platny-market-screen

Dziś rano uruchomiłem Market i czekała na mnie pewna niespodzianka, mianowicie pośród aplikacji oznaczonych „BEZPŁATNE” pojawiły się również te z cenami. Zgodnie z zapowiedziami Google wprowadził płatne aplikacje w naszym kraju.

Aby móc kupować aplikacje potrzebujemy skonfigurowanego konta Google Checkout, do czego potrzebna jest karta kredytowa (osobiście korzystam z debetowej Visa mBanku z aktywowanymi płatnościami przez internet i również działa).

platny-market-screen_02

Zaprezentuję jak proste jest kupowanie aplikacji w Android Market na przykładzie Beautiful Widgets. Pierwszym krokiem oczywiście jest znalezienie żądanej aplikacji. Dla płatnego programu zamiast przycisku „Zainstaluj” widzimy „Kup”, a w prawym górnym rogu jest jego przybliżona cena. Przybliżona ponieważ europejski market jest rozliczany w Euro, ostateczna kwota zależy od kursu po jakim policzy tą operację nasz bank.

platny-market-screen_03

Gdy kupujemy po raz pierwszy musimy zaakceptować „Warunki korzystania z Google Checkout”.

platny-market-screen_04

W kolejnym kroku możemy wybrać, którą kartą płatniczą chcielibyśmy zapłacić (jeżeli mamy kilka wprowadzonych do usługi) i ostatecznie potwierdzamy chęć zakupu.
Po zakupieniu aplikacji zostaje ona ściągnięta i zainstalowana na naszym urządzeniu tak jak darmowe aplikacje.

platny-market-screen_05

Od tej chwili posiadamy aplikację, którą będziemy mogli aktualizować za darmo, gdy będą się pojawiały jej nowe wersje.
Zakupiony program lub grę możemy zwrócić w ciągu 24 godzin odinstalowując ją z urządzenia. Po upłynięciu doby transakcja zostaje zatwierdzona i nie możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Jeżeli daną aplikację instalujemy po raz drugi to nie mam już możliwości zwrotu.

Ostatnią dobrą nowiną jest to, że zakupione aplikacje są powiązane z naszym kontem Google, a nie telefonem. Bez obaw możemy zmieniać telefony, a wszystkie zakupione aplikacje będziemy mogli na nim zainstalować bez dodatkowych kosztów.

Uwaga!
Użytkownik Striker w komentarzu podpowiedział co zrobić, aby zobaczyć listę „Najlepsze płatne aplikacje”.
Należy wejść w główne Menu/Ustawienia/Aplikacje/Zarządzanie aplikacjami/ znaleźć „Usługa Market” i po kliknięciu na nią wybrać „Wyczyść dane”.
Po tym zabiegu w markecie pojawiają się wszystkie listy. Dzięki Striker!