Huawei i inne chińskie firmy technologiczne mają w ostatnim czasie ogromne problemy z polityką. Wielokrotnie pisaliśmy już o problemach ZTE w USA, ostatnio oberwał tam także Huawei. Dziś zapadła decyzja, która dla korporacji jest raczej dużym problemem – rząd Australii nie chce widzieć na terenie swojego kraju sprzętu telekomunikacyjnego 5G od Huaweia.

Australia obawia się szpiegostwa

Huawei wielokrotnie był oskarżany o współpracę z chińskim wywiadem. W chwili obecnej wiele państw interesuje się możliwymi powiązaniami Huaweia z chińskim rządem, istnieją obawy o bezpieczeństwo. Z tego powodu rząd Australii zabronił wykorzystywania sprzętu telekomunikacyjnego Huaweia do budowy infrastruktury 5G w tym kraju. To ogromny cios dla tej korporacji, ponieważ wiąże się z utratą kolejnego ważnego rynku, budowa sieci ma zacząć się już w przyszłym roku.

Zobacz też: Qualcomm nie przejmie NXP Semiconductors, transakcję zablokował chiński rząd

Huawei zabrał głos

Huawei jest rozczarowany omawianą decyzją. Przedstawiciele korporacji twierdzą, że Huawei nigdy nie przekazałby nikomu niepowołanemu danych klientów z Australii. Poza tym uważają, że decyzja negatywnie odbije się na tamtejszej gospodarce. To może być prawda, Huawei jest największym producentem sprzętu telekomunikacyjnego, odrzucenie go może spowodować podniesienie cen ofert konkurencyjnych firm.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza taka sytuacja – z podobnych względów 7 lat temu Huawei został wykluczony z przetargów na krajową infrastrukturę informatyczną.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.