Piekło zamarzło – Samsung patentuje design z notchem

Kacper Kościański Newsy 2018-04-16

Po kim jak po kim, ale po Samsungu bym się tego nie spodziewał. Galaxy S9 popędził za trendem jak najmniejszych ramek, więc w przypadku Galaxy S10 na pewno będzie podobnie. Wiele producentów umieszcza w swoich urządzeniach charakterystyczne wycięcie, tzw. notcha, by maksymalnie zmniejszyć wspomniane ramki. Jak się okazuje, Samsung opatentował właśnie design z takim elementem.

Smartfon z notchem od Samsunga do niedawna wydawał się całkowicie nieprawdopodobny. Firma przecież otwarcie wyśmiewała się z iPhone’a X, który posiada popularne wycięcie. Gdyby Galaxy S10 zadebiutował z notchem, to byłaby to niezła hipokryzja. Poniżej możecie zobaczyć opisywany design.

Samsung patent smartfon z notchem

Zobacz także: Nokia 7 Plus oraz Nokia 8 Sirocco – ceny 

Z przodu iPhone X, z tyłu iPhone 5 – tak w skrócie można opisać Samsungowego potworka. Co ciekawe, prócz powyższego designu spółka opatentowała także całkowicie bezramkowy smartfon, który wygląda naprawdę interesująco. Zresztą, zobaczcie sami.

Samsung bezramkowy smartfon patent

Patenty mają to do siebie, że często zostają patentami już na zawsze. Mam szczerą nadzieje, że tak będzie w przypadku pierwszego szkicu. Drugi zaś prezentuje się po prostu świetnie, lecz do premiery takiego smartfona zapewne jeszcze długa droga.

Źródło: phonearena • Łukasz

  Szkoda że jeszcze żaden z producentów nie pomyślał żeby dać jeszcze wycięcie na dole na czytnik linii papilarnych, fajnie by to współgrało z wycięciem na górze, było by to bardziej symetryczne.

 • Michał Wilk

  Patenty mają to do siebie że pozostają patentami może i na zawsze, ale nie zawsze w rękach wynalazcy, o ile opłaci się przedłużenie ich ochrony, która i tak wynosi maksymalnie 20 lat wg Polskiego prawa. Jakie jest prawo patentowe międzynarodowe – nie wiem, ale nie sądzę że ochrona patentowa jest darmowa.

 • Tomasz

  Notch w kazdym telefonie. I tego sie trzymamy!

 • Buka37

  Portal z Androidem, a tak narzekają. Co mają kurde dać aparat w dolny lewy róg tyłu, notcha na lewej krawędzi, i może jeszcze czytnik linii papilarnych na górnej części ramki. Kurde to są prostokąty o wymiarach 15 cm na 6 cm, żaden producent nie jest głupi, i po prostu wypuszcza coś, co większości się spodoba i się po prostu sprzeda. Urządzenia projektuje się, aby były ergonomiczne w używaniu, a nie tu se zrobimy tak, a tu tak i jest gites. Owszem, fajnie jak smartfon wyróżnia się czymś na tle konkurencji, ale zazwyczaj idzie to w mix kolorów (jak to zrobił Huwaei), warstwy szkła (Honor), czy nawet półprzezroczysty tylny panel w HTC. #XiaomiLepsze

  • Asdaf

   już był notch na jednej krawędzi lg v10

   • Buka37

    To nie był notch, raczej dobre wykorzystanie wolnego miejsca.

 • Antonio

  Gdyby z przodu zastosowali dwa aparaty ze stabilizacją i autofocusem to już nawet ten notch mi nie będzie przeszkadzać 🙂

 • Grzegorz Filipowski

  Mi osobiście podoba się ten pierwszy patent.

 • teges

  No to nie ma rady na te bezsensowne wcięcia.

  • CezaR

   oj tam , trzeba przeczekać jak każde trendy 🙂 kwestia czasu…

   • teges

    Telefony wciąż rosną i to się nie zmienia.
    Szklanych tyłów przybywa
    Wcięć coraz więcej
    Brak jacka się popularyzuje