit

  Nikt poza uzytkownikami Oneplus 6 🤣

  • Pabliell

   Oraz Nokii 7 Plus i starszych Pixeli.

 • Pablo2667
 • stark2991

  Nie ma sensu tego roztrząsać po raz enty. Po prostu nie ma, bo to niczego nie zmieni.
  Pie urośnie szybciej niż rosło Oreo, mamy już 3 urządzenia poza Pixelami, które mają stabilne wydanie Pie. W drodze kolejne urządzenia z betą. To naturalne, że nowy system rośnie powoli, skoro połowa smartfonów z Androidem to tani szmelc w Indiach, Afryce i Chinach.
  Jak ktoś szuka plusów na siłę to na Pie sporo apek ze sklepu ma problemy – albo nie działa, albo się wywala, albo jeszcze coś. Nie zawsze to zaleta posiadać nowy system.

  • @rtur

   Te comiesięczne statystyki same w sobie są bezsensowne. W przypadku Androida wystarczyłby cykl kwartalny.

   • Łukasz Pająk

    Nie dla programistów.x