ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowe statystyki Androida: Jelly Bean po raz pierwszy wyprzedza Gingerbread!

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Newsy
android-jb

Google regularnie publikuje statystyki, prezentujące aktualny rozkład poszczególnych wersji Androida w ramach całej platformy. Mogą być one szczególnie przydatne dla deweloperów, przygotowujących swoje aplikacje pod konkretne odmiany systemu, dają nam też przy tym ogólne pojęcie o sytuacji na rynku. Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu do statystyk są wliczane jedynie urządzenia aktywnie korzystające ze Sklepu Play.

W tym miesiącu pierwszy raz od niepamiętnych czasów doszło do detronizacji leciwego już Androida 2.3 Gingerbread, a tytuł najpopularniejszej odmiany systemu należy się odtąd nowemu Androidowi Jelly Bean, obecnemu na 37,9% urządzeń, przy wzroście o 4,9 punktów procentowych względem zeszłego miesiąca (przy czym wypada zaznaczyć, że wersje 4.1.x oraz 4.2.x są zliczane wspólnie). Najnowsze dane można uznać za niewielki przełom, choć co prawda przesadny entuzjazm nie jest na miejscu jeżeli weźmiemy pod uwagę jak wiele czasu potrzeba było, by Gingerbread ustąpił z pozycji lidera.

djnijri

Przyrost na korzyść Jelly Bean odbył się po części kosztem Androida 4.0 IceCream Sandwich, a po części też kosztem Gingerbreada, co tłumaczyć można zarówno dostarczeniem aktualizacji przez producentów i operatorów, jak i wymianą przez konsumentów starszych urządzeń na nowsze modele.

Spodziewana premiera Androida 4.3, również o nazwie kodowej Jelly Bean, może przyczynić się do dalszego przypieczętowania pozycji lidera tej wersji systemu na kolejne, długie miesiące.

źródło: developer.android.com, zdjęcie tytułowe: digitaltrends.com

Sprawdź najnowsze wpisy