ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
mbank aplikacja wirus

Macie konto w mBank? Uważajcie na wirusa na Androida

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Newsy

mBank ostrzega użytkowników smartfonów z Androidem przed czyhającym na ich dane wirusem. Warto przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności i uważać, co i gdzie wpisujemy! Możemy stracić oszczędności.

mBank ostrzega przed wirusem na Androida

Złośliwa aplikacja, do której link jest rozsyłany w wiadomościach tekstowych wymusza na użytkowniku aktualizację systemu operacyjnego. Nietrudno się domyślić, że po takim zabiegu nasz system nie wzbogaci się o poprawki bezpieczeństwa, a zostanie zainfekowany. Po włączeniu aplikacji bankowej mBank użytkownikowi ukaże się spreparowana nakładka, która poprosi o podanie loginu i hasła do systemu. Dane te zostaną przekazane przestępcom, a dodatkowo zostaną nadane uprawnienia kontroli SMS. W efekcie czego oszuści będą mieli otwartą drogę do zgromadzonych na koncie środków.

mbank wirus

Zobacz też: Co zrobić, jeśli zapomnimy kodu do iPhone?

Co ciekawe złośliwa aplikacja potrafi po pewnym czasie przywrócić ustawienia fabryczne telefonu i zatrzeć po sobie ślady. Warto zatem przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności i pilnować, jakie aplikacje instalujemy spoza Sklepu Play oraz jakich uprawnień one wymagają.

Co zrobić jak nasz smartfon zostanie zainfekowany?

  • Natychmiast zmienić hasło do naszego konta bankowego.
  • Zmienić PIN do aplikacji mobilnej.
  • Przywrócić ustawienia fabryczne telefonu.

Można się także skontaktować z infolinią mBanku – mLinia dostępna jest pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800.

Pamiętajcie, że bank nigdy nie prosi o podanie w aplikacji mobilnej, identyfikatora i hasła używanego do logowania w serwisie bankowości internetowej (logowanie do aplikacji mobilnej odbywa się wyłącznie za pomocą dedykowanego, odrębnego kodu PIN ustalonego przez użytkownika lub zdefiniowanego odcisku palca)! Co więcej, bank nie poprosi nas także o wykonanie żadnego przelewu testowego czy o instalację nowej aplikacji. 

źródło: mBank

Sprawdź najnowsze wpisy