Zbyt droga Nokia 9? Cena ma być odpowiednia do możliwości aparatu

Łukasz Pająk Newsy 2018-07-24

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem flagowego smartfona, to zapewne omijacie Nokię. Powód jest bardzo prosty – Finowie jeszcze nie zaprezentowali modelu, który mógłby konkurować z najlepszymi od Samsunga, LG, HTC itd. Nokia 8 Sirocco to ciekawy egzotyk, ale z pewnością daleko mu do czołowej konkurencji. Dlatego wciąż czekamy na godnego reprezentanta Finów. Nokia 9 pozostaje w sferze plotek, ale coraz więcej wiemy na temat chociażby jaka cena zostanie narzucona oraz jakich aparatów się spodziewać.

Nokia 9 może być bardzo droga – cena wynika z technologii?

nokia 9 light

Coraz częściej mówi się o tym, że HMD Global wykorzysta technologię firmy Light (nie mylić z Light Phone), którą widzicie powyżej. Od groma różnorakich obiektywów i matryc ma pozwolić na drastyczną poprawę jakości. Samo rozwiązanie jest już stosowane w aparatach, a recenzje są… przeciętne. Jednak zupełnie inaczej sytuacja może wyglądać w przypadku Nokii 9. Wciąż bazujemy na nie do końca jasnych plotkach, ale cena z ten model ma przekraczać 1000 dolarów, czyli 3700 złotych, co tak naprawdę w polskim wydaniu może oznaczać około 4300 złotych.

Zobacz też: Whats App z istotnymi ostrzeżeniami!

Czy to odpowiednia cena za tak długie oczekiwanie i taką technologię? To wszystko zależy od tego, jak rozwiązanie od Light się sprawdzi w rzeczywistości. Jeśli różnica w jakości zdjęć i filmów nie będzie wyraźna, to zostaniemy z kolejnym chwytem marketingowym w kieszeni.

źródło: Phone Arena • OnDaReal

  Czy was jeszcze w ogóle okazują się artykuły w których jest więcej niż pół strony A4? W co by nie kliknąć to co najwyżej ściana zdjęć ale tekstu i treści tyle co kot napłakał.

  Streszczenie:
  „Nokia 9 jest droga. Być może to z powodu aparatów. O takich, macie fotkę. Starczy fotka prawda… o tak wygląda jak tam właśnie. To właśnie z tą firmą prawdopodobnie gada nokia i może dlatego będzie drogi. no będzie drogo a w polce jeszcze bardziej. „

 • Darkness

  Jak ktoś chce robić profesjonalne zdjęcia to niech sobie kupi lustrzankę lub jakiś dobry kompakt, a nie smartfon. Moim zdaniem 2-3 obiektywy spokojnie wystarczą, a więcej to już głupota.

  • variete

   Ale nawet mając lustrzankę (sam mam 4, bo to mój zawód), chciałoby się mimo wszystko lepszej jakości obrazu ze smartfona. 3 ogniskowe + sensowne zdjęcia w sytuacjach z mniejszą ilością światła, a do tego mniejszy shutterlag, to chyba nie jest znowu jakieś „niewiadomoco”? I bynajmniej nie chodzi tu o taką jakość, żeby na tych zdjęciach zarabiać. Chodzi o to, żeby nigdzie (oprócz faktycznie pracy na zlecenie), nie musieć zabierać żadnego aparatu, skoro smartfon ma się zawsze przy sobie.

   • Tomasz

    Oczy przecieram. Lepsza jakosc zdjec? A po co? Olewaja jakosc dzwieku na zlaczu analogowy, jakosc dzwieku na wbudowanym glosniku. To mieliby nie spac z powodu jakosci zdjec?

    • variete

     Oczy przecieram. Lepsza jakosc zdjec? A po co?

     Po to, żebym na wakacje nie musiał zabierać lustrzanki. Uprzedzę argument o wystarczającej jakości zdjęć „wakacyjnych”, aktualnych smartfonów. Urlopu nie spędza się tylko na plaży albo gapiąc się na zabytki. I nie fotografuje się tylko nieruchomych obiektów. O ile obecna jakość jest akceptowalna do zrobienia banalnej fotki na plaży czy kolejnej katedry, o tyle – wędrowanie po zacienionych parkach, wąwozach, czy zdjęcia o wschodzie / zachodzie słońca, fotografia zwierząt w ruchu (bynajmniej nie w słońcu, i nie płowych (do których trzeba by było ogniskowej 400 mm)), impreza w klimatycznej knajpce, stawiają już całkowicie inne wymagania… Do tego wszystkiego nadal przydałaby się… „lepsza jakość zdjęć” i ogólnie sprawność takiego aparatu. Nie, nie oczekuję zdjęć jak z FF z obiektywem za 10-12 tysięcy, ale jednak chciałbym coś lepszego, niż to, co jest dostępne aktualnie.

     • Misha Hinterberg

      Są już takie komóry. Dwa obiektywy w zupełności wystarczą do tego co piszesz.

    • Jacek

     nigdy telefony nie dorównają lustrzanką i profesjonalnym obiektywom, uważam że nawet najlepsze urządzenie mobilne na rynku jest jeszcze za słabe i nawet jak będzie 2x lepsza jakość zdjęć w telefonach to i tak nie zagrozi w niczym lustrzankom. (również jestem fotografem i wiem co mówię 😉

 • Andrzej Kmicic

  Ale nie odpowiednią do możliwości systemux