Samsung stworzył „niezniszczalny” elastyczny ekran OLED

Kacper Kościański Newsy 2018-07-26

Samsung jest znany na całym świecie, w większości ze świetnych produktów. Niemniej jednak na pewno nie można powiedzieć, że to właśnie ta firma przoduje w wymyślaniu innowacji – na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Koreańczycy właśnie stworzyli coś, co będzie się do tej kategorii zaliczać. Jednak nie do końca…

Samsung stworzył „niezniszczalny” ekran

„Niezniszczalny” umieściłem w cudzysłowie, bo ten rzekomy odporny na wszystko elastyczny ekran OLED jest czymś, co znamy już od dawna – plastikowym panelem. Niezniszczalny on oczywiście nie jest, aczkolwiek na pewno będzie bardziej wytrzymały niż stosowane obecnie w smartfonach szkło. Komponent ten stworzono specjalnie dla smartfonów, a na dodatek otrzymał on certyfikat od UL – Underwriters Laboratories, pracującego dla Administracji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSHA) Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych. Zobaczcie wideo:

Opisywany ekran OLED został stworzony ze specjalnie utwardzonego plastiku, dzięki czemu całość jest bardzo podobna do szkła. Firma nie wyklucza, że „wynalazek” zostanie zastosowany także w urządzeniach innych niż smartfony. Podczas testowania ekranu, upuszczono go 26 razy z wysokości 1,2 metra. Jak możecie się domyślić, komponent wyszedł z tego bez szwanku – bez rys, wgnieceń ani pęknięć.

Zobacz także: Samsung przygotował niespodziankę dla posiadaczy Galaxy S6

Rewolucja to z pewnością nie jest. Od dawna wiadomo, że plastik jest o wiele bardziej wytrzymały i elastyczny niż szkło, więc firma tylko odrobinę podrasowała znane już rozwiązanie (plastikowe ekrany w smartfonach pojawiły się już bardzo dawno temu). Czyżby właśnie ten ekran trafił do wyczekiwanego „giętkiego” smartfona Samsunga? Tego nie wiemy, lecz jest to bardzo prawdopodobne. • Adrian Markowski

  ale te uderzenia jakosm i tak sztucznie ? wygladaly jakby przy samym uderzeniu zmiejszyla sile , pzatym w takie jx8 byl plastik i bylo najlepsze rozwiazanie a rysy ? kurde co to jestkupic folie czy szklo na ekran ? zajeliby sie bateriami wkoncu

 • F4YD

  Albo będzie się rysował od patrzenia albo tłukł po upadkach z większej odległości :/

 • Photon

  Czyli co, wracamy do rys na ekranie?

  • AdamK

   O foli ochronnej słyszał?

   • Photon

    A co, folia się nie rysuje?

    • AdamK

     To kurła lepiej wymienić folię za 20zł czy to co pod folią za x tyle? No nie dogodzisz polaczkowi.

     • Photon

      Polaczkowi? A kim ty jesteś, że nazywasz mnie polaczkiem? Żałosnym dziadem, który trzyma piloty od telewizora w woreczku foliowym?
      Goń się durny matole.

     • AdamK

      Czytając Twój komentarz można wywnioskować jedno. Pewnie szkła na ekran też nie kupujesz no bo pękają? Śmieje Ci sie prosto w ryj śmieciu. No i naturalnie leci blokada dla chwaście.

  • Piotr Kaminski

   Masz rację, ale to można załatwić cienkim, wymiennym szkłem ochronnym naklejanym na ekran. W przypadku upadku i skruszenia, wymieniasz sam za 1/20 ceny wymiany ekranu telefonu.

   • Photon

    Wiem, co to szkło. Naklejałem i wygląda ohydnie, ale mniejsza o to. Nowy elastyczny ekran nie będzie się nadawał do naklejania szkła.

 • OnDaReal

  Też mi nowość. Mam to w swoim smartfonie od dawna. Motorola miała to już „wieki” temu. Co więcej jestem właśnie po wymianie ekranu (przepalenia) i jego uszkodzenie w X-Force nie jest podstawą do zaniechania naprawy gwarancyjnej… wręcz może być powodem wymiany, bo Moto wychodziła z założenia ze jeśli udało Ci się uszkodzić ekran to dali ciała.

 • Asdaf

  „plastikowe ekrany w smartfonach pojawiły się już bardzo dawno temu”
  A motorola ze swoim nietłukącym ekranem to co? prehistoria?

  • teges

   To było 2 lata temu chyba

 • Buka37

  Dobre testy xD

 • s90

  No i git 🙂 mam nadzieję, ze coś wreszcie się ruszy w smartfonem bo z roku na rok to samo prezentują.
  A jak temat z grafenem w bateriach?x