Qualcomm zdaje się bardzo mieszać w nazewnictwie swoich układów. Odnoszę wrażenie, że firma chce stosować psychologiczne chwyty, które sprowadzają się do wiary, że wyższa numeracja oznacza zdecydowanie wyższą wydajność. Jakby nie patrzeć, po części tak jest, ale to już nie te czasy, kiedy kolejna generacja jednostek dostawała kolejną dziesiątkę do podziału – teraz w tej kwestii zapanowała kompletna dowolność. Doskonale pokazują to chociażby układy z 2015 roku, czyli Snapdragony 650 i 652, które pierwotnie określone zostały odpowiednio jako 618 i 620. Podobny los spotkał Snapdragona 670 – ostatecznie znamy go, jako Snapdragon 710, który teoretycznie otwiera zupełnie nową serię (razem z Xiaomi Mi 8 SE i Vivo NEX A). Nie mówiąc już o zamieszaniu z układami dla komputerów, czyli chociażby niedawno zaprezentowany Snapdragon 850 to nic innego, jak podkręcony Snapdragon 845. Tymczasem w drodze jest kolejna propozycja – Snapdragon 680.

Oficjalnie o tej jednostce jeszcze nic nie wiemy, ale ewidentnie jest coś na rzeczy, bo w różnych benchmarkach zaczęła pojawiać się nowa platforma testowa Qualcomma – zestawiona z 6 GB RAM. Oznaczenia wskazują, że będzie to właśnie Snapdragon 680, który może okazać się osłabioną wersją wspomnianego już Snapdragona 710. Pokazują to zarówno wyniki wydajnościowe, jak i same częstotliwości. Tym sposobem spodziewajmy się udziału rdzeni znanych z wydajniejszego układu. Za grafikę najprawdopodobniej odpowiadać ma Adreno 616.

Snapdragon 680 to trzeci, 6-rdzeniowy układ Qualcomma

snapdragon 680 specyfikacja benchmark wydajnosc

Skoro Snapdragon 710 ma być lepszy, to firma postanowiła pozbyć się dwóch rdzeni, które odpowiadają za wydajniejsze procesy. Wcześniej podobne rozwiązanie Qualcomm zastosował w przypadku Snapdragonów 650 i 808.

Zobacz też: BlackBerry KEY2 oficjalnie! Poznaj jego design, specyfikację i cenę!

Póki co nic nie wiemy na temat terminu premiery Snapdragona 680, aczkolwiek bardzo możliwe, że Amerykanie zdecydują się ujawnić ten układ na wrześniowych targach IFA w Berlinie. Możliwe, że równocześnie świat ujrzą pierwsze smartfon napędzane tą jednostką.

źródło: GSMArena