W ciągu ostatniej dekady rynek mobilny drastycznie się zmienił. Najwięksi producenci nie wychodzą na przeciw z rewolucyjnymi technologiami. Tych najczęściej szukamy u mniejszych firm, aby po sprawdzeniu się nowości, te zaczęły się pojawiać również w najpopularniejszych modelach. Co innego w drugą stronę – jeśli gigant zdecyduje się na coś nowego, to możemy być pewni, że konkurencja różnorakiej maści lada moment pójdzie tą samą drogą. Tytułowy przykład z czytnikiem linii papilarnych w ekranie zdaje się być idealny. Samsung wciąż zwleka z wdrożeniem tego pomysłu, podczas gdy dla wielu chińskich firm to już standard.

Samsung zdobył nowy patent – czytnik linii papilarnych w ekranie już pewny?

samsung czytnik linii papilarnych w ekranie patent

Koreańczycy zwlekają z wprowadzeniem omawianej nowości z kilku powodów. Przede wszystkim mówi się, że obecna technologia jest dla nich kiepska, bo nie umożliwiałaby osiągnięcia wysokiego zadowolenia użytkownika z jej wykorzystania. Innymi słowy – taki skaner działa wolniej i mniej precyzyjniej od tradycyjnych rozwiązań. To fakt, więc Samsung ma zamiar zastosować ultradźwiękowy czytnik zamiast optycznego. To też potwierdza powyższy patent, o którym za chwilę. Drugim powodem, dla którego Koreańczycy są niechętni do stosowania skanera w ekranie odnosi się bezpośrednio do Apple, czyli chęci rozwoju alternatywnego rozwiązania – w tym wypadku skanera tęczówek. Jeśli czytnik linii papilarnych w wyświetlaczu działałby bardzo dobrze, to kto korzystałby z czegoś innego? Ok, ale przejdźmy do widocznego powyżej patentu. W tym tygodniu amerykański urząd patentowy opublikował aplikację Samsunga odnoszącą się do zastosowania czujnika biometrycznego do smartfonów, który wykorzystuje ultradźwiękową technologię. Co ciekawe, Koreańczycy poszli o krok dalej i w swoim patencie zawarli również wzmianki o tym, że odpowiednik czujnik mógłby zostać zastosowany chociażby w przycisku.

Zobacz też: Wykorzystanie Material Design w aplikacjach może być pomysłowe!

Jeśli wydaje się Wam, że powyższy patent za późno wpłynął, aby czytnik linii papilarnych w ekranie zawitał do Galaxy S10, to uspokajam. O ile amerykański urząd patentowy teraz opublikował zgłoszenie, to to zostało złożone 22 stycznia 2018 roku, więc idealnie pokrywa się z przybliżonym terminem rozpoczęcia prac nad wspomnianym smartfonem.

 

źródło: Patentlymobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.