Samsung z czytnikiem linii papilarnych w ekranie – to już przesądzone?

Łukasz Pająk Newsy 2018-07-29

W ciągu ostatniej dekady rynek mobilny drastycznie się zmienił. Najwięksi producenci nie wychodzą na przeciw z rewolucyjnymi technologiami. Tych najczęściej szukamy u mniejszych firm, aby po sprawdzeniu się nowości, te zaczęły się pojawiać również w najpopularniejszych modelach. Co innego w drugą stronę – jeśli gigant zdecyduje się na coś nowego, to możemy być pewni, że konkurencja różnorakiej maści lada moment pójdzie tą samą drogą. Tytułowy przykład z czytnikiem linii papilarnych w ekranie zdaje się być idealny. Samsung wciąż zwleka z wdrożeniem tego pomysłu, podczas gdy dla wielu chińskich firm to już standard.

Samsung zdobył nowy patent – czytnik linii papilarnych w ekranie już pewny?

samsung czytnik linii papilarnych w ekranie patent

Koreańczycy zwlekają z wprowadzeniem omawianej nowości z kilku powodów. Przede wszystkim mówi się, że obecna technologia jest dla nich kiepska, bo nie umożliwiałaby osiągnięcia wysokiego zadowolenia użytkownika z jej wykorzystania. Innymi słowy – taki skaner działa wolniej i mniej precyzyjniej od tradycyjnych rozwiązań. To fakt, więc Samsung ma zamiar zastosować ultradźwiękowy czytnik zamiast optycznego. To też potwierdza powyższy patent, o którym za chwilę. Drugim powodem, dla którego Koreańczycy są niechętni do stosowania skanera w ekranie odnosi się bezpośrednio do Apple, czyli chęci rozwoju alternatywnego rozwiązania – w tym wypadku skanera tęczówek. Jeśli czytnik linii papilarnych w wyświetlaczu działałby bardzo dobrze, to kto korzystałby z czegoś innego? Ok, ale przejdźmy do widocznego powyżej patentu. W tym tygodniu amerykański urząd patentowy opublikował aplikację Samsunga odnoszącą się do zastosowania czujnika biometrycznego do smartfonów, który wykorzystuje ultradźwiękową technologię. Co ciekawe, Koreańczycy poszli o krok dalej i w swoim patencie zawarli również wzmianki o tym, że odpowiednik czujnik mógłby zostać zastosowany chociażby w przycisku.

Zobacz też: Wykorzystanie Material Design w aplikacjach może być pomysłowe!

Jeśli wydaje się Wam, że powyższy patent za późno wpłynął, aby czytnik linii papilarnych w ekranie zawitał do Galaxy S10, to uspokajam. O ile amerykański urząd patentowy teraz opublikował zgłoszenie, to to zostało złożone 22 stycznia 2018 roku, więc idealnie pokrywa się z przybliżonym terminem rozpoczęcia prac nad wspomnianym smartfonem.

źródło: Patentlymobile • Tomasz

  Jak tak dalej beda sie ociagac, to ogryzek wstawi skaner dna. A nie chcialbym aby na wszystkie sprzety trzebabylo pluc, aby je odblokowac.

 • Piotr “Piter” Jankowski

  No i świetnie będzie

 • Dawid Janicki

  No i gitarka to będzie spoko

 • Marucins

  Ale co oni patentują?
  Gdzie jest tutaj ten nowoczesny, niepowtarzalny, innowacyjny pomysł?

  • Łukasz Pająk

   Patenty dzisiaj trochę inaczej są traktowane. Wystarczy, że zastosują inny rodzaj tranzystora lub sposób przetwarzania zebranych danych, żeby móc określić to nowoczesnym, niepowtarzalnym i innowacyjnym pomysłem. Gdyby było inaczej to samo pojęcie smartfon już dawno zostałoby opatentowane itd.

   • Marucins

    Pomysł z patentami wprowadzony na dobre w XIX wieku (Konwencja Paryska) jest echem monopoli królewskich przyznawanych dla zasilenia państwowego skarbca. Idea „promowania innowacyjności”, „nagradzania wynalazców” jest fikcją. Nigdy tak nie działała i nie działa tak teraz.
    Ochrona patentowa obecnie sprowadza się, do wykorzystania państwa, żeby przystawiło pistolet do głowy człowiekowi, który z użyciem własnych maszyn/materiałów, chce robić coś podobnego do kogoś innego. Sztuczny monopol i tyle.
    Polecam poczytać to:
    http://levine.sscnet.ucla.edu/general/intellectual/againstfinal.htm

 • Pt3k

  Ostatnio na to się natknąłem. Wygląda jak typowy ekran samsunga nawet.
  https://www.youtube.com/watch?v=4cigedNNbbM

  • Łukasz Pająk

   Jeśli dobrze pamiętam, to Samsung współpracował bardzo mocno z Qualcommem nad tym rozwiązaniem, więc nic dziwnego.

  • Piotr “Piter” Jankowski

   No faktycznie samsung ale widać że fajnie działax