Samsung i Google łączą siły – cel? Pokazać RCS, czyli SMSy nowej generacji!

Łukasz Pająk Newsy 2018-09-12

SMS to rodzaj komunikacji, który niedługo będzie świętował 26. urodziny. Przez ten czas ta technologia praktycznie w ogóle nie ewoluowała. Dlatego przyszedł czas na rewolucję. Od 2012 roku wraz z GSMA (GSM Association) Google i Microsoft rozwijają standard RCS, który ma zamienić zwykłe wiadomości tekstowe w komunikator na miarę XXI wieku. Multimedia, naklejki, a przede wszystkim brak ograniczeń, co do znaków – to główne zmiany oferowane przez rozwijającą się technologię. Dzisiaj wyraźnie zainteresowane jest nią Google, które chce natywnie wspierać RCS w Androidzie. Dlatego pojawił się drugi, istotny partner – Samsung.

Samsung i Google łączą siły, aby RCS stał się popularnym standardem

google rcs

Dlaczego Google tak bardzo zależy na RCS? Przede wszystkim ten standard ma sprawić, że Apple straci przewagę w postaci iMessage. Jednak jeszcze daleka droga do tego, aby SMSy i MMSy odeszły w niepamięć. O ile specyfikacja jest już doskonale znana, to wymaga ona jeszcze dostosowania u operatorów. Co prawda z roku na rok coraz więcej dostawców udostępnia RCS pod różnymi nazwami usług, ale w Polsce wciąż „trwają prace”. Pojawienie się Samsunga w tym zestawieniu może mieć istotny wpływ na dalszy rozwój. Od teraz serie Gaaxy S8, Galaxy S9, Galaxy Note8, Galaxy Note9 oraz wybrane modele Galaxy A i Galaxy J z Android Pie mogą spodziewać się wsparcia RCS.

Zobacz też: Co Sony zaoferowało w przedsprzedaży Xperii XZ3 w Polsce?

Wspomniałem, że Samsung jest drugim, istotnym partnerem Google we wdrażaniu nowego standardu. Pierwszym był Huawei, który wydał podobne oświadczenie, co Koreańczycy, ale na początku roku. Oczywiście Wiadomości na Androida Google również wiedzą, co to RCS, ale znowu wracamy do kwestii udostępniania usługi przez operatorów.

źródło: Samsung, SamMobile • Donald

  Ciekawe czy u wszystkich operatorów komórkowych np. w Europie, ale i na świecie będzie obowiązywał jeden standard? Czy też każdy będzie chciał postawić na swój.

 • 0001

  Wysyłam SMS okazjonalnie ale na co dzień używam WhatsAppa gdzie dużo znajomych z niego korzysta więc … jest fajnie 🙂

  • Piotrek T D Wójcik

   Proponuję zapoznać się z zasięgiem internetu mobilnego z siecią gsm…

 • Grzmotoruchacz2000

  Czy RCS będzie działał przy wyłączonej transmisji danych?

 • Marucins

  „Od teraz serie Gaaxy S8, Galaxy S9, Galaxy Note8, Galaxy Note9 oraz
  wybrane modele Galaxy A i Galaxy J z Android Pie mogą spodziewać się
  wsparcia RCS.”
  Kurcze gdyby naprawdę chciano wprowadzić to rozwiązanie, to nie stoi nic na przeszkodzi aby inne modele dostały aktualizację ze wsparciem RCS. A tak mydlenie oczu i kolejne cwaniakowanie przez aktualizowanie wyłącznie najnowszych modeli. Chciwe p…!

  • LukaszAang

   To jest tylko aplikacja i jest dostępna w sklepie.

 • Martina Neumayer

  I w sumie dobrze. Coś się w końcu w tym temacie ruszy, bo jak do tej pory niewiele się dzieje. Netowych czatów itp, jak mróFFków, ale tych poza netowych znów odwrotnie.. jak na lekarstwo. Sms, mms i na dobrą sprawę tyle.
  Btw.. w końcu jakaś ładna pani w tle, a nie ciągle jakieś cusie-IT. Miła odmiana 😉

  • Łukasz Pająk

   Pani Edyta Godziek 🙂

   • Martina Neumayer

    Aaaa widzisz.. to ta pani od kłeta i książki.. (zdjęcie takie latało po sieci kiedyś). Teraz kojarzę 😉

 • Grzegorz93

  RCS ma za zadanie po cichu wykluczyć korzystanie z innych komunikatorów typu Messenger, Whatsapp, Signal itd. lecz w przypadku tych lepszych typu Signal i Threema raczej tego nie zrobi. 🙂 Google szuka kogoś kto mu w tym pomoże a taki Samsung może mu to umożliwić. 😛

  • Łukasz Pająk

   Nie do końca, bo kwestie konwersacji „zagranicznych” są nie do końca jasne. Każdy operator może dwojako je interpretować.

  • Martina Neumayer

   Rcs przede wszystkim ma ogarnąć kwestię koszmarnych baboli oraz dziur, które są w standardach „gsm” używanych dziś. Czyli te wszystkie przykładowo, dziury umożliwiające spoofingi wiadomości, przejmowania czyiś kont i tym podobne, a które przez wady infrastrukturalne nigdy nie będą połatane. Czyt.: są nienaprawialne.
   Całą reszta jest dopiero potem.

   • variete

    przejmowania czyiś kont

    Czyichś kont.x