android 4.4 kitkatMieliśmy do czynienia z wieloma nazwami kodowymi systemu Google, czyli korporacji, która w 5 lat stała się liderem mobilnego rynku. Dzisiaj oficjalnie poznaliśmy jak będziemy mogli określać Androida 4.4, po prostu KitKat.

Na wstępie przypomnijmy sobie jak rozwijały się nazwy systemu na przestrzeni poszczególnych edycji. Na początku mieliśmy do czynienia z Cupcake (1.5), później poznaliśmy Androida 1.6 jako Donut. Zmiana cyferki z przodu i mamy Eclair – 2.0. Dublujemy dwójkę – Android 2.2 i Froyo. Dalej mamy ostatnią wersję z tą cyfrą z przodu razem z Gingerbread (2.3). W tym samym czasie dostępny był również Android 3.0 skierowany dla tabletów, czyli Honeycomb. Google postanowiło jednak połączyć oba systemy i tak powstał Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Kolejna wersja 4.1 i Jelly Bean znany nam do dzisiejszych edycji o oznaczeniu 4.3.

W międzyczasie oczywiście pojawiły się nieoficjalne nazwy dla Androida w wersji: 1.0 Apple Pie oraz 1.1 Banana Bread. Tak naprawdę mieliśmy do czynienia z Astro i Bender, ale kłopoty prawne nie pozwoliły na używanie tych określeń.

Wszystkie nazwy kodowe łączą dwie cechy. Pierwsza to nawiązanie do konkretnego deseru lub jakiejś innej słodyczy. Druga cecha to alfabetyczny rozwój nazw wersji systemów, więc nie dziwne, że kolejną wersję Androida miał być Key Lime Pie. To jednak była tylko i wyłącznie zmyłka ze strony korporacji z Mountain View. Dzisiaj Google postanowiło wszystkich zaskoczyć umową z Nestle. Tym samym, po połączeniu obu informacji, dostajemy produkt tej drugiej firmy: KitKat, czyli znany wszystkim wafel oblany czekoladą. Taką też nazwę będzie nosił najnowszy Android 4.4.

kitkat android wafel opakowanie

Na czym ma polegać współpraca na linii Google – Nestle? Otóż nie na finansowej. Chodzi tylko i wyłącznie o promocje obu firm. Powstanie specjalna limitowana (50 mln sztuk) edycja opakowań dla wafla Nestle z informacją o Androidzie. Z kolei druga strona najzwyklej w świecie będzie promować nazwę i wafel KitKat na wszystkich urządzeniach z Androidem 4.4.

Ruch z pewnością zaskakujący, ale jakże udany. Cała sprawa ze zmyśleniem Key Lime Pie była niesamowicie sprytna. Pertraktacje pomiędzy Google i Nestle musiały trwać stosunkowo długo. Jednak możemy być pewni, że KitKat nie zagości na smartfonach z Androidem na taki okres jak ma to miejsce Jelly Bean.

 

źródło: Phone Arena
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.