Gdyby tak dzisiaj wydać… Windows 95 Mobile na smartfony

Łukasz Pająk Newsy 2018-07-08

Trudno szukać poważnej konkurencji dla Androida i iOS. Te dwa systemy zdominowały mobilny rynek i nie zapowiada się na to, aby ktokolwiek miał szansę zagrozić amerykańskim potęgom. Co prawda, co jakiś czas pojawia się informacja, że nadchodzi nowe oprogramowanie na smartfony, ale… bardzo szybko słuch o nim ginie. Głównym problemem z przebiciem się do pierwszej ligi jest brak stosownego zaplecza aplikacji, który pozwoliłby klientom bez strat zmienić platformę. Dobitnie poczuł to Microsoft, który między innymi z tego powodu porzucił Windowsa 10 Mobile. Jednak, gdyby tak gigant wydał teraz nowy system… Windows 95 Mobile – to by było coś, prawda?

Wielokrotnie mówi się, że dobre Okienka wychodzą, co drugie wydanie. Weźmy pod uwagę tylko systemy z tego milenium:

 • Windows 2000/ME – porażka
 • Windows XP – gigantyczny sukces
 • Windows Vista – porażka
 • Windows 7 – sukces
 • Windows 8/8.1 – porażka, choć nie do końca zasłużona
 • Windows 10 – powiedzmy, że sukces, ale wynikający z długoletniego wsparcia na bazie tej samej nazwy

Teoretycznie podobnie wyglądała sytuacja wcześniej, gdzie Windows 98 zbierał zdecydowanie lepsze opinie, niż Windows 95, aczkolwiek temu ostatniemu daleko do porażki milenijnego oprogramowania od Microsoftu.

Windows 95 Mobile jako wizja… retro smartfonów?

Tak naprawdę nie widzę innego zastosowania powyższego konceptu, który krąży po Sieci od pewnego czasu. Jestem niemalże pewien, że gdyby to był Windows XP, to z pewnością zainteresowanie byłoby przeogromne, aczkolwiek nie zapominajmy, że to tylko wizja. Dosyć ciekawa i żartobliwa, ale czy u podstaw ma jakieś szanse na sprzedaż? Teoretycznie istnieje coś takiego, jak retro moda, więc czemu nie spróbować ze smartfonami?

Zobacz też: Apple szykuje nowy procesor – ponownie bezkonkurencyjny?

Oczywiście powyższy film należy traktować jako ciekawostkę. Nic nie wskazuje na to, że Microsoft wróci do nas z jakimkolwiek systemem, chociaż budowa różnych usług może doprowadzić do tego, że Amerykanie po prostu zdecydują się na wykorzystanie Androida do tworzenia swoich smartfonów. Swoją drogą pamiętacie, że Windows 95 pojawił się na smartwatchu? Nawet na iPhone X, ale w nieco innej formie. • Przemyslaw Osmanski

  Eee… Dla mnie polaczenie windowsa 2000i me jako jedno i napisanie ze to porazka – to porażka calego artykulu. Windows 2000 to byl nastepca windowsa nt4 workstation. A windows me byl rozwinięciem windowsa 98. Dopiero xp byl polaczeniem linii nt (czyli w2k) i 98. A co do samego windowsa 2000 to byl jeden z najlepszych windowsow do pracy. Stabilność ntka z dodatkami z 98se. Cos z czym dopiero 10 moze sie rownac.

 • Paweł A.

  Vista instalowana na laptopach Pentium M i 1GB ramu nie miała szans dobrze działać. Zwłaszcza przed SP1

 • Krzysztof Dmytrów

  Dużym błędem jest pisanie o Windows Me/2000 razem. To zupełnie dwa różne pod względem architektury systemy. O ile Me faktycznie był beznadziejny, o tyle 2000, oparty na jądrze NT, był bardzo udany. Zresztą XP to bezpośrednie rozwinięcie 2000. A jeżeli chodzi o Windows na smartfony, to zdecydowanie W10M. Szkoda że MS przespał swoją szansę.

 • Xanth

  Serio? Aż się chce napisać „Gimby nie znajo Windows CE / Mobile 5-6…

 • Adrian Celej

  Takim Windowsem XP dla smartfonów był stary Windows Mobile, i jak na swoje czasy był to system przełomowy.