Spotify wyjaśnia, dlaczego zablokowało nieoficjalne aplikacje. Zaskakujące dane

mm Michał Derej Newsy 2018-03-24

Spotify jest obecnie najpopularniejszym serwisem streamingowym na świecie. Z usług tego szwedzkiego giganta korzysta aż 157 milionów użytkowników, z czego 71 milionów płaci comiesięczny abonament, dzięki czemu nie muszą oni słuchać reklam, a także mogą korzystać z muzyki na urządzeniach mobilnych bez żadnych ograniczeń. Jakiś czas temu Spotify zaczęło blokować nieoficjalne aplikacje, które umożliwiały korzystanie z funkcji premium bez płacenia. Dziś twórcy tej platformy streamingowej przedstawili nam dane, które pokazują, dlaczego zaczęli oni walczyć z programami tego typu. 

Spotify ma problemy z pieniędzmi

Nie od dzisiaj wiadomo, że model biznesowy Spotify nie jest zbyt opłacalny dla twórców usługi – niektóre serwisy informują nawet, że nie zarobili oni nawet grosza na tym, co robią. Wszystkie pieniądze pochodzą zatem od inwestorów, a dochody z reklam i abonamentu trafiają do twórców udostępniających swoją muzykę.

Zobacz też: Tablet z Androidem odchodzą do lamusa.

Walka z nieoficjalnymi aplikacjami rozpoczęła się właśnie głównie z braku należytych przychodów – Spotify ujawniło, że z programów niezgodnych z regulaminem korzystały aż 2 miliony osób, co skutecznie zmniejszało zyski twórców. Z tego powodu, po wielu miesiącach, zdecydowali się oni na blokowanie takich aplikacji. Oczywiście pamiętajcie, że jest to świetna wiadomość dla wszystkich uczciwych użytkowników tego serwisu streamingowego – dzięki tym zmianom mogą oni mieć pewność, że nowe piosenki ich ulubionych wykonawców dalej trafiać będą do Spotify, a cena abonamentu nie zostanie podniesiona.

Źródło: Agencja Reuters • Sebastian Maliszewski

  Inna sprawa jest taka, że oni to tłumaczą tak jak tłumaczyli piractwo na PC- wychodząc z wnioskiem, że skoro zablokują piratów, to oni od razu polecą kupić premium i zaczną generować firmie zyski. Prawda jest inna, jeśli ktoś przy tak niskiej cenie nie kupował spotify to raczej i tak nie zacznie

  • mindla

   Oni (Spotify) nie muszą się w ogóle tłumaczyć ani niczego uzasadniać. Zablokowali cwaniaczków którzy korzystali z płatnych funkcji serwisu „na sępa” czy tam na krzywy ryj jak to się mówi w Polsce.

  • Grzmotoruchacz2000

   Ale nie będzie przynajmniej obciążał serwerów.

 • Janusz Kopyto

  2018 a ja cały czas słucham z youtuba, nice

 • jendrush

  Przed Spotify zastanawiałem się czy warto wydać te 20 zł miesięcznie, ale już po chwili korzystania stwierdziłem, że jest to jedna z lepszych usług za które płacę.

 • Tomasz

  Tyle placacych klientow i brak zyskow? Stanowczo powinni zmienic kadre managementu.

 • mindla

  Jeszcze tego brakowało żeby się tłumaczyli dlaczego zablokowali złodziei.
  Złodziej jest złodziejem, nieważne co kradnie.
  Tępić tych piratów na każdym kroku, ale widzę tu mocno ich bronią.

  • skowtom

   Mocne słowa.
   Z tego co zrozumiałem tu nie chodzi o piractwo tylko nie wyświetlanie reklam. Inne programy tego nie robią. Można porównać to do oglądania treści na różnych portalach czy forach, które zawierają darmową treść ale również reklamy.
   Jeśli ktoś w przeglądarce blokuje reklamy to jest on według Ciebie piratem i złodziejem? Czy popełnia przestępstwo?

