Nokia z możliwością odblokowania bootloadera? Podpisz petycję!

Łukasz Pająk Newsy 2018-09-11

Odrodzenie Nokii było dosyć specyficzne. Poznaliśmy tylko jeden model, ale jego popularność zaskoczyła niejednego fana mobilnego rynku. Jednak założenia Finów były naprawdę ambitne – świetnie wykonane modele, czyste oprogramowanie z szybkimi aktualizacjami i dopracowywanie najmniejszych aspektów. O ile z pierwszym punktem mogę się w pełni zgodzić, co do drugiego mieć pewne wątpliwości, to już trzeci okazuje się naprawdę pomylony. Szczególnie teraz, gdy firma od pewnego czasu nie pozwala na odblokowanie bootloadera. To oznacza, że instalacja wszelkich modyfikacji jest lekko mówiąc… utrudniona. Użytkownicy się na to nie godzą i przygotowali petycję.

Petycja do Nokii ma jeden cel – odblokować bootloader

nokia x6 wygląd

W ramach przypomnienia – jeśli Wasza Nokia ma zainstalowane sierpniowe poprawki, to możliwość odblokowania bootloadera wyparowała. Finowie nie udostępniają żadnego narzędzia do zdjęcia tej blokady – po prostu nie można i już. Dlatego użytkownicy urządzeń HMD Global postanowili wystosować petycję do producenta, która po prostu ma nakłonić go do udostępnienia możliwości odblokowania bootloadera. Zainteresowani znajdą ją na portalu change.org, gdzie wystarczy podać imię, nazwisko i adres mailowy, aby zgłosić swój „podpis”. Na moment pisania tego wpisu, 2250 osób to zrobiło, a 2500 jest celem.

Zobacz też: Nokia 9 z 5 obiektywami na zdjęciu – technologia nie z tej ziemi?

Niewątpliwie taka nagła zmiana podejścia do odblokowania bootloadera przez Nokię jest… nierozsądna. Tym ruchem Finowie zdecydowanie zniechęcili do siebie wszelkich deweloperów, jak i fanów modyfikacji. Jednak czy to znacząca strata dla HMD Global? Najwidoczniej przekalkulowano, że nie – stąd taki, a nie inny ruch.

źródło: Reddit • Tomasz

  Coz… Ja juz nokie skreslilem.

 • Tomek

  Jeśli jest tam czysty Android, oraz zapewnione długoterminowe wsparcie, to tak naprawdę odblokowanie bootloadera traci sens dla wielu użytkowników.
  Co innego gdyby była silna nakładka i urządzenia byłby szybko porzucane.

  • stark2991

   Właśnie przez to, że jest tam czysty Android, to warto zrobić roota i dorzucić parę dodatków 🙂

   • LukaszAang

    Tak,pobawić się procesorem i zarządzaniem ramu,do nokia 5 którą obsługuję ,troszkę by pomogło😊

 • haVoc vulTure

  Kusila mnie nokia 7 plus, ale w ostatecznosci wybralem innego producenta. Tak czy owak petycje podpisze aby pomoc innym, a i moze w przyszlosci skusze sie na jakis model z android one.

 • stark2991

  Z wpisów na Twitterze może wynikać, że Nokia planuje wprowadzić własne narzędzie do zdejmowania blokady,

  • luqi

   Brzmi fajnie, może dzięki temu chociaż w jakimś stopniu odzyskają moje zaufanie do marki

   • Siekiera

    Niestety, u mnie, to zaufanie jest chyba już nie do przywrócenia. Trzeba też pamiętać, że całkiem niedawno pozbyli się też wyjścia słuchawkowego mini jack. Moim zdaniem, olać petycje, ich smartfon?, niech robią sobie co chcą, mają do tego prawo…ale ja mam też prawo tego gó¥na od nich nie kupować.

    • Grzmotoruchacz2000

     W końcu ktoś, kto rozumie ideę wolnego rynku:D Często jak widzę wypowiedzi pseudo kapitalistów, którzy mają pretensje do jakichś firm o to, że robią coś co im nie odpowiada to mnie śmiech ogarnia.

    • Tomasz

     Dokladnie tak.x