Kiedy najlepiej włączać WiFi? Android 9 Pie zrobi to za Was

Łukasz Pająk Newsy 2018-08-09

Android 9 Pie zdążyliśmy już oficjalnie poznać, a użytkownicy Google Pixeli i Essential Phone poznają poszczególne nowości. Jedna z nich z pewnością nie zaskoczyła posiadaczy tych pierwszych smartfonów, bo została im udostępniona razem z Androidem Oreo. Jednak w ramach Pie trafiła i będzie ona trafiać na wszystkie urządzenia. Niby prosta zmiana, a cieszy – mowa o automatycznym włączaniu WiFi.

To Android 9 Pie zadba, kiedy włączyć WiFi

android 9 pie automatyczne wifi

W ustawieniach WiFi na najnowszym Robociku możecie znaleźć nowy przełącznik – Automatycznie włącz WiFi. Do czego sprowadza się automatyka? Smartfon sam śledzi dostępne wokół na sieci i jeśli nie znajdzie silnego połączenia, które zapamiętaliśmy, to najzwyczajniej w świecie moduł zostanie wyłączony. Tym sposobem częstotliwość weryfikowana zasięgu WiFi okolicznych sieci będzie mniejsza, a to z kolei prowadzi do kilku zalet. Przede wszystkim użytkownik nie jest zalewany powiadomieniami o nowych sieciach w okolicy, a do tego zużycie energii maleje. Być może nie wydłuży to znacząco żywotności akumulatora, ale klocek do klocka i złoży się ciekawa oszczędność.

Zobacz też: Czego najbardziej oczekujemy od Samsunga Galaxy S10?

Ciekawostka na temat tej funkcji? To jedna z nowości Oreo, obok trybu nocnego, którą Google nie wydało dla Nexusów 5X i 6P, co niewątpliwie pokazało kategoryzację urządzeń. Dzisiaj już te smartfony nie są wspierane, więc… automatyczne WiFi trafi na wszystkie urządzenia z Android Pie, nie tylko te od Google. • stark2991

  Coś mi się kojarzyło, że taka funkcja już była, a to po prostu „wyłączność” się skończyła.

 • Joanna

  Od dobrych 5 lat mam w każdym smartfonie 24/7 włączone wifi, lokalizację, bt i dane mobilne. Moduły łączności stały się na tyle oszczędne, że wyłączanie ich nie ma już sensu. Wtedy kiedy rzeczywiście miało to sens nikt nie myślał o automatycznym włączaniu/wyłączaniu co jest kuriozalne w 2018 roku. Smartfon ma być dla człowieka i trudno zastanawiać się nad tym czy tym razem bt połączyło się z samochodem albo czy smartfon połączył się z wifi po powrocie do domu a pseudo inteligentna automatyka bywa niestety zawodna. Od Androida 6.0 Google wprowadza coraz bardziej natrętne i upierdliwe mechanizmy oszczędzania energii w bezczynności, kiedy w praktyce sot się nie zmienia i mimo coraz większych baterii telefony nie działają dłużej podczas ich realnego używania. Faktycznie, nieużywany smartfon może leżeć nawet 2 tygodnie podłączony do wifi zanim się rozładuje ale tak naprawdę nie mamy z tego żadnych korzyści normalnie używając smartfonów.

 • Łukasz Florkowski

  Miałem tą opcję już w Huawei mate 7

 • lukasik79

  Automatyczne łączenie z zapamiętanymi sieciami mam w Honorze 7X.
  Po rozwinięciu górnej belki nie widać żeby WIFI było włączone.
  W domu kiedy znajdę się w zasięgu sieci telefon automatycznie się z nią łączy i wtedy WIFI na górnej belce widać, że WIFI jest włączone/podświetlone.
  Taka sama sytuacja jest z innymi sieciami, które są zapamiętane.
  Nie trzeba „ręcznie” włączać WIFi.

  A propos. Właśnie pobrałem aktualizacje zabezpieczeń dla Honora 7X. Pakiet z 1 czerwca.

  • stark2991

   Łączy Ci się nawet wtedy, kiedy ręcznie wyłączysz wi-fi?

