ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
sony xperia xz2 premium

Sony łamie bariery – nowa matryca do smartfonów z rekordową specyfikacją

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Sony jest bardzo specyficzną firmą. Stanowi światową czołówkę jeśli chodzi o tworzenie aparatów do smartfonów, ale samemu nie jest w stanie drastycznie odskoczyć konkurencji. Siła tkwi w oprogramowaniu? Z takim pojęciem coraz częściej się spotykamy – szczególnie w przypadku Google i ich Pixeli. Niemniej Japończycy wciąż pokazują bardzo ciekawe nowości z zakresu fotografii – tym razem padło na matrycę o rozdzielczości 48 MPx.

Przyszłoroczne smartfony z aparatami 48 MPx od Sony

Trochę danych technicznych. Nowa matryca to IMX586, która chwali się efektywną rozdzielczością na poziomie 8000×6000 pikseli (48 MPx). Do tego dochodzi bardzo mały rozmiar pojedynczego piksela (0,8 μm) i to wszystko składa się tytułowe rekordy. Jednak większa liczba piksela nie oznacza lepszych zdjęć, prawda? Oczywiście, że tak, ale Sony ma też na to sposób.

Podobną sztuczkę swego czasu zastosowała Nokia, czyli łączymy piksele i dobieramy najlepsze im wartość. Wielkość zdjęcia wtedy spada, ale rośnie jakość. W przypadku Sony ma to działać podobne, aczkolwiek efekt najbardziej widoczny będzie w nocy. Wtedy też 4 piksele (2×2) będą się łączyły, co przełoży się na wielkość pary 1,6 μm, a rozdzielczość obrazu 12 MPx. Taki parametr pozwala na zebranie zdecydowanie więcej światła, które ma kluczowe znaczenie w nocnych ujęciach.

Filmy też będą lepsze – przede wszystkim więcej klatek

W tym roku producenci chwalą się rozdzielczościami 4K i 60 klatkami na sekundę. Nowa matryca Sony, IMX586, pozwala zwiększyć ostatni parametr do 90. W przypadku FullHD mówimy o 240 FPS, a 720p to już 480 FPSS.

Zobacz też: Nokia X5 oficjalnie zaprezentowana!

Sony zapowiedziało dostępność nowej matrycy na wrzesień tego roku, aczkolwiek nie liczcie, że od razu pojawią się modele, które skorzystają z IMX586. Producenci potrzebują czasu, aby przystosować nowe rozwiązania pod swoje oprogramowanie i założenia projektowe.

źródło: Sony

Sprawdź najnowsze wpisy