Android100k

Dzisiaj, jak to możemy zobaczyć Google ogłosił, że w markecie znajduje się już 100 tysięcy aplikacji! 
Market z każdym dniem rozwija się coraz szybciej, razem ze wzrostem sprzedaży smartphonów z Androidem na pokładzie. Daleko niestety mu jeszcze do niemal 300 tysięcy aplikacji na AppStore od Apple’a.
Poniekąd działa to jednak na korzyść produktu Googla – coraz więcej developerów przenosi się na Market, gdyż AppStore jest już przeładowany aplikacjami i ciężko się na nim wybić. Ponadto wiele aplikacji dostępnych już na iPhone przenoszonych jest do Marketu – w końcu koszty są znacznie niższe niż przy kodowaniu od zera.

Szybki wzrost liczby aplikacji (androlib podaje jeszcze więcej aplikacji, ale jakby nie patrzeć widać trend wzrostowy) nie znaczy jednak, że Google może osiąść na laurach. Market trapi wiele problemów, zaczynając na niedostępności dla developerów z niektórych krajów, a kończąc na problemach z instalacją wielu aplikacji. Ciężko jest też znaleźć nowe ciekawe aplikacje, a otwartością market płaci często średniej klasy aplikacjami, przez które ciężko przebić się porządnym programom.

androlib

 

Ponadto sklepy z aplikacjami polegają w dużym stopniu na zakupach pod wpływem emocji – klikasz i ściągasz. Problemy z Google checkout zabierają często takich klientów. Być może wraz z wprowadzeniem webowego marketu część tych problemów zniknie. Ponadto Google pracuje nad systemem zakupów wewnątrz aplikacji – w ten sposób będzie można np. odblokowywać funkcje, poziomy itp. z aplikacji, bez potrzeby ściągania nowej.
Problemy, z którymi boryka się Market nie zmieniają faktu, że rozwija się szybko – od marca liczba aplikacji wzrosła trzykrotnie! Miejmy więc nadzieję, że Google wygładzi zmarszczki i jeszcze przyspieszy wzrost. Im więcej aplikacji do wyboru, tym lepiej dla użytkowników.
Tymczasem, gratulujemy!

Źródło: Twitter, nytimes.com, androlib.com 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Maciej Rebajn