Aż 4 lata aktualizacji od Samsunga? Zapomnijcie – sąd się nie zgodził

Łukasz Pająk Newsy 2018-05-31

Uważacie, że producent Twojego smartfona powinien zdecydowanie dłużej go wspierać? Wątpię, żeby ktoś odpowiedział „nie” – w końcu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że fragmentacja to beznadziejne podejście firm do tematu wydawania nowych wersji oprogramowania. Holendrzy uznali, że tak dalej być nie może i… pozwali w tej sprawie Samsunga. Uznali, że skoro Google jest w stanie wydawać tak szybko nowe wersje oprogramowania, to Koreańczycy też powinni.

Ogólnie rzecz biorąc – związek konsumentów w Holandii chciał, aby Samsung aktualizował wszystkie swoje modele przez co najmniej 4 lata. Brzmi świetnie i mogłoby to dać kopa w kwestii rozwiązania problemów z fragmentacją Androida. Samsung zapewnia, że w Holandii wszystkie modele są aktualizowane przez dwa lata od wejścia do tego kraju. Koreańczycy uznali, że to „rozsądny” kompromis. Sąd przyznał firmie rację. W końcu w razie poważnego problemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby Samsung wydał stosowną poprawkę na starsze urządzenia. Producent zapewnił, że podjął działania, które mają na celu zapewnienie konsumentom lepszych informacji na temat aktualizacji. Jednak pojawiło się ciekawe porównanie – „Producent samochodów musi również zapewnić, że wszystkie jego modele są bezpieczne i niezawodne. Dlaczego nie dotyczy to smartfonów?” Fakt, urządzenia mobilne nie są potencjalnie zabójcze dla nas, ale bezpieczeństwo naszych informacji jest bardzo ważne.

Zobacz też: Trzy nowości od Nokii!

Niewątpliwie to przepychania, która zapewne nigdy się nie skończy. Z jednej strony da się zrozumieć Samsunga, a z drugiej każdy z nas chciałby czuć się możliwie bezpiecznie z najnowszym oprogramowaniem.

źródło: BBC • OnDaReal

  Tytuł: „Sąd nie zgodził się”
  Artykuł: „Sąd przyznał racje”

  Zasadnicza różnica bo nikt im nie zabronił aktualizowania jak sugeruje tytuł, a jedynie nie nakazał tego robić.

 • Luk Knysza

  Skoro na każdy smartfon musi być odpowiedni soft to google powinno zadowolić wszystkich i wydawać płatne najnowsze androidy dla zainteresowanych skoro firma tego nie robi. Na każdy komputer mogę wybrać soft poprostu go kupując, natomiast na smartfona nie mam takiego wyboru jeśli go nie rotuje. Może producenci powinni dać wolność w stosunku do softu.

 • Daniel Poweska

  „Niewątpliwie to przepychania” 🙂

 • Donald

  Oto moje zdanie na ten temat. Przyjmijmy/załóżmy że telefon został wydany z Androidem 7.0, to powinien otrzymać jeszcze aktualizację do Androida 8.0, oraz Androida 9.0 a po dostaniu wersji 9.0 aktualizacje bezpieczeństwa powinny być wydawane przez co najmniej minimum cztery lata a kto by chciał kupić nowy telefon, to kupił by sobie i tak.

  • Mlody

   Zgadzam sie, nawet 3 lata by wystarczyly.

 • stark2991

  Dobrze wiemy jak by się to skończyło. Taka aktualizacja po 3-4 latach zabiłaby telefon kompletnie. Więc co z tego, że by była, skoro nie warto jej instalować?

 • Ab

  Dłuższe wsparcie by było miłe.
  Ale zawsze można skorzystać z custom ROMu lub, najzwyczajniej w świecie, dalej korzystać z telefonu.

 • Mariner

  Aktualizacja oprogramowania czteroletnich modeli = mniejsza sprzedaż nowych telefonów.
  Dla każdego producenta oznaczałoby to spadek zysków ze sprzedaży nowych urządzeń. Ale dlaczego Samsung, jeśli już to wszystkie marki.

  • Karls

   No nie powiedział bym. W Xiaomi większość modeli z 2015 ciągle ma wsparcie producenta w postaci aktualizacji nakładki oraz poprawek bezpieczeństwa. Flagowe modele z serii Mi mają wręcz absurdalnie długie wsparcie – taki Mi 2 wdany w 2012 dostał MIUI9, a Mi 3 wydany rok później prawdopodobnie może dostać nawet nowe MIUI10, choć pewnie w dalszej kolejności. Jak się chce to można znaleźć kompromis między motywowaniem klientów do zmiany słuchawek a zwykłą uczciwością.

  • Zero Cool

   Skąd taka myśl? To może w polskim biedalandzie ludzie używają 4-letnich telefonów, w większości przypadków to już szroty. O ile setnych procenta spadlaby sprzedaż nowego flagowca przez to? Miliony ludzi kupuje nowy model i kupowało by, nawet gdyby wychodził co pół roku.x