Korzystanie z najpopularniejszego Androida to żaden powód do chwały

Łukasz Pająk Newsy 2018-09-01

Zazwyczaj posiadanie czegoś popularnego to powód do dumy. Jednak jest od groma wyjątków od tej reguły. Nie inaczej jest w przypadku rynku mobilnego, a w szczególności Androida. W tym wypadku to nawet w większości kwestii popularność w żaden sposób nie idzie w parze z czymś dobrym, wartym uwagi lub po prostu interesującym. Pomijam same urządzenia, weźmy na warsztat różne wydania Robocika, czyli wszechobecną fragmentację tego ekosystemu, które nie niesie ze sobą żadnych zalet. Google właśnie opublikowało sierpniowe dane, a to oznacza… kolejną dawkę „śmiechu” w stronę Amerykanów.

Android Pie ma już prawie miesiąc, ale… fragmentacja jeszcze tego systemu nie widzi

android fragmentacja sierpien 2

Uosobienie pojęcia fragmentacji w przypadku Androida zdaje się być już czymś naturalnym. To nieodłączna część Robocika, daje o sobie znać na każdym kroku i na pewno nie pozwala o sobie zapomnieć – niezależnie od urządzenia, z którego korzystacie. Powyżej możecie zobaczyć zestawienie nowych danych do lipcowych. Zdecydowany przyrost zanotował Android Oreo w swoich dwóch odmianach. Stanowi on obecnie trzeci najpopularniejszy system. Wygrywa dwuletni Nougat, który razem z Marshmallow zaczyna spadać. Jednak wciąż nie widać Androida 9 Pie. Jakby nie patrzeć, jest on oficjalnie dostępny tylko na Pixelach i Essential Phone. Nie można też zapomnieć o nieoficjalnych wydaniach. Jednak to wciąż za mało w tak ogromnej grupie urządzeń.

android fragmentacja sierpien 2

Zobacz też: Samsung wciąż udowadnia, że o Galaxy Note7 trzeba zapomnieć.

Ciekawostka – Android 2.3 Gingerbread wciąż się nie poddaje. Z czego to wynika? Najprawdopodobniej wyłącznie kwestia pomiarowa – nie słyszeliśmy o niczym, co związane z tym systemem i mogłoby wpłynąć na jego rosnącą popularność. Zapewne więcej osób weszło do Sklepu Play na swoich starych urządzeniach.

źródło: Android Police • Donald

  „Korzystanie z najpopularniejszego Androida to żaden powód do chwały” A jaki wybór mają konsumenci?! To żaden powód do chwały dla takich gigantów jak Samsung, który trzyma swój system (Bada) w zamrażarce zamiast mieć go na swoich telefonach, oraz Microsoft który to uśmiercił, i zakopał swój system mobilny (Windows Phone 8.1 i Windows Mobile 10) bardzo głęboko pod ziemią co najmniej kilka kilometrów, też powinien mieć go na swoich smartfonach. Użytkownicy telefonów nie mają się za co wstydzić, tylko ci co ich wymieniłem i jeszcze raz wymienię: Samsung, Microsoft.
  ps.
  Gdyby były do wyboru jeszcze co najmniej dwa dodatkowe dobre systemy, to wówczas i Google zmieniło by swoją politykę względem swojego systemu i nie było by takiej fragmentacji Androida, oraz klient wówczas miał by wówczas możliwość prawdziwego wyboru.

 • Szamajama_Okutasi

  To chyba oczywiste. Przecież producenci smartfonów nie zakończyli jeszcze aktualizacji wszystkich urządzeń, które planowali do Androida Oreo, a wy już chcecie, żeby Pie był w statystykach widoczny. I tak jest już od dawna z kolejnymi wersjami Androida, że na większej ilości urządzeń pojawiają się dopiero dość długo po premierze, więc po co w ogóle taki bzdurny artykuł?

 • annonyinganoni

  Odniosę się do tytułu: A czy to jest wina end-usera ? Poza tym muszę skrytykować google za to że nie ma statystyk z przypisanym jednym urządzeniem do konta ,które ma najnowszą wersję.Nic dziwnego że taki 6.0 przoduje ,niektórzy mają tylko jedno urząrzenie z tym systemem ,a niektórzy i urządzenie z 6.0 i 9.0….

  • Łukasz Pająk

   Tytuł w żaden sposób nie sugeruje, że to jest wina użytkownika.

 • Karol_12

  Nie sądzę żeby 9.0 się jakoś wybił, to jest chyba najgorszy android od kilku lat

 • can006

  Z tego co wiem to chyba myphone wydał smartfona za 80 zł z androidem 2.3

  • Polish Onion

   Kiedy? Na pewno nie w tym ani poprzednim roku

  • annonyinganoni

   Też jestem tego ciekawy

  • Łukasz Pająk

   Kiedyś na pewno.

   • can006

    Przepraszam manta

 • Michał Szklarczyk

  Czekam do końca roku na Androida Pie na moją Xperie Xz1 🙂

 • Grzmotoruchacz2000

  Jeśli dla kogoś korzystanie z jakiegokolwiek sprzętu czy systemu to powód do dumy (pozdrawiam @Wodnik Szuwarek) to ma mocno nasrane we łbie.

 • stark2991

  No właśnie, skoro Pie jest póki co tylko na Essentialu ( sprzedano mniej niż 100 tys. sztuk) i Pixelach (dostępne tylko na wybranych rynkach i wciąż malo popularne) plus jakiś promil użytkowników uczestniczy w becie Pie i drugi promil ma customa na Pie, to byłby istny cud, gdyby się ten system na liście pojawił. I nie ma żadnego sensu tego komentować.

 • Dominik Banaszak

  Te same nudne artykuły co kazde wydanie androida, no super, orzeciez to tyle wnosi. Za miesiąc będę że pie sie pojawiło w rankingu, a za rok że jest największym.

  • Łukasz Pająk

   Serio liczysz, że za rok będzie największy? 🙂

 • laser raptor

  Tak sobie myślę: wersja już dosyć stara (na tyle aby hakerzy mieli dość czasu aby znaleźć odpowiednie luki) i wciąż popularna (więc opłaca się pisać na nią szkodliwe oprogramowanie). Czy to nie czyni Androida 5.1 albo 6.0 bardziej podatnymi na aktami niż inne wersje?

  • stark2991

   Jak najbardziej, ale jak widać nawet w takim wypadku użytkownicy tej wersji nie są masowo hakowani, nie są im wykradane pieniądze i dane.

 • Takaszi

  Ok, temat zgrany niczym twórczość Mieczysława Foga. Tak zgadza się że to nic dobrego. Tak zgadza się że „Kowalski” nic o tym nie wie i ma to gdzieś. Mnie interesuje statystyka producentów, czyli ile jakiej wersji wdrożył Samsung, HTC, LG, Xiaomi, Huawei itp. To pokazało by prawdziwy obciach.

  • variete

   pokazało by

   Pokazałoby.

   • Takaszi

    Tak się kończy poleganie na klawiaturze googla 😁x