Nowa wersja systemu Android utrudni łączenie się z sieciami Wi-Fi

mm Michał Derej Newsy 2018-07-09

Android P zbliża się do nas wielkimi krokami. Już od jakiegoś czasu możemy słyszeć o nowościach, które pojawią się w najświeższej odsłonie systemu Google’a, która oznaczona została literką „P”. Niestety niektórym osobom aktualizacja może się nie spodobać, głównie za sprawą usunięcia niektórych funkcji Androida, które do tej pory były dostępne w systemie. Przede wszystkim mowa tu o WPS-ie, który w wersji „P” po prostu wyparował. 

Czy to koniec łatwego łączenia się z sieciami Wi-Fi?

WPS (jest to skrót od Wi-Fi Protected Setup), to system, który pozwala na łatwe łączenie się z sieciami Wi-Fi za pomocą jednego przycisku, który znajduje się na routerze. Jest to banalnie proste – wystarczy, że użytkownik, który chce uzyskać dostęp do Internetu, wybierze opcję łączenia się z daną siecią za pomocą WPS-a. Następnie wystarczy wcisnąć przycisk na routerze, by smartfon mógł skorzystać z sieci bez konieczności podawania hasła. Niestety w Androida P funkcja ta nie będzie już dostępna.

Zobacz też: Android nie dla każdego jest systemem bezpiecznym.

Warto pamiętać, że WPS nie był systemem bezpiecznym, lecz wygodnym. Pomimo tego, że każda osoba, która znajdowała się w naszym domu, mogła bez naszej wiedzy i zgody przyłączyć się do naszej sieci Wi-Fi za pomocą jednego przycisku, to z opcji tej na pewno korzystali również domownicy. Według mnie za naprawę problemu z bezpieczeństwem nie powinni brać się twórcy Androida, lecz producenci routerów – co z tego, że nasz telefon nie będzie w stanie połączyć się z siecią w ten sposób, skoro osoba ze starszym modelem będzie mogła to zrobić?

Źródło: Google Issue Tracker • 0001

  Nigdy nie korzystałem z funkcji WPS, którą uważam za bezsensowną. Jeśliby w WPS działał by np. 10 sekund to fajna sprawa.
  Jednakże jak funkcja działała kilka minut to gwarantowała zero bezpieczeństwa. Czy naprawdę tak trudno wpisać 8 znaków?

  • Szymon Wilk

   Ale jak są tzw. wzmacniacze sygnału Wi-Fi np. Od Tp-Link’a to żeby działał trzeba było za pomocą WPS

   • @rtur

    To była tylko jedna z opcji konfiguracji.

    • Szymon Wilk

     W moim przypadku jedyny

     • @rtur

      U mnie możliwe było parowanie wzmacniacza poprzez zalogowanie się do jego sieci, wpisanie hasła routera, i proste skonfigurowanie.

  • BlahFFF

   Z WPS korzystaja rozne urzadzenia na ktorych hasla wpisac nie ma jak. Drukarki ktore maja wifi czesto lacza sie z routerem z uzyciem WPS. Samsung Gear (S3) wykorzystuje ten tryb w wgrania softu itp. W telefonach w sumie nigdy tego nie wykorzystywalem.

  • Garix

   8znakow? U mnie hasło ma 24😂 a wps nie zadziała bo jest tylko kilka mac adresów dozwolonych.

 • haVoc vulTure

  Moze to zwykly blad bety albo wiaze sie to z wprowadzeniem WPA3.

 • Blaven

  W świetle (nie takich) ostatnich problemów z bezpieczeństwem WPSa (i nie chodzi mi o to, że kliknąć może każdy) uważam, że usunięcie takiej możliwości ze smartfonów, to ruch przemyślany i godny podziwu. Większość ludzi nie zna się, bądź nie dba o bezpieczeńśtwo. Co więcej, jak często wymieniane są routery? 4 lata? 5? Aż się zepsuje? Możemy powiedzieć, że google nie powinno poprawiać nic u „siebie”, bo to twórca routera powinien pozbyć się podatności. I on to zrobi. W nowej generacji sprzętu. A co przez te „x” lat?
  Zresztą, co to za argument, że osoba ze starszym urządzeniem będzie mogła się połączyć WPSem. Tak samo osoba bez łatki na Meltdowna/Spectre będzie miała wyższą wydajność. Czy jest to powód, by łatki nie wgrywać? Czy M$ powinien w takiej sytuacji powiedzieć „ja nic nie łatam, czekamy, aż Intel i AMD wydadzą nowe produkty”?x