   • mindla

    To źle zrozumiałeś. W artykule jasno pisze o co tu chodzi.

    • skowtom

     O co tu naprawdę chodzi wie tylko kierownictwo Spotify a nie p. Michał Derej. Skoro zabezpieczenia dali tylko w aplikacji a nie na poziomie udostępniania treści to faktycznie mają problem.

     • krukuz

      „Korzystanie z funkcji premium” czyli nie tylko wyłączenie reklam, ale tryb offline, możliwość włączania konkretnego utworu a nie tylko radia wykonawcy. To tak za strona Spotify. Wiem że kiedyś jeszcze Spotify connect było tylko w premium, nie wiem jak jest teraz bo mam premium od kilku lat i nie zrezygnuję żeby sprawdzić. Ogólnie jeśli te programy dają dostęp do tych funkcji to jest to dużo więcej niż daje adblock w internecie

     • xnxx

      Nie dają dostępu do wszystkich funkcji premium, nie ma reklam i losowego odtwarzania.

     • krukuz

      No to brak losowego odtwarzania to juz jest ogrona roznica, dla mnie wieksza niz reklamy. Te dwie funkcje powoduja że nie ma sensu kupowac premium. Wiec to jest duzo wiecej niz daje addblock i to porownanie jest komplenie nieadekwatne

     • xnxx

      Losowego odtwarzania nie ma też w przeglądarce i w tabletach i właśnie te przerobione wersję miały włączone wykrywanie telefonu jako tableta.
      Skoro to usługa powinna wszędzie działać tak samo.

     • krukuz

      Skoro to darmowa usługa to powinna działać tak jak twórca uznał za stosowne, nikt nikogo nie zmusza do korzystania z niej. Więc skoro nie odpowiada to można nie korzystać, wybrać alternatywę, korzystać z konkurencji.

     • mindla

      Kolego, jeśli ktoś coś ukradł to i tak jest złodziejem nieważne czy go złapali czy go nie złapali. Kradniesz=jesteś złodziejem, a to że nie został za to ukarany to odrębny temat.

     • skowtom

      27.10.2017 Adrian Celej opisywał podobną sytuację z PKP. PKP zablokowało dostęp do swoich serwerów obcym aplikacjom. Cytuję „[..] oraz nasłało policję na autora aplikacji. […] To hańba dla PKP”.
      Czemu teraz nikt nie pisze „Hańba dla Spotify”?

      Spotify popełniło parę błędów. Teraz naprawiają. I naprawdę nie muszą się z tego tłumaczyć. 88 milionów jak nie płaciło tak nadal nie będzie płacić. Ale mają oglądać reklamy.

  • xnxx

   Oczywiście nie korzystasz z adbloka, bo jeśli tak sam musiał byś nazwać się złodziejem.

 • Grzmotoruchacz2000

  Nawet jakby mieli miliardowe zyski to blokowanie byłoby zrozumiałe.

  • ojciec

   Ba ja nie rozumiem tych biedaków co to paczkę fajek czy czteropak piwa conajmniej raz w miesiącu wydają a na głupia muzykę z której korzystają cały czas 20 zł to za dużo

   • Grzmotoruchacz2000

    Sam ze Spotify nie korzystam, z wielu powodów w sumie. Od tego że kilku kawałków tam brakuje, po to że muzyki słucham zwykle na odtwarzaczu MP3.

    • ojciec

     Mi tu nie chodzi o samo Spotify ale tez inne aplikacje które mogą być tak samo podrobione uważam że wszystkie takie firmy powinny połączyć siły i piętnować takie zachowanie 20 zł/ mc to nie majątek

   • antyk

    Nie musisz rozumieć. Nie masz takiego obowiązku, bo i kto bogatemu zabroni nie rozumieć.

    • ojciec

     Tym stwierdzeniem chodziło mi że ludzie się na takich kreują a tak naprawdę wcale nie mieli by problemu z opłaceniem abonamentu.x