Android wolny od poważnych błędów bezpieczeństwa? Nie dla wszystkich

mm Michał Derej Newsy 2018-07-08

Google nieustannie dba o bezpieczeństwo Androida. Każdego miesiąca gigant z Mountain View wydaje nowe aktualizacje bezpieczeństwa, które łatają luki i błędy, jakie znaleźć można w systemie. Czerwcowa aktualizacja Androida, która kilka dni temu opublikowana została przez Google’a, załatała aż 44 błędy, spośród których 11 uznanych zostało za krytyczne. Niestety okazuje się, że nie wszyscy będą mogli korzystać z bezpiecznego systemu…

Bezpieczny Android tylko dla wybranych?

W najnowszej wersji systemu Google’a załatanych zostało sporo luk bezpieczeństwa – z ich pełną listą możecie zapoznać się na oficjalnej stronie giganta z Mountain View. Najgroźniejsza z nich (podobnie jak kilkanaście innych) powiązana jest z rozwiązaniami Qualcomma. Pozwala ona hakerowi, na zdalne wykonanie dowolnego kodu na urządzeniu za pośrednictwem odpowiednio przygotowanego pliku .pac, który w założeniu może być potrzebny do obsługi serwera proxy.

Zobacz też: Gesty wymyślone na nowo? Ten projekt ma szansę podbić świat.

Niestety nie wszystkie osoby będą mogły cieszyć się bezpiecznym Androidem. Nowa wersja systemu została już przekazana do producentów, jednak oni aktualizację wydadzą wyłącznie dla wybranych urządzeń, prawdopodobnie tych najnowszych. Pozostałe osoby powinny bardziej uważać na pliki i programy pobierane na swojego smartfona lub zastanowić się nad instalacją ROM-u, który będzie zawierał w sobie najnowsze poprawki. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Google • Piszę co myśle

  Żaden system nie gwarantuje bezpieczeństwa, problemy są i będą, pozostaje tylko kwestia szybkiego pozbywania się problemów.Ciagle tylko, problemy i zagrożenia a nikt nie widział i nie slyszł..

  • Michał

   Tak. A złośliwe oprogramowanie pisane jest w czynie społecznym i nikt na nim nie zarabia 🙂

 • Patryk [SGS9+]

  Posiadanie telefonu z Exynosem ma czasami swoje plusy. Natomiast nigdy nie mamy 100% pewności co do bezpieczeństwa urządzenia. Zapewne o wielu zagrożeniach nawet się nie wspomina w biuletynach.

 • May Czos

  Czyli jak nie mam Snapdragona to mogę spać spokojnie?

  • Michał Derej

   Wtedy dotyczy Cię tylko część zagrożeń, które dokładnie wypisane są w biuletynie. Ale te najgroźniejsze Cię nie dotyczą.

   • May Czos

    Czyli tak jak napisałem. Zaczynam doceniać Huaweia 😉 (Kirin + czerwcowe poprawki od kilku tygodni)

    • maxprzemo83

     Huawei nie publikuje poprawek źródeł kernela wiec nie wiadomo o błędach jakie są łatane. Kirin wcale nie jest bezpieczniejszy od Snapdragon’a.

     • May Czos

      Kirin jest dużo mniej popularny co samo w sobie czyni go bezpieczniejszym.x