   • lukasik79

    YHY.
    Przykładowo: mam połączenie z jakąś siecią w domu, wsiadam do auta jadę do pracy, wychodząc z domu wyłączam WIFI. Docieram do roboty na parkingu i dostaję powiadomienia z aplikacji – np. Sklepu Play, czy @. Rozwijam belkę powiadomień WIFI włączone.

    Ale zauważyłem, że jak np w pracy ręcznie wyłączę WIFI na belce powiadomień to pomimo cały czas dostępnych sieci już się samodzielnie nie połączy.
    Ale jak dojadę do domu i złapie zasięg domowego WIFI to łączy się samodzielnie.

    • CezaR

     No tak to własnie działa (Samsung), jeśli rozpozna „zaufaną” lokalizacje i siec włączy sie automatycznie z tą funkcją, można to w danym miejscu wyłączyć całkowicie (wifi) i juz sie nie połaczyć dopiero przy zmianie kolejny raz lokalizacji to zadziała i chyba dobrze ze tak działa… 😉

    • łukasz Jedryszczyk

     No LG pozwala tym zarządzać jednak ilość lokalizacji jest ograniczona

    • stark2991

     No to widocznie Huawei już wcześniej o tym pomyślało

 • haVoc vulTure

  I tylko dlatego mam chodzic z wlaczona lokalizacja caly dzien zeby wifi raz dziennie przelaczylo mi sie z dom/praca i odwrotnie? Zapytam baterii co o tym sadzi.

  • Łukasz Pająk

   Cały czas mam włączoną lokalizację. To, że jest ona aktywna wcale nie oznacza zwiększonego zużycia.

   • haVoc vulTure

    Oznacza, bo duzo osob ma aplikacje ktore z niej korzystaja, ba nawet niektore aplikacje google czy facebooka korzystaja z lokalizacji nawet kiedy jest ona wylaczona.

    • g_nokia

     Po co GPS jak czasem wystarczy IP.

   • Adrian Markowski

    ale to takie ciezkie kliknac przelacznik od wifi… ludzie sa juz tak uposledzeni???

    • stark2991

     Tu nie chodzi o lenistwo. Czasami wyłączałem wi-fi w miejscu, gdzie było słabe i zapomniałem włączyć w domu, traciłem kilkaset MB zanim się zorientowałem, bo odpalałem YT. taka funkcja by temu zapobiegła.
     Są też osoby, które rozmyślnie wyłączają internet poza domem.

     • haVoc vulTure

      Wystarczy wylaczyc przelaczanie na siec komorkowa w przypadku slabego wifi w opcjach programistycznych.

     • stark2991

      A co mi to da? Mi nie zrywa połączenia, tylko prędkość sieci jest tak niska że wolę przełączyć na net mobilny

     • haVoc vulTure

      To zalezy od pakietu, jak ktos ma 2-4gb to trzeba sie pilnowac. Tez czesto zdarzalo mi sie uzywac 4g myslac ze to wifi.

    • Łukasz Pająk

     Jeśli ktoś dużo podróżuje, to najzwyczajniej w świecie jest to uciążliwe.

   • lukasik79

    Nie musisz mieć włączone lokalizacji cały czas. Przynajmniej na Honorze 7X. Ja bardzo rzadko włączam lokalizację. Telefon jak jest w zasięgu znanej sieci WiFi sam się z nią łączy.
    Działa to tak jak na laptopach. Znajduje zapisaną i zaufaną się więc się z nią łączy automatycznie. Lokalizacja nie ma tu nic do rzeczy.

  • BlahFFF

   Nie musisz. Uslugi google sa w stanie rozpoznac lokalizacje tylko na podstawie nadajnikow. Dokladnosc mniejsza, ale moze wystarczyc.

   • haVoc vulTure

    Akurat bluetooth mam wlaczony non stop zeby laczyc sie ze sluchawkami, stereo i samochodem. Aktualnie mam 1:17 min na przegladarce i 57 min sluchania muzyki na neutron music player i 85% baterii, wiec jest bdb. Ale akurat do tego celu trzeba wlaczyc lokalizacje, szkoda.

  • przeXYZmek 730714

   Włączona stale lokalizacja to wiele innych pozytywów.

 • Krzysztof Łoziński

  Dużo z tych nowości mają już nakładki producentów

  • g_nokia

   W systemie “trup“ od kilku lat dostępne…było 😅

  • cherrz

   Jakie nakładki mają taką opcję?x