ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Ciemny motyw dla Samsungów

Ogólnosystemowe motywy bez roota w Androidzie P? Google wydaje oświadczenie

Autor: Michał Derej Kategoria: Newsy

Android od zawsze był systemem otwartym, który pozwalał na dowolność modyfikacji – użytkownik smartfona mógł zmienić niemalże wszystko, od czcionki aż po motyw systemu. Niestety Google powoli odchodzi od tego stanu rzeczy. Jakiś czas temu informowaliśmy Was, że w Androidzie P nałożona została blokada na instalację motywów użytkownika. Okazuje się, że niestety nie zostanie ona zdjęta – dziś jeden z pracowników giganta z Mountain View postanowił skomentować sprawę.

Czy to koniec motywów bez roota na Androidzie?

Jak wynika z oświadczenia pracownika Google’a, możliwość instalacji motywów nie zostanie przywrócona do Androida, ze względu na fakt, że była to „luka bezpieczeństwa”. W komentarzu możemy przeczytać również, że system OMS odpowiedzialny za tę funkcję jest narzędziem dla producentów i dostęp do niego nie był planowany dla szerszej publiki. Wraz z aktualizacją oznaczoną numerem CVE-2017-13263 możliwość instalacji motywów bez roota została usunięta z Androida i w przyszłości nie powróci już do oprogramowania.

Zobacz także: Włącznik ciemnego trybu już wkrótce na Pixelach. Co z resztą urządzeń?

Dla użytkowników oznacza to niestety same problemy. W niektórych wersjach Androida Oreo oraz we wszystkich odsłonach P instalacja motywów będzie możliwa tylko z uprawnieniami roota, a nie wszyscy użytkownicy lubią zabawę z modyfikowaniem swojego urządzenia. Niestety, ale wygląda na to, że wraz z kolejnymi miesiącami rozwój Substratum zacznie powoli umierać.

Źródło: Google

Sprawdź najnowsze wpisy