Google znane jest z tego, że uwielbia zamykać swoje popularne usługi, z których wciąż korzystają użytkownicy – jako przykład warto wymienić np. świetny czytnik RSS. Niestety gigant z Mountain View, jak każda korporacja, skupiony jest na zarobkach, więc zmuszeni jesteśmy pożegnać kolejną świetną stronę – już wkrótce skracanie linków za pomocą witryny Goo.gl nie będzie możliwe.  

Co zmiana ta oznacza dla użytkowników?

Już 13 kwietnia 2018 roku strona Goo.gl przestanie być dostępna dla nowych użytkowników oraz osób, które swoje skrócone linki tworzyły anonimowo. Stali bywalcy otrzymają nieco więcej czasu – dla nich usługa Google’a zamknięta zostanie dopiero za rok, czyli 30 marca 2019 roku. Warto pamiętać o tym, że wszystkie utworzone do tej pory linki dalej będą funkcjonować poprawnie i będą one przekierowywać użytkowników w wyznaczone miejsce.

Zobacz też: Google przegrywa w sądzie z twórcami Javy.

Jako powód zamknięcia tej popularnej usługi do skracania linków, gigant z Mountain View podaje chęć rozwijania funkcji Firebase Dynamics Links, która pozwala na przekierowywanie osób w różne miejsca w zależności od posiadanego urządzenia. Niestety nie jest to technologia dla zwykłych śmiertelników, lecz raczej dla programistów i twórców aplikacji – z tego powodu najlepszym wyjściem wydaje się przesiadka na Bit.ly lub Ow.ly.

Źródło: Blog Google’a 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.