Jeszcze w tym miesiącu, po prawie połowie roku od premiery, HTC Dream znany jako T-Mobile G1 znajdzie się w ofercie polskich operatorów. Jak informowaliśmy niedawono telefon będzie sprzedawany przez Erę (jego nowa nazwa to Era G1 z Google). Jeszcze kilka dni i powinniśmy mieć więcej informacji.

Korzystając z okazji chciałbym przedstawić Wam wcale nie tak krótką historię Androida, który od gadżetowego widma przeszedł w największego konkurenta systemów Symbian i Windows Mobile.

Słowo Android pojawiło się wśród wiadomości z rynku komórkowego na długo po tak zwanym Google Phone (GPhone), który przez jakiś czas wzbudzał większe emocje niż sam system. Telefon pojawiał się regularnie w postach na całym świecie, a spekulacje doprowadziły do tego, że użytkownicy zaczęli traktować GPhone’a jako widmo na rynku komórkowym.

Google tymczasem milczał…

Gorączka Google Phone’a spowodowała pojawienie się wielu koncepcji, które uchodziły za oryginały. Wiele serwisów prześcigało się w doniesieniach o autentyczności telefonu. Pojawiły się też takie, które próbowały nam wmówić, że coś takiego jak GPhone nie istnieje. Te niestety nie miały racji, a przynajmniej nie do końca.

5 listopda 2007 roku, dzień po tym, jak Wall Street Journal ogłosił spowiedź Google, Android został oficjalnie przedstawiony. Jak się okazało Google Phone to pojęcie względne, które zostało zastąpione systemem operacyjnym – Android. Kilkanaście dni później do sieci trafiła paczka narzędzi open-source.

Prezentacja systemu Google nie była szczytem marzeń użytkowników, dlatego szybko zaczęto spekulować na temat pierwszego urządzenia, które zostanie wyposażone w Androida. Swoje pięć minut chwały przeżył wtedy Samsung, ale szybko o nim zapomniano, gdy do sieci trafiły pierwsze zdjęcia HTC Dream.

Jak się okazało i tym razem media miały rację. Pod koniec lutego zwołano konferencję HTC, T-Mobile i Google, na której ogłoszono oficjalne wejście na rynek Androida, który zostanie umieszczony w modelu HTC Dream, znanym odtąd jako T-Mobile G1.

Wbrew pozorom sprawa Androida wcale nie ucichła. T-Mobile G1 to zaledwie pierwszy model wyposażony w Androida. Firmy korzystając z jego popularności zaczeły więc szybko bić się o to, kto jako drugi wypuści na rynek następcę. Do walki włączyły się takie firmy jak Sciphone (Dream G2), Lenovo (OPhone), czy Kogan (Agora). Jak dotąd żadnemu nie udało się jeszcze wydać następcy.

Nad drugi Android póki co nie interesuje. Jeszcze w lutym do sklepów w Polsce ma trafić Era G1 z Google i to na nim powinniśmy skupić swoją uwagę.

(ź) komórkomania.pl

Forum Era G1

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.