LG G8 ThinQ może postawić kolejny krok w rozwoju swoich wyświetlaczy

Łukasz Pająk Newsy 2018-06-10

Wyświetlacze w smartfonach stały się jednym z najważniejszych elementów specyfikacji – oczywiście nie chodzi o sam fakt wyposażania w nie, a technologie i rozwiązania, jakie zastosowano. Dzisiaj trwa walka IPS kontra OLED (z naciskiem na ten drugi), na bezramkowość, z wycięciem (notchem) lub bez oraz oczywiście rozdzielczość. Śledząc rozwój tego ostatniego aspektu możemy zauważyć pewien zastój – Oppo Find 5 z 2012 roku był pierwszym smartfonem z ekranem FullHD, a Vivo Xplay 3S z 2013 roku pierwszym z QuadHD. Drugim był Oppo Find 7, a trzecim LG G3 – to już 2014 rok. Od tego czasu Koreańczycy niespecjalnie rozwijali swoje wyświetlacze. Zmienić ma się to wraz z pojawieniem się G8 ThinQ, który ma postawić na rozdzielczość 4K.

Oczywiście LG nie będzie pierwsze, bo to Sony należy się słowo uznania za ten krok w modelach Premium, których najnowszym reprezentantem jest Xperia XZ2 Premium. Koreańczycy, podobnie jak Japończycy, chcą postawić na technologię IPS LCD, co nie wszystkim może przypaść do gustu.

LG G8 ThinQ pierwszym smartfonem firmy z wyświetlaczem 4K

Jak głoszą plotki, seria G ma się kojarzyć z ekranami LCD, podczas gdy to rodzina V będzie wyróżniać się technologią OLED. Model, który mamy poznać jeszcze w tym roku, V40 ThinQ, wciąż będzie prezentował obraz w rozdzielczości QuadHD, podczas gdy G8 ThinQ ma być tym pierwszym z wyświetlaczem UltraHD (4K).

Zobacz też: Nowy operator wkracza do Polski z szokującą ofertą.

Skąd taki pomysł? Mogłoby się zdawać, że 4K to bezsens w smartfonach, co też potwierdza wiele recenzji wspomnianych reprezentantów Sony. Jednak LG chce więcej pikseli wykorzystać do wirtualnej rzeczywistości. To tak naprawdę główny argument, który można uznać za słuszny w przypadku podnoszenia rozdzielczości. W końcu na co dzień możemy „wyłączyć” niektóre piksele, co domyślnie robi Samsung w swoich flagowych modelach.

źródło: Phone Arena • stark2991

  Bez sensu
  Ale to LG, ostatnio sporo takich bezsensownych decyzji podejmują

 • Mrówkołap

  Ekran 4K z opcją zejścia niżej – sprawdzi się lepiej w VR, a do codziennego użytku będzie sobie można ustawić fullhd+.
  IPS to solidna technologia. Wytrzymalsza od oledów, ale mniej spektakularna w aspekcie jakości.
  Przyszłość to Microled. Zastąpi oba wymienione rozwiązania.

  • Devil_Dragos

   piszesz błędne reczy. to lcd mają większą jasność. oledy tylko w auto są podbijane (co szybciej je wykańcza). microled to nic innego jak lcd z dodatkowym białym pikselem (lg używa ich w swoich tv a samsung nazywa to qled)

   • Mrówkołap

    No nie do końca, ale nie chce mi się sprzeczać.

    • Devil_Dragos

     Wlasnie tak. Oledy tylko w auto sa podbijane a na recznym trybie maja polowe jasnosci. Poczytaj sobie

 • Bart Bart

  4k to zażynanie baterii, w moim odczuciu QHD to wystarczająco wysoka rozdzielczość jak na smartfon.

  • Big Beat

   Qhd wystarcza ale nie do VR

   • Marek

    To ile tych osób korzysta z VR, żeby reszcie użytkowników zażynać baterię?