mapy google sfera 3d mode globe

Mapy Google już nie przedstawiają Ziemii „na płasko” – koniec z oszustwami

Newsy

Mapy kłamią – to powinien wiedzieć każdy. Z racji, że Ziemia ma sferyczny kształt, nie da się ich przedstawić w realistyczny sposób na dwuwymiarowej kartce. Dlatego do map trzeba podchodzić z dużym uproszczeniem i pamiętać, że rozmiary poszczególnych państw, kontynentów czy też wysp w rzeczywistości są różne – im dalej od równika, tym przekłamania są większe. Do niedawna występowały one też w Mapach Google. Teraz Amerykanie postanowili skończyć z tym i pokazać, że Ziemia to sferyczny planeta.

Mapy Google i płaska ziemia? Koniec z przekłamaniami

Czy to był faktycznie tak duży problem? Jakby nie patrzeć, tak i doskonale udowadnia to następujący film:

Warto pamiętać, że Amerykanie – póki co – „3D Globe Mode” udostępniają na pełnoprawnych Mapach Google. Jednak to tylko kwestia czasu, aż pojawi się on w aplikacjach. Niemniej, nowy tryb jest dostępny na wszystkich przeglądarkach, które wspierają WebGL. Google Earth w nowym wydaniu wciąż pozostaje ekskluzywne dla Google Chrome.

Zobacz też: Samsung dostał patent – czytnik linii papilarnych w ekranie spełniony!

Teorii o płaskiej Ziemi próżno szukać w mapach. Po prostu pamiętajcie, że przedstawianie trójwymiarowych przedmiotów na płaskich powierzchniach jest niemożliwe i stosuje się wiele uproszczeń. W tym wypadku cierpią rozmiary poszczególnych krajów. Być może znacie inne przypadki, na które również trzeba uważać ze względu na przeniesienie 3D do 2D?

 

źródło: Engadget, Twitter, Venture Beat


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x