ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Testy RCS w Polsce

Samsung i Google łączą siły – cel? Pokazać RCS, czyli SMSy nowej generacji!

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

SMS to rodzaj komunikacji, który niedługo będzie świętował 26. urodziny. Przez ten czas ta technologia praktycznie w ogóle nie ewoluowała. Dlatego przyszedł czas na rewolucję. Od 2012 roku wraz z GSMA (GSM Association) Google i Microsoft rozwijają standard RCS, który ma zamienić zwykłe wiadomości tekstowe w komunikator na miarę XXI wieku. Multimedia, naklejki, a przede wszystkim brak ograniczeń, co do znaków – to główne zmiany oferowane przez rozwijającą się technologię. Dzisiaj wyraźnie zainteresowane jest nią Google, które chce natywnie wspierać RCS w Androidzie. Dlatego pojawił się drugi, istotny partner – Samsung.

Samsung i Google łączą siły, aby RCS stał się popularnym standardem

google rcs

Dlaczego Google tak bardzo zależy na RCS? Przede wszystkim ten standard ma sprawić, że Apple straci przewagę w postaci iMessage. Jednak jeszcze daleka droga do tego, aby SMSy i MMSy odeszły w niepamięć. O ile specyfikacja jest już doskonale znana, to wymaga ona jeszcze dostosowania u operatorów. Co prawda z roku na rok coraz więcej dostawców udostępnia RCS pod różnymi nazwami usług, ale w Polsce wciąż „trwają prace”. Pojawienie się Samsunga w tym zestawieniu może mieć istotny wpływ na dalszy rozwój. Od teraz serie Gaaxy S8, Galaxy S9, Galaxy Note8, Galaxy Note9 oraz wybrane modele Galaxy A i Galaxy J z Android Pie mogą spodziewać się wsparcia RCS.

Zobacz też: Co Sony zaoferowało w przedsprzedaży Xperii XZ3 w Polsce?

Wspomniałem, że Samsung jest drugim, istotnym partnerem Google we wdrażaniu nowego standardu. Pierwszym był Huawei, który wydał podobne oświadczenie, co Koreańczycy, ale na początku roku. Oczywiście Wiadomości na Androida Google również wiedzą, co to RCS, ale znowu wracamy do kwestii udostępniania usługi przez operatorów.

źródło: Samsung, SamMobile

Sprawdź najnowsze wpisy