Google przegrywa w sądzie z Oracle – firmą rozwijającą język Java. Będzie odwołanie?

Newsy

Batalia Google’a z Oracle o bezprawne wykorzystanie bibliotek języka Java tej drugiej firmy w Androidzie trwa już od wielu lat. W 2016 roku wydawać mogłoby się, że rozprawa powoli dobiega końca – sąd przyznał, że gigant z Mountain View nie popełnił przestępstwa, więc sprawa została umorzona. Okazuje się jednak, że trybunał, do którego odwołali się twórcy Javy, wydał zupełnie inny wyrok, który przyznaje rację firmie Oracle. 

Zobacz także: Asystent Google zawita na polskie telefony już w tym roku.

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Jaka jest decyzja sądu w tej sprawie?

Wyrok sądu nie pozostawia żadnych złudzeń – pomimo tego, że Android jest bezpłatnym oprogramowaniem typu open-source, to nie oznacza to, że system ten nie jest rozwiązaniem komercyjnym. Z tego powodu użycie niezmodyfikowanych bibliotek języka Java bez uiszczenia odpowiedniej opłaty nie jest legalne. Google przyznaje, że jest rozczarowane decyzją sędziego – gigant z Mountain View podaje, że konieczność wnoszenia tego typu opłat odbije się przede wszystkim na konsumenckich cenach produktów. Firma odpowiedzialna za Androida będzie oczywiście odwoływać się od decyzji, która może obciążyć korporację gigantyczną karą – jeszcze kilka lat temu Oracle życzyło sobie około 30 miliardów złotych odszkodowania. 

Źródło: AndroidPolice

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x