ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sklep Play uciążliwe reklamy

Jak nakłonić użytkowników do ściągnięcia wirusa? Wystarczy jedna zmiana w sklepie

Autor: Michał Derej Kategoria: Newsy

Pomimo tego, że Google Play jest bezpiecznym sklepem z aplikacjami, to wśród wielu tysięcy zaufanych deweloperów wciąż znajdzie się kilka nieuczciwych osób. Okazuje się, że za pomocą niewielkiej zmiany w nazwie dewelopera można nakłonić użytkowników do pobrania aplikacji, w tym takiej zainfekowanej malware. Jak to działa? Tego dowiecie się w kolejnym akapicie.

Jak uzyskać nowe pobrania aplikacji? Zmień nazwę dewelopera

W sklepie Google Play aplikacje wyświetlane są w następujący sposób – najpierw można zobaczyć ikonę programu, później nazwę dewelopera, a następnie ocenę aplikacji. Okazuje się, że ten fakt wykorzystują nieuczciwi twórcy, którzy swoją nazwę w sklepie giganta z Mountain View definiują np. jako „1,000,000,000”. To pozwala im nakłonić użytkowników, że program pobrany został wiele razy, przez co w konsekwencji warto go zainstalować. Tak niestety nie jest i aplikacje korzystające z tych trików są zazwyczaj niebezpieczne lub przepełnione reklamami. Deweloperzy, którzy uzyskają satysfakcjonującą ilość pobrań, mogą następnie bezproblemowo zmienić swoją nazwę dewelopera na normalną i tym sposobem znaleźć się w top liście aplikacjiWarto uważać również na ikony programów, które bywają łudząco podobne do tych znanych z innych popularnych usług.

Zobacz też: Jak rozwijał się smartfonowy notch?

Jak chronić się przed tym procederem? Wystarczy wcisnąć nazwę programu, który chcemy zainstalować i odczytać realną ilość instalacji z pierwszej ikony, która wyświetla się z lewej strony ekranu. Zachowajcie czujność!

Źródło: @LukasStefanko

Sprawdź najnowsze wpisy