Sieć 5G będzie rewolucją. To nie tylko zdecydowanie szybsze prędkości, ale też zdecydowanie niższe opóźnienia w połączeniach, co z kolei otwiera zupełnie nowe możliwości dla różnorakich urządzeń. To dopiero wtedy życie pozna Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things). Technologia jest zaakceptowana, certyfikaty powstały, teraz trzeba to wszystko wdrażać. Operatorzy już tworzą nową infrastrukturę, ale nie wątpliwie jeszcze musie wiele wody w Wiśle upłynąć, zanim będziemy mogli na co dzień korzystać z 5G w wielkich miastach. Do tego dochodzi obsługa przez same urządzenia docelowe. W tym wypadku Samsung pochwalił się pierwszym, w pełni certyfikowanym modemem 5G na świecie – poznajcie Exynos 5100.

Samsung Exynos 5100 to pierwszy modem 5G na świecie, któremu nic nie jest straszne

samsung exynos 5100 5g

Od razu uprzedzam. Qualcomm jeszcze w zeszłym roku zaprezentował modem X50 ze wsparciem dla 5G. Nie zapominajmy też o Moto Z3 ze specjalnym modułemJednak propozycja Samsunga jest uniwersalna, wielofunkcyjna i po prostu kompleksowa. Dlatego Koreańczycy chwalą się, że są pierwsi. Wszystko sprowadza się do wsparcia wielu technologii (2G GSM/CDMA, 3G WCDMA, TD-SCDMA, HSPA, 4G LTE). Jest on zgodny z najnowszym standardem 3GPP (3rd Generation Partnership Project). To oznacza, że Exynos 5100 zna wszystkie pasma 5G – sub-6 GHz (2 Gbps) i mmWave (6 Gbps). Do tego dodajmy moduł zarządzający zużyciem energii i mamy kompletny modem.

Zobacz też: Najpopularniejszy smartfon w Polsce stał się jeszcze tańszy!

Kiedy ujrzymy pierwszego smartfona z Exynosem 5100? To pytanie wciąż jest zagadkowe, chociaż Samsung uważa, że jeszcze w tym roku. Wcześniej, kiedy dowiedzieliśmy się, że Galaxy S10 nie będzie wspierał łączności 5G, pojawiła się wzmianka o marcowej premierze urządzenia, któremu nie będzie obca ta technologia. Jak to będzie ostatecznie? Poczekajmy do końcówki roku.

źródło: Samsung