Batalia Google’a z Oracle o bezprawne wykorzystanie bibliotek języka Java tej drugiej firmy w Androidzie trwa już od wielu lat. W 2016 roku wydawać mogłoby się, że rozprawa powoli dobiega końca – sąd przyznał, że gigant z Mountain View nie popełnił przestępstwa, więc sprawa została umorzona. Okazuje się jednak, że trybunał, do którego odwołali się twórcy Javy, wydał zupełnie inny wyrok, który przyznaje rację firmie Oracle. 

Zobacz także: Asystent Google zawita na polskie telefony już w tym roku.

Jaka jest decyzja sądu w tej sprawie?

Wyrok sądu nie pozostawia żadnych złudzeń – pomimo tego, że Android jest bezpłatnym oprogramowaniem typu open-source, to nie oznacza to, że system ten nie jest rozwiązaniem komercyjnym. Z tego powodu użycie niezmodyfikowanych bibliotek języka Java bez uiszczenia odpowiedniej opłaty nie jest legalne. Google przyznaje, że jest rozczarowane decyzją sędziego – gigant z Mountain View podaje, że konieczność wnoszenia tego typu opłat odbije się przede wszystkim na konsumenckich cenach produktów. Firma odpowiedzialna za Androida będzie oczywiście odwoływać się od decyzji, która może obciążyć korporację gigantyczną karą – jeszcze kilka lat temu Oracle życzyło sobie około 30 miliardów złotych odszkodowania. 

Źródło: AndroidPolice

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.