cyanogenmod10

Narastająca w Internecie kontrola użytkownika zaczyna drażnić coraz większą liczbę osób. Wśród nich znalazł się nawet sam twórca najpopularniejszego alternatywnego oprogramowania dla Androida, czyli CyanogenModa.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

W związku z tym, Steve Kondik producent CM zapowiedział wdrożenie w najnowszej wersji swojego oprogramowanie Trybu Incognito, który będzie miał na celu ochronę prywatnych danych użytkownika przed zbyt wścibskimi aplikacjami. Uruchomienie danego programu w tym trybie, ograniczy mu dostęp do osobistych zasobów telefonów jak kontakty, kalendarz, wiadomości, czy nawet lokalizacja GPS. Jego wielką zaletą będzie fakt, iż zamiast odmawiać dostępu do konkretnych danych Incognito pokaże pustą listę, zaś w przypadku prośby o lokalizację GPS po prostu uda, że jest on wyłączony. Oczywiście gdyby wystąpiły jakiekolwiek problemy z uruchamianą w ten sposób aplikacją, w panelu przełączników  pokaże się kafelek umożliwiający szybkie przywrócenie uprawnień. W przypadku programów z uprawnieniami administratora Tryb Incognito nie będzie jednak funkcjonował.

13 - 1

Przy okazji podania tej informacji, Kondik poinformował także, że projekt nie ma na celu blokowania reklam, czy fałszowania numeru seryjnego, lecz jedynie ochronę osobistych danych użytkownika. Wydaje się nam, że pomysł można uznać za trafiony. Szkoda jednak, że nie trafi on w najbliższym czasie do oficjalnych ROMów producentów.

źródło: Google+

 
Krzysztof Czerwiec