Chrome (i my) zapozna się bliżej z Material Design 2 w swoje 10. urodziny

Łukasz Pająk Aplikacje 2018-04-07

Chrome to niewątpliwie fenomen Internetu, który pojawił się i w „chwilę” zdobył taką popularność, że stanowi większość. Później jest długo, długo nic i pojawia się Firefox. Co ciekawe, trzecie miejsce wciąż należy do Internet Explorer, a na piątym dopiero jest Edge od Microsoftu. To tylko pokazuje, ile jeszcze firm opiera się na niewspieranej już przeglądarce. Jednak wróćmy do rozwiązania Google, które swoją popularność potęguje na urządzeniach mobilnych – w tym wypadku niewątpliwie duży wpływ ma fakt, że Chrome jest preinstalowany na większości urządzeń z Androidem.

Mimo wszystko Chrome, podobnie jak Sklep Play, jest taką aplikacją, od której nie oczekuje się wielkich zmian w designie i obsłudze. Jednak sama przeglądarka chowa w sobie wiele sztuczek, które można znaleźć w ukrytych ustawieniach. Mimo wszystko zbliżają się 10. urodziny przeglądarki od Google, więc wypadałoby to jakoś uczcić. Okazuje się, że firma o tym pomyślała, bo już w Sieci pojawiają się informacje o releasie „z MD2”, czyli właśnie tytułowym Material Design 2. Wstępne wersje są optymalizowane pod kątem współpracy z ekranami dotykowymi, co oczywiście dotyczy pełnowymiarowej wersji programu. Przypomnijmy, że pierwsze wydanie Chrome’a zostało przedstawione 2 września 2008 roku.

Czym tak właściwie ma być Material Design 2? Kolejnym spłaszczeniem wszystkiego i zabraniem kolorystyki. Tak, da się jeszcze bardziej. Google, co pewien czas, testuje różne rozwiązania, które sprowadzają się do usuwania „zbędnych” upiększeń interfejsów – w samej wyszukiwarce mogą zniknąć wszystkie barwy oraz rozróżnienia pól.

Zobacz też: Xiaomi też chce być inteligentne i przedstawia swojego asystenta.

W przypadku Androida możemy wspomnieć o białym Sklepie Play czy też wszelkich zmianach z Androida P. Jakby nie patrzeć, nie spotkałem się jeszcze z osobą, która by powiedziała, że to zmiana wyłącznie na plus, pozbawiona jakichkolwiek wad.

źródło: XDA Develoeprs • 0001

  Google usunęło możliwość umieszczenia paska adresu na dole z wysuwanymi zakładkami co było mega rewelacyjnym rozwiązaniem. Teraz chrome cofnęło się z rozwojem i jest bez sensu

 • notonlypierogi

  faktycznie ładny 🙂 specjalnie zainstalowałem chromium, gdyby jeszcze miał wbudowany ciemny motyw…

 • Całkiem ładny! 🙂 W końcu będzie odświeżony 🙂

  • Linkyop

   Też mi się podoba. 😀 I ten zaokrąglony pasek adresu, który dominuje w Androidzie Oreo. <3

   • Właśnie pasek spodobał mi się najbardziej 😉

 • Linkyop

  Jeszcze ładniej. <3 Uwielbiam Material Design.

 • luqi

  Chrome duplex
  warto włączyć sobie to na telefonie we flagach, masz wygodniejszy pasek u dołu i ten „nowy” interfejs

 • Martina Neumayer

  Nie trawię wręcz całego tego material’a. Andek miał tak pięknie zrobione ui swego czasu, to zamiast je rozwijać spieprzyli walcem jak leciało. Co jak co, ale o designie interfejsów tam w gie powinni ich zdrowo przeszkolić, bo wyłazi tylko jakaś co rusz to nowa bardziej kulejąca inwalida.

  • variete

   Andek miał tak pięknie zrobione ui swego czasu

   W której z wcześniejszych wersji Android miał piękne UI? Co ty chrzanisz? To zawsze był zlepek przypadków, a właściwie bardziej „wypadków” przy pracy. Każda apka z innej parafii. 99% to były wytwory programistów pozbawionych krzty estetyki i wyczucia plastycznego. Tandeta z wodotryskami graficznymi sprzed dekady.
   Jak czytam takie bzdury, to aż mi się drobne w kieszeni nie zgadzają. MD to pierwszy i chyba jedyne po Apple, tak kompleksowo i dobrze zaprojektowane UI systemu operacyjnego i środowiska w ogóle, jakie istniało. Nie odpycha tandetą, ani nie odciąga wzroku od istoty tego, co prezentuje, czyli spełnia swoje zadanie w 100%. Taka jest właśnie rola dobrego interfejsu.

   To było ładne, co? Akurat w guście „geniuszy” graficznych, gderających na MD.
   https://uploads.disquscdn.com/images/e6fc2138341e9b69c46db4be6dbff84f19675fd33cc7794188ecabf23bf494d6.jpg

   • Martina Neumayer

    Naczytałeś się dziecko bajek i baje powielasz dalej.
    Zaczniesz myśleć i odzywać się jak człowiek, to może będziemy rozmawiać.
    A do tego czasu doucz się gdzieś, gdzie uczą rzetelnie, a przede wszystkim mają do matolstwa cierpliwość. Bo ja nie mam. Sorry.
    Ciao.

    • Adams

     Ciekawe czy ktoś zrobi prtscn i Cię wklei na wiocha.pl

     • Martina Neumayer

      Wklej się sam. Najlepiej przez okno. Tylko uważaj żebyś nie wypacł. Bo jeszcze komuś krzywdę zrobisz.

