Ogólnosystemowe motywy bez roota w Androidzie P? Google wydaje oświadczenie

mm Michał Derej Newsy 2018-06-15

Android od zawsze był systemem otwartym, który pozwalał na dowolność modyfikacji – użytkownik smartfona mógł zmienić niemalże wszystko, od czcionki aż po motyw systemu. Niestety Google powoli odchodzi od tego stanu rzeczy. Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że w Androidzie P nałożona została blokada na instalację motywów użytkownika. Okazuje się, że niestety nie zostanie ona zdjęta – dziś jeden z pracowników giganta z Mountain View postanowił skomentować sprawę.

Czy to koniec motywów bez roota na Androidzie?

Jak wynika z oświadczenia pracownika Google’a, możliwość instalacji motywów nie zostanie przywrócona do Androida, ze względu na fakt, że była to „luka bezpieczeństwa”. W komentarzu możemy przeczytać również, że system OMS odpowiedzialny za tę funkcję jest narzędziem dla producentów i dostęp do niego nie był planowany dla szerszej publiki. Wraz z aktualizacją oznaczoną numerem CVE-2017-13263 możliwość instalacji motywów bez roota została usunięta z Androida i w przyszłości nie powróci już do oprogramowania.

Zobacz także: Włącznik ciemnego trybu już wkrótce na Pixelach. Co z resztą urządzeń?

Dla użytkowników oznacza to niestety same problemy. W niektórych wersjach Androida Oreo oraz we wszystkich odsłonach P instalacja motywów będzie możliwa tylko z uprawnieniami roota, a nie wszyscy użytkownicy lubią zabawę z modyfikowaniem swojego urządzenia. Niestety, ale wygląda na to, że wraz z kolejnymi miesiącami rozwój Substratum zacznie powoli umierać.

Źródło: Google • edi194

  custom romy mają już rootless substratum, i tak mi się wydaje, że właśnie na customach jest subs najczęściej używanie więc raczej to nie jest koniec tego czegoś xd

 • Joanna

  Android już od wersji 6.0 jest w zasadzie kompletny i nie wymaga większych usprawnień. Poza treble kolejne wersje nie wnoszą nic wartego uwagi, a niestety zmieniają cześć rzeczy na gorsze.

 • Martina Neumayer

  Cuctom layers luką bezpieczeństwa? JAk bozię kocham, ktoś w guglu powinien zdrowo łbem przyj***ć o ścianę z barana! Im już tam odwala kompletnie i nie wiedzą co jeszcze wziąć i spier**ć w tym systemie.

  • $ROGAL$

   Aż sam jestem w szoku. Tylko skoro ktoś powiedział to głośno, to wątpię żeby mieli wszystkich ludzi za debili i wcisnęli taką ściemę wiedząc, że ktoś im to wytknięto. Ale jeśli to prawda …to przeraża jeszcze bardziej.

   • Martina Neumayer

    Przecież od samego początku było o tym mówione i to bardzo głośno. I dało to coś? Jak zwykle wielkie nic. Gugiel jak miał w doopie wszystkich, tak ma dalej i mieć będzie.
    Dlatego coraz więcej osób ich olewa.

 • Szamajama_Okutasi

  Na szczęście są nakładki producentów. W nich motywy będzie można zmieniać, jak np w Samsungach przy pomocy oficjalnej apki Samsung Themes. 🙂

 • maxandyaf

  Wygląda na to, że ten „genialny” system można złamać zmieniając np. kolor tła i liter. A może ćwierć inteligenci z googlarni sami zrobią takie malutkie, miiiiikroskopijne przełaczniki koloru tła i czcionki systemowej? Może tak jeszcze kolor menu dałoby się w ten sposób zmienić bez ryzyka ataku cybernetycznego na goooownofona? Oczywiście tylko z białego na czarny… Żadnych innych kolorów oczywiście

 • Łukasz Florkowski


x