Android 4.4 jako KitKat – Google nawiązuje współpracę z Nestle

Łukasz Pająk Newsy 2013-09-03

android 4.4 kitkatMieliśmy do czynienia z wieloma nazwami kodowymi systemu Google, czyli korporacji, która w 5 lat stała się liderem mobilnego rynku. Dzisiaj oficjalnie poznaliśmy jak będziemy mogli określać Androida 4.4, po prostu KitKat.

Na wstępie przypomnijmy sobie jak rozwijały się nazwy systemu na przestrzeni poszczególnych edycji. Na początku mieliśmy do czynienia z Cupcake (1.5), później poznaliśmy Androida 1.6 jako Donut. Zmiana cyferki z przodu i mamy Eclair – 2.0. Dublujemy dwójkę – Android 2.2 i Froyo. Dalej mamy ostatnią wersję z tą cyfrą z przodu razem z Gingerbread (2.3). W tym samym czasie dostępny był również Android 3.0 skierowany dla tabletów, czyli Honeycomb. Google postanowiło jednak połączyć oba systemy i tak powstał Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Kolejna wersja 4.1 i Jelly Bean znany nam do dzisiejszych edycji o oznaczeniu 4.3.

W międzyczasie oczywiście pojawiły się nieoficjalne nazwy dla Androida w wersji: 1.0 Apple Pie oraz 1.1 Banana Bread. Tak naprawdę mieliśmy do czynienia z Astro i Bender, ale kłopoty prawne nie pozwoliły na używanie tych określeń.

Wszystkie nazwy kodowe łączą dwie cechy. Pierwsza to nawiązanie do konkretnego deseru lub jakiejś innej słodyczy. Druga cecha to alfabetyczny rozwój nazw wersji systemów, więc nie dziwne, że kolejną wersję Androida miał być Key Lime Pie. To jednak była tylko i wyłącznie zmyłka ze strony korporacji z Mountain View. Dzisiaj Google postanowiło wszystkich zaskoczyć umową z Nestle. Tym samym, po połączeniu obu informacji, dostajemy produkt tej drugiej firmy: KitKat, czyli znany wszystkim wafel oblany czekoladą. Taką też nazwę będzie nosił najnowszy Android 4.4.

kitkat android wafel opakowanie

Na czym ma polegać współpraca na linii Google – Nestle? Otóż nie na finansowej. Chodzi tylko i wyłącznie o promocje obu firm. Powstanie specjalna limitowana (50 mln sztuk) edycja opakowań dla wafla Nestle z informacją o Androidzie. Z kolei druga strona najzwyklej w świecie będzie promować nazwę i wafel KitKat na wszystkich urządzeniach z Androidem 4.4.

Ruch z pewnością zaskakujący, ale jakże udany. Cała sprawa ze zmyśleniem Key Lime Pie była niesamowicie sprytna. Pertraktacje pomiędzy Google i Nestle musiały trwać stosunkowo długo. Jednak możemy być pewni, że KitKat nie zagości na smartfonach z Androidem na taki okres jak ma to miejsce Jelly Bean.

źródło: Phone Arena


 • nocman

  Pertraktacje pomiędzy Google i Nestle musiały trwać stosunkowo długo

  After a bit of digging to find who actually controlled the KitKat name, Director of Android Global Partnerships John Lagerling gave Nestle a call to pitch the idea to them. The following day, Lagerling joined a conference call with Nestle, and the agreement was made just 24 hours later. Nestle Marketing Chief Patrice Bula claims it took them less than an hour to make a decision, stating that he was aware of the risks that could potentially arise from the co-branding.

  Źródło: http://www.androidpolice.com/2013/09/03/google-nestle-and-android-4-4-kitkat-heres-how-it-all-went-down/

 • LbArtJ

  Nie przyjdzie czas na Liona, tylko Lentilky 😉

  • .RadziU.

   „Wentylki” to bardziej Czechy czy Słowacja, a Liona zna każdy, więc przede wszystkim nie wróż z fusów.

 • tomekwl3

  a po kitkacie przyjdzie czas na liona i marsa?

  • bartolinio

   ja czekam na snickersa 🙂 najlepszy 😛

   • tomekwl3

    bezapelacyjnie 🙂 Ale jeszcze troszkę literek jest po drodze ^^

 • piasek92

  na mego SGS3 to SAMSUNG pewnie wypusci dopiero 5.9 i to z rocznym opóźnieniem..

  • wil3

   Obawiam się, że na SGS3 raczej nie trafi nic nowszego… przynajmniej oficjalnie. Mają dość flagowych słuchawek do obskoczenia.

   • .RadziU.

    SII miał mieć update do 4.2.2, potem było gadanie, że od razu do 4.3, a skończyło się na tym, że nic nie dostanie i porobili jakieś odgrzewane kotlety na zasadzie SII HD LTE (super mega hiper +…)
    Nic tylko dalej zmieniać telefon co roku 😉 Tym razem będę mądrzejszy i kupię Nexusa. Sporo ludzi ma taki pogląd i może wtedy producenci dostaną w dupę jak się zorientują, że sporej części użytkowników zależy na aktualności systemu ;]

 • Arcy_biskup

  Pewnie cały ten 4.4 nie będzie żadnym wielkim updatem… Po prostu Wujek znalazł ciekawy sposób na „jeszcze bardziejsze” wypromowanie androida, i pewnie większym updatem będzie 5.0 (Lime pie?)
  To oczywiście tylko gdybanie…

  • szoz

   Wg mnie już czas na większy update, bo ostatni był mniejszy. Przy przejściu z 4.0 na 4.1 zmieniła się tylko cyfra po kropce a zmiany były zauważalne, może i tym razem tak będzie.

   • krzyssp

    A project butter i google now? o.O

    • damianeq89

     Czytanie ze zrozumieniem się kłania 😛 .
     Arcy_biskup napisał ze „pewnie cały ten 4.4 nie będzie żadnym wielkim updatem” ponieważ w przypadku GB i ISC kiedy to zaszły duże zmiany zmienili numerek z 2.3 na 4.0.
     Natomiast szoz napisał ze w przypadku ICS i JB zmienili numeracje tylko z 4.0 na 4.1 zamiast na 5.0 a mimo to „zmiany były zauważalne, może i tym razem tak będzie.”

  • bartolinio

   moim zdaniem zostali przy cyfrze 4.x żeby znowu nie zwiększać fragmentacji, dzięki temu za jakiś czas będą się mogli chwalić, że większość urządzeń pracuje na androidzie 4.x, a że na to będą się składały urządzenia z systemem 4.0.x, 4.1.x, 4.2.x, 4.3, 4.4 to już inna sprawa

  • Arcy_biskup

   Ja oczywiście tak sobie tylko gdybałem. Nie upieram się przy swoim stanowisku. Może jednak 4.4 będzie większym lub nawet ogromnym updatem? Może, a może nie. Już niedługo przekonacie (wy… posiadacze Nexusów) się… a my (posiadacze modeli bez napisu „nexus”) pewnie z rok później.

   Jeszcze jedno: krążyły plotki, że „Key Lime Pie” ma być ukłonem w stronę słabszych urządzeń. Z jednej strony liczę na to, że KitKat nim będzie, z drugiej – jeżeli tak by było, to czy jakiś producent porwie się na aktualizację do 4.4 jakiegoś słabszego modelu, który dotychczas jedzie na przykład na ICS lub nawet 4.1, i nie dostaje więcej, „bo jest za słaby”? Pytanie retoryczne.

   • Arcy_biskup

    „Wy” miało być (z dużej litery). Przepraszam.x