      Dupę sami wiecznie zawracacie i jeszcze macie pretensje, że ktoś już ma przesyt tego waszego nieuctwa, nieudacznictwa, buractwa, debilizmu, bezmyślności i całej reszty?
      Tja.. tak najlepiej.. wonty do garbatego, że ma proste dzieci. Typowe.
      Było się w szkołach uczyć, a nie bimbać.
      Matek i ojców było słuchać, to byście przynajmniej mieli dziś jakiś poziom mentalny, a nie sieczkę.
      To na jaką cholerę idziecie między ludzi? Siedź jeden z drugim tam gdzie siedzisz.
      Tu was nikomu nie potrzeba, a już bynajmniej jakimś normalnym osobom.
      Albo rozmawiaj jak człowiek, albo spadaj!
      Koleżanek tu nie ma.
      Proste.

     • Linkyop

      Każdy ma swoje zdanie. Ja się zgadzam z @disqus_MQROBLojoS:disqus, Material Design to jedyny porządny wygląd od Google, inne style to był chyba wypadek przy pracy.

      Ale to nie oznacza, że masz prawo jechać po kimś, bo ma inne zdanie od Ciebie.

     • Martina Neumayer

      Widzisz.. zdanie to jedno i je mieć można. O gustach się nie dyskutuje, bo także wiadomo jak z tym jest.
      A z pajacami patyczkowała się nie będę. I też wiadoma rzecz 😉
      Wracając do tematu.. wytyczne andkowego ui, te jeszcze sprzed czasów „holo”, były z nawet punktu widzenia koderskiego znacznie fajniejsze. I od tego należy zacząć. Zajrzyj w przeróżne design books z tamtego czasu, zajrzyj w niektóre dzisiejsze.. i masz. Kto chce zgłębić temat, ten wie gdzie sięgnąć. Poza tym wystarczy pogadać nieco z autorytetami w dziedzinie.. albo z ludkami, którzy robią w temacie powiedzmy zawodowo, czy jakoś bardziej zaawansowanie. Vide kilka fajnych grup designerskich choćby na deviancie. Tam siedzą ludzie mający pojęcie o usability choćby. Nie mówiąc już o całej rzeczcie zagadnienia, która małą nie jest. I takie na przykład niuanse były nam wpajane do głów, gdy kończyłam grafię i design na uni. Od podstaw, szkiców, wizualek, aż do het, het finalnych już projektów. I tyle. I znów wyłazi, że jednak wiem, o czym mówię i nie jest to li tylko moje pojedyncze zdanie. Bo o md w fachowej literaturze napisano wielokrotne, że jest bublem. Próbą czegoś co jest nijakie, w dodatku próbą testowaną na użytkownikach, a nie w zaciszu biur, czy desek projektowych. Poligonik taki sobie gugiel zrobił.. kosztem nas.. użytkowników. Bo Ty, ja, każdy inny płaci za to wkurzaniem się, stresami, wzrokiem niszczonym przez walącą po oczach nieprzemyślaną kolorystykę i całą resztą baboli. Nie sztuką jest coś zrobić.. sztuką natomiast jest wielką, by miało to sens. Te rączki i nóżki, o które chodzi. Ale tego to już tak prosto i łatwo się nie zrobi. Nie na „hop-siup”.
      A pyskować okay.. potrafi każdy.. ale nie do mnie. Bo na takie coś jak wyżej ja sobie nie pozwolę i ogarniam takie klimaciki bardzo prędko. Nie bawię się. Nawet nie powinnam słowem się odezwać, tylko zablokować od razu i tyle. Ale mi się przelało. Sorry.. bywa. Jestem tylko człowiekiem, tylko kobietą i jestem już takimi pierdami po prostu zmęczona. Dowalają mi, więc i ja mam prawo także nieco im dowalić. Bo czemuż by nie? Jak Kuba Bogu, tak Bóg Fidelowi 😉

     • maxprzemo

      No to pochwal się, co za wspaniałe UI jest według ciebie lepsze dla ekranów o przekątnej 5-6 cali? Może kafelki z Windowsa były lepsze? Może obsługa gestami? Gdzie wymagana jest wysoka precyzja gestów i ludzie starsi są skazani na porażkę?
      Material Design wiele osób zarzuca że preferuje jasny wygląd interfejsu. A ma to jedną podstawową zaletę, jest bardzo czytelny. Przykład Chrome:
      http://i67.tinypic.com/293v887.jpg http://i68.tinypic.com/qn5l43.jpg
      W słoneczny dzień na dworze z którego interfejsu będzie się wygodniej korzystać?
      Z tego ciemnego czy z tego jasnego?

     • Martina Neumayer

      A czym ja mam się chwalić? Mogłabym, gdybym sklepała swój własny. Wtedy owszem. Ale tak? Cudzym JA mam się chwalić? 😉

     • Adams

      „punktu widzenia koderskiego” hahahaha tekst miesiąca… kto to jest ten koderski?

    • variete

     Naczytałeś się dziecko bajek i baje powielasz dalej.

     Nie, dzieciaku. Mam odpowiednie wykształcenie i prawie ćwierć wieku doświadczenia w projektowaniu interfejsów, layoutów publikacji, itp. Może chcesz porozmawiać o teorii barw, znaczeniu kształtów, podziałach geometrycznych, roli typografii, itp? Czy może wszystko co potrafisz, to tylko pieprzyć bez sensu? Tylko czego ja się spodziewam po kimś, kto twierdzi, że stare wersje Androida miały piękny interfejs? Tumanie, one nie miały żadnego interfejsu – to był jeden wielki groch z kapustą! Zero pomysłu, konsekwencji, spójności. Wszystkie elementy powtykane jak popadnie. Taki to był „interface”, „specjalisto”.

     • Martina Neumayer

      Bye.. bye.x