Google Chrome z nowymi funkcjami. Na jedną czekałem wieki!

mm Adam Lulek Newsy 2018-09-15

Zespół odpowiedzialny za przeglądarkę Google Chrome stara się, aby była ona tak bezpieczna i łatwa w obsłudze, jak to tylko możliwe, a najnowsze usprawnienia ogłoszone na początku tego tygodnia są ważnym krokiem w tym kierunku. Chrome 70 beta jest już dostępny do pobrania na Androida, macOS, Linux, Chrome OS i Windows, a wśród wielu dodatków skierowanych do programistów jest też kilka zaprojektowanych specjalnie dla użytkowników.

Zobacz także: Ah te ceny nowych iPhone’ów

Google Chrome i skaner linii papilarnych

Najważniejszą funkcją, na którą tak długo czekałem, jest umożliwienie stronom internetowym dostępu do czytnika linii papilarnych i „identyfikacji kształtu”. Obsługa czytników linii papilarnych jest przydatna na stronach internetowych, które implementują interfejs API, dzięki czemu Touch ID może być używany do uwierzytelniania 2-czynnikowego.

Google Chrome skaner linii papilarnych

Co więcej, Chrome na Androida używa „identyfikacji kształtu”, który opiera się na trzech różnych interfejsach API do wykrywania twarzy, kodów kreskowych i tekstu łacińskiego w obrazach w Internecie. Kolejną interesującą zmianą ogłoszoną przez programistów jest to, że począwszy od tej wersji przeglądarki Chrome nie będzie już zawierać numeru kompilacji systemu Android i iOS w łańcuchu identyfikacji użytkownika.

Google Chrome bardziej bezpieczny

Zmiana ma na celu zapobieganie kierowaniu na exploity, pobieraniu linii papilarnych i innych nadużyć, które mogą doprowadzić do naruszenia danych osobowych. Większość innych ulepszeń zawartych w Chrome 70 beta jest przeznaczona dla programistów, więc nie będziemy ich wymieniać, ale możesz znaleźć je wszystkie pod linkiem źródłowym.

Źródło: phonearena • IsogiMaru

  Dlaczego ktoś by chciał dawać odcisk palca google? I tak już Każde zapytanie w wyszukiwarce
  google jest powiązane z twoim nr telefonu. Teraz jeszcze to.

  • Nie wiem czy to będzie tak działać że strona będzie miała dostęp do kształtu odcisków. Już dziś aplikacje do autentykacji korzystają z czytnika, ale to telefon posiada wzór linii i telefon zatwierdza odcisk, a aplikacji podaje tylko wynik czy palec się zgadza czy nie.

  • Siekiera

   W dawnych czasach zdjęcie odciska palca oznaczało, że jest się kimś z tak zwanego elementu przestępczego.

 • Bartosz G.

  Ja czekam na pasek wyszukiwania na dole. Kiedys bylo dostepne w canary a potem to usunieto

  • Tomasz Cy-man

   I co ciekawe ostatnio dodali ta funkcje na IOS… Mogli by przywrócić, też na to czekam

  • Siekiera

   Raczej, powinna być możliwość przenoszenia paska wyszukiwania na dół, lub do góry, bo dla Ciebie może jest to wygodniejsze, natomiast ja wolę jak jest u góry.

   • mrrrk

    Przecież o tym pisze Bartosz. Na tym ta funkcja polega.

 • Martin

  To teraz nic jak tylko czekac, kiedy do produkcji wejda myszki z czytnikiem papilarnym

  • teges

   Już jest od Xiaomi.

 • Dragon84

  Na blackberry priv jak na razie używam przeglądarki samsunga i spisuje się świetnie.

 • Seattle

  ktoś wie jak to właczyć bby logował sie do witryn czytnikiem linii?

  • Michał Szablewski

   W samsungach to działa wyśmienicie. I to na każdej stronie logowania. Ja osobiście nie wyobrażam już sobie logować się inaczej niż odciskiem palca (chyba, że skanerem twarzy bądź siatkowki). Kup Samsunga 😋

  • k0nficjusz

   Potwierdzam:)x