ZTE z poważnym problemem w wielu krajach – może nawet stracić licencję na Androida!

mm Michał Derej Newsy 2018-04-18

Firma ZTE, która zajmuje się m.in. produkcją smartfonów oraz urządzeń elektronicznych od pewnego czasu boryka się ze sporymi problemami, głównie za sprawą rządu Stanów Zjednoczonych, który zdecydował się nałożenie na korporację siedmioletniej kary na korzystanie z produktów pochodzących z USA. Powodem zakazu jest fakt, iż ZTE nielegalnie eksportowało amerykańską technologię do Iranu oraz Korei Północnej. Okazuje się jednak, że firma już wkrótce może mieć znacznie więcej problemów.

Co wspomniana wcześniej kara oznacza dla ZTE?

Pozbawienie korporacji możliwości korzystania z dóbr pochodzących ze Stanów Zjednoczonych jest w stanie kompletnie zniszczyć tę chińską firmę – zakaz oznacza, że wyposażanie smartfonów w układy Qualcomma nie będzie możliwe, a więc produkty ZTE nie będą mogły konkurować z innymi smartfonami z tej samej półki cenowej. Agencja Reuters informuje także, że decyzja amerykańskiego rządu jest w stanie spowodować, że ZTE straci licencję na sprzedaż produktów z Androidem. To kompletnie wykluczyłoby tego producenta z rynku urządzeń mobilnych.

Zobacz także: Nowa Nokia już na horyzoncie.

Zaniepokojenie opisywaną w tym artykule chińską firmą wyraził również brytyjski rząd. Z wydanego oświadczenia wynika, że korzystanie z urządzeń ZTE w telekomunikacji może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Znaleźć można tam również ciekawą informację, z której wynika, iż brytyjska telekomunikacja częściowo polega już na firmie Huawei, więc korzystanie z usług innej korporacji mija się z celem. Warto pamiętać jednak, że ZTE wciąż ma prawo do sprzedaży swoich urządzeń na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Źródło: Reuters, Neowin • Jeden poleciał, jeszcze tylko wymusza zakaz na Huawei i apple będzie zadowolone 🙂

 • Łukasz Florkowski

  Do tego dochodzą jeszcze inne licencję, patenty, oprogramowania, technologię itp itd

 • Martina Neumayer

  Tja.. znów durna polityka pcha się w rzeczy, gdzie nie powinna. No, ale taki już niestety ten świat jest.. tak mu się zgłupiało.
  A ZTE? Sobie poradzi.. są zbyt duzi, by ot tak polecieć z rynku, więc nie ma co przesadzać. Nie andek to co innego.. nie stany to krajów innych także jest pod dostatkiem, więc opcji mają do wyboru.

  • Ron Adams

   nie Andek to Windows Mobile albo Apple?

   • Damian Kuśmierz

    Oczywiście że andek, ale bez usług Google

    • Martina Neumayer

     Bez sensu. To można w ramach zabawy sobie zrobić.. by poznać system itp. Ale nie do poważnego używania. Zwłaszcza, że masę zewnętrznych aplikacji polega na usługach i ich wymaga. Próbowałam sama to zrobić.. dochodzi się do punktu, że poziom „kombinacji” by coś normalnie działało, przekracza poziom sensowności całego założenia. A wszelkie projekty typu „MicroG” nie są jeszcze i pewnie długo nie będą na stopniu umożliwiającym ich wdrożenie typowo produkcyjne. Wychodzi po prostu coś.. kastrat, proteza.. i więcej problemów, niż toto warte. Niestety.

   • Martina Neumayer

    Dlaczego te? webOS’a też można na przykład. Kod jego został uwolniony całkowicie kilka dni temu, więc tym bardziej ma spore szanse stać się świetną konkurencją dla pozostałych. On aż wręcz się prosi o wzięcie „pod skrzydła” przez firmę w tym stylu jak ZTE i rozwój właśnie w tym kierunku dalej. Jest otwarty, jest kompletny.. także nic więcej tu nie potrzeba, jak tylko działać.
    Szkoda, że o tym nikt tu jeszcze niczego nie napisał.x