Google przegrywa w sądzie z Oracle – firmą rozwijającą język Java. Będzie odwołanie?

mm Michał Derej Newsy 2018-03-28

Batalia Google’a z Oracle o bezprawne wykorzystanie bibliotek języka Java tej drugiej firmy w Androidzie trwa już od wielu lat. W 2016 roku wydawać mogłoby się, że rozprawa powoli dobiega końca – sąd przyznał, że gigant z Mountain View nie popełnił przestępstwa, więc sprawa została umorzona. Okazuje się jednak, że trybunał, do którego odwołali się twórcy Javy, wydał zupełnie inny wyrok, który przyznaje rację firmie Oracle. 

Zobacz także: Asystent Google zawita na polskie telefony już w tym roku.

Jaka jest decyzja sądu w tej sprawie?

Wyrok sądu nie pozostawia żadnych złudzeń – pomimo tego, że Android jest bezpłatnym oprogramowaniem typu open-source, to nie oznacza to, że system ten nie jest rozwiązaniem komercyjnym. Z tego powodu użycie niezmodyfikowanych bibliotek języka Java bez uiszczenia odpowiedniej opłaty nie jest legalne. Google przyznaje, że jest rozczarowane decyzją sędziego – gigant z Mountain View podaje, że konieczność wnoszenia tego typu opłat odbije się przede wszystkim na konsumenckich cenach produktów. Firma odpowiedzialna za Androida będzie oczywiście odwoływać się od decyzji, która może obciążyć korporację gigantyczną karą – jeszcze kilka lat temu Oracle życzyło sobie około 30 miliardów złotych odszkodowania. 

Źródło: AndroidPolice • Papaj ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

  „jeszcze kilka lat temu Oracle życzyło sobie około 30 miliardów złotych odszkodowania”
  Złotych? :O

  • Lookso

   Hahah, liczyłem na ten komentarz i się nie zawiodłem ?

  • Michał Derej

   Tak, złotych. Dokładnie wyszło 8.8 miliarda dolarów (nie pamiętam dokładnie, ale coś takiego) i, jako, że mieszkamy w Polsce i piszę dla obywateli tego kraju, to pieniądze przeliczyłem, żeby łatwiej było uzmysłowić sobie ogrom kwoty.

   • Papaj ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

    Takich kwot się nie przelicza bo kurs dolara ciągle skacze 😉

   • maxandyaf

    Trzeba było tą kwotę w wenezuelskim boliwarze z podaniem godziny, minuty i sekundy… i nanosekundy w której dokonano przeliczenia kursu. Wtedy to byłby efekt. A tak jakieś 30 mld złotych, które można ledwo porównać z kwotą jaką mafia paliwowa wyciągnęła z naszego budżetu tylko jednego roku za rządów PO…Nie było nawet o czym gadać… do niedawna

 • allbigben

  Kradzież to jest kradzież, google niech się to się odbije czkawką i to jak najdłużej i jak najboleśniej.

  • ciastkowy

   Odbije się na Tobie, wiesz jakim chamstwem cenowym operuje oracle za swoje dziadowskie bazy? wiesz ile ludzie mają problemów z Javą? oracle sobie ciekawe interpretacje snuje „co z tego że to open-source jak to rozwiązanie komercyjne”, doprawdy? rewelacyjne chrzanienie…

   • Martina Neumayer

    Ty no.. Produkt jest ich, tak? Więc mają pełne prawo licencjonować go sobie jak chcą. A to, że gugiel dał doopy, łamiąc postanowienia licencyjne, to ich problem teraz.
    Otwartość źródeł nie ma niczego do praw użycia. I to trzeba sobie wbić do głowy.

  • Martina Neumayer

   Proste. Korzystają = płacą. Cały świat tak funkcjonuje, więc z jakiej okazji google miałoby być traktowane wyjątkowo?x