ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
windows 95

Gdyby tak dzisiaj wydać… Windows 95 Mobile na smartfony

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Trudno szukać poważnej konkurencji dla Androida i iOS. Te dwa systemy zdominowały mobilny rynek i nie zapowiada się na to, aby ktokolwiek miał szansę zagrozić amerykańskim potęgom. Co prawda, co jakiś czas pojawia się informacja, że nadchodzi nowe oprogramowanie na smartfony, ale… bardzo szybko słuch o nim ginie. Głównym problemem z przebiciem się do pierwszej ligi jest brak stosownego zaplecza aplikacji, który pozwoliłby klientom bez strat zmienić platformę. Dobitnie poczuł to Microsoft, który między innymi z tego powodu porzucił Windowsa 10 Mobile. Jednak, gdyby tak gigant wydał teraz nowy system… Windows 95 Mobile – to by było coś, prawda?

Wielokrotnie mówi się, że dobre Okienka wychodzą, co drugie wydanie. Weźmy pod uwagę tylko systemy z tego milenium:

  • Windows 2000/ME – porażka
  • Windows XP – gigantyczny sukces
  • Windows Vista – porażka
  • Windows 7 – sukces
  • Windows 8/8.1 – porażka, choć nie do końca zasłużona
  • Windows 10 – powiedzmy, że sukces, ale wynikający z długoletniego wsparcia na bazie tej samej nazwy

Teoretycznie podobnie wyglądała sytuacja wcześniej, gdzie Windows 98 zbierał zdecydowanie lepsze opinie, niż Windows 95, aczkolwiek temu ostatniemu daleko do porażki milenijnego oprogramowania od Microsoftu.

Windows 95 Mobile jako wizja… retro smartfonów?

Tak naprawdę nie widzę innego zastosowania powyższego konceptu, który krąży po Sieci od pewnego czasu. Jestem niemalże pewien, że gdyby to był Windows XP, to z pewnością zainteresowanie byłoby przeogromne, aczkolwiek nie zapominajmy, że to tylko wizja. Dosyć ciekawa i żartobliwa, ale czy u podstaw ma jakieś szanse na sprzedaż? Teoretycznie istnieje coś takiego, jak retro moda, więc czemu nie spróbować ze smartfonami?

Zobacz też: Apple szykuje nowy procesor – ponownie bezkonkurencyjny?

Oczywiście powyższy film należy traktować jako ciekawostkę. Nic nie wskazuje na to, że Microsoft wróci do nas z jakimkolwiek systemem, chociaż budowa różnych usług może doprowadzić do tego, że Amerykanie po prostu zdecydują się na wykorzystanie Androida do tworzenia swoich smartfonów. Swoją drogą pamiętacie, że Windows 95 pojawił się na smartwatchu? Nawet na iPhone X, ale w nieco innej formie.

Sprawdź najnowsze wpisy